Aligha lesz ennél simább győzelme a Kolozsvári Vasutasnak a bajnokságban. Az 5-0 önmagáért beszél, akkor is, ha ezúttal az ellenféltől állítottak ki két embert. Ráadásul a srácok gólszépség-versenyt vívtak, szóval panaszra nincs okunk. A Voluntari elleni mérkőzés csuklógyakorlat volt a srácoknak, a neheze majd csak ezután jön. Gondolom nem mondtam ezzel semmi újat. Hosszabb poszt ezúttal sem lesz, de legalább kommentfogó igen. Szokásunkhoz híven a hiányzó szöveget RJA asztaltárs fotóival pótoljuk.
22 hozzászólás @ Kommentfogó #6: csuklógyakorlat
Pingback: Kommentfogó #6: csuklógyakorlat | Zongoracipelő
Ez jo bemelegites volt.Van azomban egy kis hianyerzetem is.Ez a Golofca, nem nagyon tudja mit akar a palyan.Elpuskazott vagy ket jo helyzetet.Nem vagyok benne biztos hogy beilleszkedik,nem a tehetsege miatt, hanem azert mert szerintem nem eppen az inteligenciajaval dicsekedhet.Korlatoltnak tunik.Lehet hibazok es megcafol, orulnek neki.
Golofca elég jól mozog a pályán, de nincs , aki megmondja neki, hogy mindennek van vége, a labdát le kell adni, nem lehet önző!
Mert egy csapatnak játszik!. Van még ilyen, hogy nem ért a szép szóból. Előbb-utóbb ezek megkapják a magukét. Csak egy gond van: ha ő kap egy ötöst a kezébe, tisztán, akkor mért nem teszi azt, amire az edző kéri? Miért nem tartja oda a fenekét, hogy : Na ezt érdemlem, mert önfejű vagyok? Miért? Jiji is ezért csapta el, mert a hülye gyerekeket nem szereti Jiji sem.
Ket „huje” egy kocsmaban, nem megy 🙂
Digi Sport 2-őn fog menni Magyarországon a Lazio elleni meccs! 18.55-től (magyari idő). Ráadásul az nso már egy jó ideje zárójelben jelzi, hogy a CFR Cluj esetében a Kolozsvári Vasutasról van szó. Hála annak a több tucat kommentelőnek, akik szó szerint kiküzdötték ezt…
Tisztelt Asztaltársak, valaki Sovidek és környékéről jön a Lazio meccsre s lenne 1 szabad helye, vagy jönne velem. Köszönöm ha maradhat.
Sikerült megoldani
Jó hír a Magyarországon élő KVSC drukkereknek. A ma esti meccset előben adja a magyar DIGI2 18:55-től ( magyar idő )
Köszönjük! De a DigiSport 2 adja, csak azért, mert van itten még jó pár Digi csatorna!
Van rá valami jó stream? Az őseim kiköltözése óta ugyanis nincs tv-m.
http://www.sport365.live
Ez egy reklámokkal tele oldal, de türelemmel pillanatokon belül odaérsz a meccshez! Én több éve ezt nézem.
Én a magyarországi drukkerekre gondoltam
45 perc után 1-1 , Egy kicsit bátrabban kellene nyomni és akár meg is lehetne lepni a Lazio-t
Ez hihetetlen, csodalatos es megerdemelt gyozelem volt!
Meg siman rughattunk volna golokat a masodik felidoben, az elsot inkabb hanyagoljuk.
DP nagy magus, hihetetlenul jol osszerakta a csapatot, talan csak Vinicius hianyzott.
Mondtam én korábban hogy bátrabban kell játszani. Lám bejött a jóslatom ami megkoronázta a győzelem sikere,
ELFELEJTETT TÖRTÉNETEK – A kolozsvári futball története (6.)
Létrehozva: 2010. január 11. 00:46
SALLAI ANDRÁS LORÁND
Az 1912. május 29-én rendezett KKASK–KAC (6:0) mérkőzésen Nászta 3 gólt szerzett, az Apáczai Csere János Baráti Társaság sporthagyatékából származó sportfotó az egyik találat idején készült
Az 1912. május 29-én rendezett KKASK–KAC (6:0) mérkőzésen Nászta 3 gólt szerzett, az Apáczai Csere János Baráti Társaság sporthagyatékából származó sportfotó az egyik találat idején készült
FOLYTATÁS JAN. 4-I SZÁMUNKBÓL
A kolozsvári labdarúgás két jeles képviselőjének a vezetésével az együttes egyre komolyabban fenyegette a KKASK egyeduralmát. A novemberben öt csapat részvételével lebonyolított hatos tornán a KAC első csapata győzött. A nyertes együttes felállása: Győri – Jennőffy, Holecsek – Kelemen, Nászta, Petrán. A torna az atlétikai klub teljes fölényét hozta, mivel az első együttest a második csapata követte, míg a KKASK második együttese csak a harmadik helyen végzett.
A labdarúgás korszerűsödéséről és fejlődéséről tanúskodott az, hogy a sportág helyi rövid történetében a május 30-i hatos tornán alkalmazták először az aranygól szabályát. A KAC-nak a meghosszabbított mérkőzésen, amint az Ellenzék című napilap hasábjain szerepel, aranygóllal sikerült legyőznie a rivális KKASK-t és elhódítania a kitűzött jutalmat.
A vasutascsapat
A labdarúgás 1907-ben már egyre fontosabb helyet foglalt el a szakmabeliek tevékenységében, és hamarosan a sportkedvelők mindennapjaiban is. Ekkor már minden társadalmi réteg bekapcsolódott a futballéletbe. 1907 tavaszán olyan jelentős esemény történt, amely meghatározó része lett a helyi labdarúgásnak, és amelynek hatására száz év után is ünnepeltek kolozsvári szurkolók. Az addigi két kolozsvári csapatnak ugyanis a MÁV Összhang Dalegylet megalakulásával tavasztól kezdve már egy harmadik együttessel is számolnia kellett.
A kultúra a XX. század elején szoros kapcsolatban állt a sporttal, és ez a kötődés hamarosan a kolozsvári labdarúgásban is megérződött. A Magyar Államvasutak (MÁV) kultúrát kedvelő nem hivatalnok helyi alkalmazottai 1892-ben művelődési társulatot alakítottak, amely eredetileg dal- és olvasókört működtetett. Idővel azonban az egylet egyre több időt szánt a sportolásra és a mozgásra. Kezdetben inkább kirándulásokat szervezett, később pedig megismerkedett a futballal is. Népszerűségének és presztízsének rohamos növekedésével az egylet egyre több tagot számolt, így 1901-ben már 380 taggal rendelkezett. A vasutasok többek között a vívást, a tornát és a céllövészetet gyakorolták, de a labdarúgás is egyre meghatározóbb tevékenységgé vált az egyesületen belül. A sportág iránti érdeklődés az 1907-ben a kolozsvári sportéletben elfoglalt kiemelkedő szerepét és jelentőségét bizonyította.
Az éppen megalakult MÁV Összhang Dalegylet tapasztalathiánya kezdetben sokat számított, így egy ideig nem tudta felvenni a versenyt a város másik két együttesével. Az újonnan létrejött csapatok azonban már egyre könnyebben alkalmazkodtak a helyi futball igényeihez és elvárásaihoz. Minderről a sajtó úgy számolt be, hogy már egy hét alatt sokat fejlődött, annak ellenére, hogy október elején 6:1-es vereséget szenvedett a KKASK-tól.
A vasutasok csapatának megalakulását követően ismét felmerültek a pályagondok, mivel egy harmadik együttes létrehozása megkívánta új pálya létesítését is. Az új klub az akadémiával közösen pályát rendezett be a Nádas patak jobb partján, a vasúti műhelyek üres területén. Néhány évig használták a játékteret, de csupán barátságos mérkőzéseket játszottak rajta, a jelentősebb találkozókra továbbra is a Rákóczi úti pályán került sor. A játéktér ugyanis egyáltalán nem volt alkalmas a futballozásra, mivel salakkal kevert földdel volt leterítve. Ezen kívül kelet-nyugat irányban helyezték el a kapukat, így a délutáni mérkőzéseken, az egyik oldalon játszó csapatot zavarta a nap.
A két városi rivális, a KAC és a KKASK közötti párharc 1907 őszére már nagyon kiegyensúlyozódott, és ez az év utolsó jelentős mérkőzésén is bebizonyosodott. A sajtó által rendkívül fontosnak beharangozott novemberi találkozón, amelyen eldőlt, hogy melyik a legjobb kolozsvári csapat, a KAC 2:1-es verességet szenvedett az akadémiától.
A Magyar Labdarúgó Szövetség és az erdélyi bajnokság
Kuntner Róbert a kolozsvári labdarúgás egyik meghatározó személyiségének bizonyult. Neki köszönhetően a futball rohamosan korszerűsödött, és 1907 őszén bebizonyosodott, hogy a sportember nemcsak saját csapatának, a KKASK-nak segített, hanem a város egész futballjának a fejlődésében jelentős szerepet játszott. Tanácsára a KKASK, a KAC és a MÁV Összhang Dalegylet megalakulása után kis idővel Vasutas Sportklubbá átnevezett csapat 1907 őszén beléptek a Magyar Labdarúgó Szövetségbe (MLSZ). A szakszövetség azonnali beleegyezése a kolozsvári labdarúgás utóbbi időben elért fejlődése és érettsége elismeréséről árulkodott. A tagság a sportág helyi története során először tette lehetővé egy hivatalos, úgynevezett erdélyi vagy keleti kerületi bajnokság kiírását, amelyet első alkalommal Kolozsvár három csapatának a részvételével rendeztek meg.
A bajnokság beindulásával a játékosok leigazolási szabályzata már egyre jobban hasonlított a napjainkban alkalmazott eljáráshoz. Bár az eljárás egyszerűbb volt, a csapatok nem igazoltak le annyi játékost, mint ma, részben korlátozott anyagi lehetőségek, részben a szabályzat nem ismerése miatt. Az előírások értelmében, a bajnokságban csakis hivatalosan leigazolt játékosok szerepelhettek, a kolozsvári sportvezetők tapasztalatlansága pedig meghatározónak bizonyult. Koncz Rudolf nem ismerte a szabályzatot, és mire Kuntner Róbert tanácsára megkérte játékosait az igazolások megszerzésére szükséges űrlapok kitöltésére, az akadémia elnöke már elcsalt néhány alapjátékost a KAC-ból.
A keleti kerületi bajnokság beindulása után a magyarországi labdarúgás kapuja egyre inkább megnyílt Kolozsvár előtt az igazolások tekintetében is. A KKASK, a másik két csapattal ellentétben, Kuntner ismeretségeinek és kapcsolatainak köszönhetően újabb játékosokkal erősödött. A tornatanár már az első bajnokságra megszerezte többek között Brunhuber Vilmos csatárt, a következő iskolai évben Betnér Endrét, a későbbiekben pedig Nyilas Ferencet és Rácz Bélát, a balszélső Klein Gyulát és a hátvéd Weszely Ferencet. Az 1911–1912-es tanévben Nagy József személyében elsőrangú csatár érkezett az akadémiához a magyar futball egyik jeles képviselőjétől, az elsőosztályú Magyar Torna Klubtól (MTK). Koncz próbált szerezni néhány játékost a KAC-nak, de csupán a jobbszélső poszton játszó budapesti Kelemen Sándort találta megfelelőnek.
Elhívott edzeni egy angoltanárt is, Roulston Oliver Samuelt, de ő túl gyenge játékosnak bizonyult ahhoz, hogy leigazolja.
A Kereskedelmi Akadémia a KAC-hoz és a Vasutas Sportklubhoz viszonyítva jóval előnyösebb anyagi helyzettel rendelkezett. A tanintézet anyagi forrásai lehetővé tették a KKASK támogatását is. A KAC-nak a jegyek árusításából nyert csekély összegből és a tagsági díjból kellett fenntartania magát. A középiskolát elvégzett diákok, akik folytatni szerették volna tanulmányaikat és futballozni is akartak, az akadémiára iratkoztak fel. Ez volt ugyanis az egyetlen felsőfokú tanintézmény, amelyben elsőrendű tevékenységként kezelték a sportot és magasabb szinten gyakorolhatták a labdarúgást is.
Kuntner Róbert többéves kiváló szervező munkássága hosszú távon kihatott az akadémia eredményeire. Az MLSZ-be való felvétel után a KKASK-nak már szervezettebb, hivatalos körülmények között is alkalma adódott bebizonyítania, hogy az 1900-as évek közepén elért teljesítményei nem voltak véletlenek. Miután elhódította az első, 1908 tavaszára kiírt bajnokságot a következő években is bebizonyosodott, hogy Kolozsvár legerősebb futballját képviselte. Az akadémia játékerejét alátámasztotta az 1908 márciusáig lejátszott négy mérkőzésén szerzett negyven találat, ez idő alatt pedig mindössze hat gólt kapott.
A bajnokságban kétségkívül a KKASK és a KAC képviselték a legnagyobb játékerőt, így az 1910-es évek végén a kettőjük összecsapásai jelentős eseményeknek számítottak a kolozsvári sportéletben. A sportkör egy góllal bizonyult jobbnak az atlétikai klub elleni, mindent eldöntő utolsó mérkőzésen, ám botrányos körülmények között hódította el az első bajnoki címet. A Vasutas Sportklub kevesebb, mint egy évvel azelőtt létrehozott tapasztalatlan csapatának legyőzése nem jelentett gondot a jóval rutinosabb KKASK és KAC számára sem. Koncz Rudolf szerint azonban az április 2-án, húsvét másodnapján, az akadémia vasutasok felett aratott fölényes győzelme az ellenfél húsvét utáni ittas állapotának köszönhető. A végső győzelemért az utolsó mérkőzésen így a hagyományos riválisok, az akadémia és az atlétikai klub csapatai küzdöttek. Az eső miatt egy héttel később ugyanazokkal a játékosokkal és játékvezetővel befejezett találkozón a KAC tíz emberrel állt ki, mivel Márkos Józsefnek esküvőre kellett mennie. Az ezüstérmes csapatban a következő futballisták szerepeltek: Brunhuber, Damul, Tejér, Gajzágó, Hiczey, Hegyi, Kuntner, Nászta, Strauch és Voith.
Márkos József esküvő miatti hiánya az idény legfontosabb mérkőzéséről hűen ábrázolta az akkori labdarúgó mentalitását és hozzáállását a sporthoz. A labdarúgás bármennyire is egyre jelentősebb helyet foglalt a kolozsvári társadalomban az 1900-as évek végén, de egyelőre még nem ért fel egy családi esemény fontosságával. Abban az időben a sportolók családjukat és mesterségüket tekintették prioritásnak, legtöbben azonban hivatásuk végzése mellett aktívan részt vettek a futballéletben, játékosként és játékvezetőként is.
Az első bajnokság utolsó találkozóján a kolozsvári labdarúgás történetében megjelent az első bunda gyanúja. Koncz Rudolf szerint a bajnoki cím sorsát eldöntő gólt a máskor jól védő, pókerezéséről is elhíresült Dávid Gyula szándékosan hagyta be. Koncz önéletrajzában megírta, hogy a mérkőzés után azonnal helyettesített hálóőr évekkel később beismerte, hogy a gyanúval kapcsolatos híresztelések igazak voltak.
Labdarúgás 1908–1911 között
A hosszútávú siker egyik elengedhetetlen feltétele a folyamatosság és a stabilitás, amely az 1900-as évek végén, Kolozsvárt leginkább a KKASK-t jellemezte. A sajtó értesítése szerint Koncz Rudolf már 1908 októberében lemondott a KAC-nál betöltött csapatkapitányi szerepéről, ugyanis miután szeptemberben sikerült a tanári vizsgája, egy évig katonai szolgálatot vállalt. Helyét Barcza József vette át, míg a Vasutas Sportklubnál Sándor József személyes harcok miatt ugyancsak októberben lemondott a titkári állásról.
A keleti kerületi bajnokság 1908–1909 idénye felvetette egy másik, a sajtóban ritkán említett csapat, a Kolozsvári Futball Klub (KFC), valamint a Marosvásárhelyi Sportegylet (MSE) érdeklődését is, a két együttes végül is visszavonult a küzdelmektől. Egyes játékosok azonban nagyon igényelték a játékot, a KFC-ből Nemes, Nagy L., Debreczy I. és Alesz, az MSE-ből pedig Lőthe a KAC színeiben szerepeltek a bajnokságban. Kontinuitásának és stabilitásának köszönhetően a KKASK-nak sikerült az 1908–1909-es idényben megismételnie az előző év teljesítményét, és megvédenie bajnoki címét a KAC-cal és a Vasutas Sportklubbal szemben. A sorsdöntő mérkőzésen az akadémia ezúttal fölényes, 5:1-es győzelmet aratott az atlétikai klub felett.
A kolozsvári labdarúgás azonban még távol állt a budapesti futball szintjétől. Játékvezetők és hivatásos edzők hiányában több labdarúgónak szakmáján kívül ugyanazon a bajnokságban játszania és bíráskodnia is kellett. Koncz Rudolf például nemcsak játékvezetőként tevékenykedett és játszott, hanem folyamatosan szervezői munkát is folytatott, és hamarosan az edzői állást is betöltötte. Mindezt lelkesen végezte miközben tanári pályára készült. A futballozás mellett a KAC játékosai közül néhányan vezetői szerepet töltöttek be a klubon belül. 1910-ben a klub szakosztályelnöke Stotter Aladár, kapitánya Koncz Rudolf, pénztárosa Muth Mihály, ellenőre Csiky Béla, szertárosa pedig Hirsch Elemér volt.
FOLYTATJUK
További cikkek
MA
TEGNAP
TEGNAPELŐTT
Tovább a rovat cikkeihez
Impresszum
Hogy a fenébe létezhet, hogy nem találni az említettek között egy „Romulescu” nevűt sem? Netán valahogy megszakadt a kontinuitás?
Szerencsere a magyar digi is adta a meccset, en ott neztem.
Azert neha atkapcsoltam a romanra, hat ezek a budos olahok nagy genyok: majd guttautest kaptak, hogy vezetunk, a meccs utan is huztak a szajukat.Mocsok egy tarsassg!
Én a DAZN live-on néztem Ausztriából angol kommentárral, annyira örvendtem, hogy nem kell hallgatni a román rosszindulatú kommentárt. Amúgy már elég rég olvasom az oldalt, gratulálok a jó tartalomért, nagyon hiányzik a Miki féle „így játszottatok ti” rovat, az volt a veleje az egész blognak. Nem vagyok egy író típus, inkább egy olvasó, sztem sokan olvassák a blogot, de kevesen kommentálnak. Ezt a kommentet is valószínűleg a 4 sör hozta, ami dukál a Vasutas győzelméhez. Hajrá KVSC!!!!!
Nem újdonság, hogy a kiflin túliaknak nem tetszik ha egy erdélyi csapat sikert ér el. Nem kell foglalkozni el kell engedni mint a fingot a virágos mezőn amikor egyedül vagy.
Tegnap a győzelmed visszaadta honfitársainknak az önbecsülésüket. Folytasd csak, KVSC.
Petrescu altatóorvosi minőségében is nagyszerűt alkotott. A magyar mocsárból előbányászott Traore nevű altatóinjekciót olyan mélyen benyomta a Lazióba, hogy az a 2. félidőre fel sem ébredt!
Általam nem különösebben kedvelt Petrescunak, taktikai szempontból, az egyik legkomolyabb meccse volt ez, és mint edző, simán leiskolázta a nagyképű olaszokat. Persze, a szerencse, ami a Prága ellen nem nagyon kedvelt minket, most mellénk állt! Ez is komoly része a focinak…
Paunt nem láttam még ilyen bölcsen futballozni, hogy mivé fejlődött ez a fiú?, alázattal, a csapat érdekeit szem előtt tartva küzdött nagyot. Miután elhagytuk az ötvédős felállást, Burca is kiemelkedett! És persze Omrani!
Egy magyarországi barátom, aki most látta először a csapatot, el volt képedve, hogy mekkorát hajtottak, harcoltak és eredményesen játszottak a fiúk… Azt is mondta, hogy most már el tudja képzelni, hogy miért rajongok ennyire a Kolozsvárért…!