A válogatott-szünetet használjuk ki arra, hogy hírt adjunk a KVSC újabb csúcsra töréséről. Ezúttal azonban egy konkrét fizikai csúcsról van szó, a távoli Afrikában, melynek neve: Kilimandzsáró.
Írásban nem vetekedhetünk Ernest Hemingway A Kilimandzsáró hava című novellájának színvonalával. Az abból készült filmben szereplő Gregory Peck és Ava Gardner színészi alakításaival még kevésbé. Mindazonáltal örömteli kötelességünknek tartjuk, hogy beszámoljunk a nemrég útnak indított kezdeményezésről. A klub ugyanis – nem kis mértékben a lelkes KVSC-szurkoló és üzletember, Gorbai Attila szorgalmazására (akinek lelkesedése kulcsfontosságú szerepet töltött be a fiam és jómagam mindmáig gyógyíthatatlan „KVSC-fertőzésében”) – nemrég bekapcsolódott az I have a brick in Kenya, azaz Téglám van Kenyában című, 2010 óta működő akcióba, amely a Blythswood és a CE keresztyén szervezetek kezdeményezéseképpen lehetővé tette Kenyában a Sargy Nevelési Központ létrehozását. A magyarországi és romániai támogatással működő létesítmény immár kb. 100 gyermek oktatását és nevelését teszi lehetővé.
A további tervek között a projekt kiszélesítése szerepel: mivel a központ helyszínén, a Rusinga nevű szigeten a lakosság 40%-a HIV-fertőzött, továbbá a malária és a tífusz is állandó veszélyt jelent, a gyermekek általános életkörülményeinek javítására fejenként havi 15 (évente 180) eurót kívánnak összegyűjteni, amely napi két étkezést, iskolai egyenruhát, tan- és sporteszközöket biztosít egy-egy gyermeknek, sőt fedezi az oktató tanárok javadalmazását is. Mivel az iskola már túl kicsinek bizonyult az oktatásra jelentkezők számára, szükségessé vált az újabb osztálytermek építése. Az osztályokra pedig – mint tudjuk – komoly szükség van. Fülig Jimmynek erről egy ügyvéd kollégája mesélt, mire az inkognitó nevű viseletben lévő St. Antonio herceg meglepetten megkérdezte:
– Maga ügyvéd volt?!
– Nem. Az ügyvéd volt vizsgálati fogoly. Ő mondta, hogy a társadalom olyan izé… különféle iskolaszerű dologból áll – válaszolta Fülig Jimmy.
– Osztályokat mondott, nem? – kérdezte a herceg.
– Igen. Osztályok vannak a világon az ügyvéd szerint. Egész jó hasonlat, mert néha valamelyik sétatéren az ember csakugyan úgy érzi magát, mintha osztályban lenne: ül egy padon, és nem tanul semmit…
A különbség Fülig Jimmy társadalom- és osztályelmélete és a rusingai központ között az, hogy az utóbbiban nemcsak ül az ember, hanem tanul is. Ennek pedig komoly következményei vannak, hiszen a tanulásból tudás lesz, a tudás hatalom, a tudomány művelése pedig hatalomgyakorlás. A hatalom gyakorlása pedig felelősséggel jár, amint azt nemcsak St. Antonio, a Boldogság-szigetek uralkodója tapasztalhatta, hanem – reménység szerint – a Rusinga-sziget egyre több nebulója is érezni fogja, mire felnő.
A klub sportfelszereléseket ajándékozott a Sargy iskola diákjai számára, amelyen szerepel mind a CFR-logó, mind pedig a Sargy Stars felirat. A projekthez bárki csatlakozhat, a fenti linken bővebb infó is található. A bennünket közelebbről érintő eseményről pedig Attila barátom személyesen számolt be: ebben a hónapban a projekt keretében nemcsak meglátogatják az iskolát és igyekeznek elősegíteni az iskola kibővítési munkálatait, hanem a kezdeményezés népszerűsítése céljából – részben Teleki Sámuel nyomdokain haladva – megmásszák a Kilimandzsárót is. 5895 méter nem tréfadolog, még vízszintesen sem: ilyen csúcsokon még a KVSC is ritkán jár. Ha a szurkolói sikeresen megmásszák a hófödte csúcsot, akkor 2016 októbere a KVSC-szurkolók számára nemcsak Mindszent és Magvető hava, hanem kétszeresen is „a Kilimandzsáró hava” lesz. A csúcson készülő felvételt pedig minden bizonnyal legalább akkora becsben tartjuk majd, mint Berci gólját az Old Traffordon vagy a Sougouét Bázelben. Hajrá, fiúk! Lélekben veletek vagyunk és várjuk az újabb híreket!
14 hozzászólás @ Október: a Kilimandzsáró hava
Pingback: Október: a Kilimandzsáró hava | Zongoracipelő
Fogorvos nem kell oda? Tudnek ajanlani valakit innen a blogrol…..
ez nagy volt :))
hozzászólásaid 90%-ban róla szólnak,mindenről csak(a nagy?) Ő jut az eszedbe,szerintem egyfolytában csuklodhat 🙂
Ki az a híres fogorvos? Fülig Jimmy ismeri?
Wágner úr, több Rejtő-regény felejthetetlen figurája, a Piszkos Fred közbelép c. alkotásban Fülig Jimmyt éppen egy aleppói fogorvossal téveszti össze, ami nem feltétlenül tévedés, különösen ha tekintetbe vesszük a Jimmy pofonjai következtében elhullajtott fogak százalékarányát. Íme a részlet, ahol a szüntelenül illuminált állapotban lévő Wágner úr megszólal:
– Szervusztok, kedves barátaim! Hát mi újság, mi újság?!… Halló, téged már láttalak! – kiáltott Fülig Jimmynek. – Te valami fogorvos vagy Aleppóból!… – És máris szinte hanyatt dőlt, ahogy felrikoltva mutatta mindenkinek a sarokban dúdolgató különcöt. – Halló! Nézd csak, a Drugics!… Ez jól megadta nekem, ez a csibész!
– Gyere tárgyalni – mondta Fülig Jimmy.
– Jó… Arravaló… az irodám, gyere, te vén fogász… Ezek mind jól pofoznak!
A mi célszemélyünk egyenesen tündökölni fog Kenyában, nem úgy, mint Tordán! Tisztelet érte! Nem tudja valaki, meddig marad? És nem tartom kizártnak, hogy út közben megállt Szíriában, örményeket ápolni (ingyen!), amilyen végtelen segítőkész és humánus ember!:)
A példánkon felbuzdulva a pingvinsereg is előrukkollt valamivel, éspedig megfogadták, hogy év végéig megtanulják használni a Wc-t, így legalább 30% csökkentve a megrongált Wc-k számát.. Nem kis kihívás, remélem sikerül majd nekik…
Komolytalan társaság! A tanár úr posztját ennyire széttrollkodni igazán illetlenség. Büntetésből javaslom mindenki adományozzon a projekt sikeréhez.
Vagy kicsit túl sok ez a híres szendvicses szurkolóseregnek?:)
Már megbocsásson! Abszolút nem naprakész! Mi már adományoztunk: elküldtük Magát Kenyába!!
Mondjon aki amit akar,Koperecki testverem nelkul,nem ugyanaz lenne ez a blog.Megjegyzem,szivos egy Kopé(recki)????
Sőt! Szerintem ilyen nincs sehol a világon! Nagy köszönet érte Koperecki „U”rnak!
Csak az a gond,hogy nincs tekintettel senkire,még a pácienseire sem,ha egyáltalán fogorvos az ilyen.Az is elképzelhető,hogy foghúzás előt ő veszi be az érzéstelenítőt.
Ez már mágikus szinkretizmus volna, simán működhetne egy erdei törzsnél! 🙂 Lásd még Black úr esetét A halál fia című Rejtő regényben, aki meteorológiai intézetet működtettet Tangobó népe számára, csak azt a törzs hiedelmeihez adaptálta, így az időjárás előrejelzéseket próféciaként adta elő. 🙂