Tisztelt Asztaltársak! Már régóta beszéltünk bmiky kartáccsal egy ,,tévhitek” posztról és arról, hogy mehetne több véleményanyag a blogra, elvégre ez egy szurkolói fórum, és nem az Optastat levelező szakköre 🙂 . Látva a juhok elleni elvárásokat, Petrescu hétközi nyilatkozatait, látva a meccset és az utána kialakult hangulatot, úgy döntöttem, hogy most készüljön a maratoni cikk, Különvélemény címmel.
Amit mindenképp szeretnék leszögezni az elején, hogy ez az írás csak és kizárólag az én meglátásaimról szól (kivéve az 1. pontot, azt szakirodalom alapján írtam), ha a végigolvasása után szó éri majd a ház elejét (van egy olyan érzésem, hogy fogja), az csak és kizárólag az én házam elejét érheti. Vágjunk bele, mert ez nem lesz rövid. (Az átláthatóság kedvéért pontokba szedtem a mondandómat)
1. Az állóképesség, avagy ,,nincs a csapatnak kondija” témakör
Az utóbbi időben rendszeresen előkerül a kommentekben az a meglátás, hogy a csapat nem bír 90 percet, azaz a fizikai felkészítésük nem tökéletes. Ezzel több baj is van. Egy csapat fizikai felkészítése 4 szakaszos Romániában:
# Van az úgynevezett nyári alapozás, ahol olyan erőnléti edzéseket tartanak, amelyek az egész szezonos állóképességet fejlesztik.
# Van a szezon alatti erőnléti edzés, amikor az aktuális terheltségi foktól függően az edzésidő 5-15%-át a játékosok a nyáron szerzett állóképességük megtartására fordítják.
# Van a téli alapozás, ami arra való, hogy a téli szünet alatti meccshiányből származó erőnléti problémákat orvosolja.
# És van a tavaszi szezon alatti erőnléti edzés, hogy a játékosok megtartsák a már meglévő állóképességet.
Ezeket a szakaszokat már a szezon előtt megtervezi a vezetőedző és az erőnléti stáb. Már nem a hetvenes években vagyunk, az erőnléti felkészítésnek komoly szakirodalma és módszertana van, ciklusokra tervezik, konzultálnak csapatorvossal, dietetikussal és még sorolhatnám. Carlo Ancelotti, Az én focim című, 2015-ben az Akadémia Kiadó gondozásában, magyar nyelven megjelenő könyvében, a következőket írja:
A precíz tervezés a hatékonyság egyik kulcsa.
Általános szabályokat azonban már most lefektethetünk azzal kapcsolatban, hogy miből áll a tervezés:
– világos célból
– egy makrociklusra, avagy egy előttünk álló idényre történő alapos felkészülésből
– a felhasználandó eszközök pontos meghatározásából (az edzésmunkánál használt módszerekről van szó)
– a napi munka ütemezéséből, figyelemmel a rendelkezésre álló játékosok számára
(A tervezés fontossága alfejezet, 27. oldal)
Nem gondolhatja senki komolyan, hogy a világ egyik legjobb edzőjének a könyvét a szakma (igen, a romániai szakma is) nem ismeri, vagy nem tudja azt, hogy milyen módszerekkel és milyen módokon lehet az erőnlétet fejleszteni és fenntartani.
A gondolat, hogy a KVSC erőnléti gondokkal van a Liga 1 élmezőnyében, teljesen abszurd és megalapozatlan.
2. Gyengébb edzővel bajnokok lennénk
Erre nem pazarolnék túl sok időt. Csak gondoljuk végig egyszer nyugodtan. Komolyan azt hisszük, hogy ha valaki kevesebbet tud, akkor eredményesebb lehet? Vagy megfordítva a kérdést, ha valakivel simán bajnokok lennénk, nem jelentené az önmagában is azt, hogy jobb mint Petrescu? Én tudom, hogy most ő a közutálat tárgya, de… erről majd a végén.
3. Miriuță Laci jobb edző, mint Petrescu
Az, hogy Miriuță Lacival csúnyán elbánt a klub és a körülötte sündörgő regáti maffia, az nem kérdés. Az, hogy ezek után még a Dinamo is mocskos módon tolt ki vele, nagyon szomorú és mindent elmond a közegről. A sajnálatot és a kiérdemelt emberi szimpátiát viszont nem szerencsés összekeverni az edzői képességekkel.
Össze lehetne hasonlítani a két edző által szerzett pontokat, mert lehet, hogy Petrescunak kicsivel jobb kerete van, de egyrészt a kezdők között nincs egetverő különbség, másrészt egyáltalán nincs még összeszokva a csapat. Bmiky mondta (én nem voltam tisztában vele), hogy Petrescu lehet az egy szezonon belül második. legtöbb pontot bajnoki szerző edző a KVSC történetében, most egy meccsel van 60% alatt. Egyezzünk meg abban, hogy Laci ilyen magasságokban nemigen járt egyik szezonjában sem.
Laci összesen egy felállást tudott játszani, 4-2-3-1, okosan használva a szélsőit. A kedvence az 1 vonalszélső–1 tükörszélső felállás volt, de úgy váltogatott ahogy akart, játszott 2 védekező középpályással és játszott DM+CM-mel is. Ez nagyon szép, nagyon jó, de ez 1, azaz EGY darab felállás. Ez kevés, nincs olyan rugalmas formációja a labdarúgásnak, amivel mindenkit meg lehet verni, még ha a keret kategóriákkal jobb is. Még a Steaua is játszik 4-3-3-at időnként, pedig az ő keretük tényleg brutális.
Petrescu ebben a szezonban játszott 4-4-2-t, 4-5-1-et, 4-1-4-1-et és most 4-3-3-at. El tudnék vitatkozni egy ötödik felálláson is, de szerintem érthető, amit mondani akarok. Petrescu egy kategóriákkal jobb stratéga és jobb taktikus mint Laci.
Aki azt mondja, hogy ,,jobb edző, de szarabb ember”, annak igaza van, de most nem arról van szó, hogy kivel ülnék le egy kocsmába meginni egy Bambit, hanem, hogy kivel van nagyobb esélye bajnokságot nyerni a csapatomnak. Ha fáj, ha nem, Petrescuval van nagyobb esélyünk.
4. Jobbak vagyunk, mint a FéCséSzéBé, meg kellett volna verni őket
A szurkolói szíven kívül milyen objektív mérce szerint vagyunk jobbak mint a juhok? Tudnék fél tucat okot mondani, hogy miért nem vagyunk rosszabbak, én arra lennék kíváncsi, hogy miért gondolja bárki, hogy jobbak vagyunk? 5 ponttal vezettük a bajnokságot ellenük úgy, hogy ők nyolc héten keresztül csütörtökön is játszottak az Európa Ligában, és nem sumákolták el a meccseiket, hanem továbbjutottak a csoportból. Válogatott játékosokból, jól képzett, tehetséges ifikből áll a keretük, úgy hogy mindenki szagolt már puskaport és a magnak nem az első szezonja együtt. Egyéni képességek terén nem rosszabbak, összeszokottság terén meg jobbak. A tavaly is a csapatokhoz tartozó, vasárnap pályára lépők száma közötti kis különbség csalóka mutató (5 náluk, 4 nálunk). A juhok Benzart, Nedelcut és Comant ugyanonnan vették (Viitorul), ahogy Junior Moraist, Budescut és Teixeirát is (Astra). Akármennyire is utáljuk azt a hazug, rasszista, kulturálatlan, vadkapitalista, állatiasan ostoba szarfészket Mordorban, öreg hiba lenne lenézni a játékosaikat vagy a tapasztalatukat. A náci-anál arénában egy győzelem nem kötelező volt, hanem bravúr lett volna.
5. Petrescu hibája minden
A végére hagytam a szívem csücskét. Egész pontosan mi Petrescu hibája? Hogy az objektív mérce szerint második csapatunk a második helyen van? Az a hibája, hogy nincs bravúr?
Ezelőtt néhány évvel, amikor a Liverpool 5-6-7. helyeken tanyázott a Premier League-ben, véletlenül eljutottam egy liverpoolosokból álló közösségbe, leültünk meginni 547 Carlsberget és az elkövetkezendő szezonról, elvárásokról, játékosokról dumáltunk. A srácok egyöntetű véleménye az volt, hogy nagyon örülnének egy negyedik helynek, de a harmadik helytől repesnének. A lényeg az volt, hogy elindulhassanak a BL-ben és lehetőleg ne kelljen selejtezni, mert a korai, nyári párharc felborítja az erőnléti felkészülést. Abban az évben Luis Suarez (és Sturridge) rommá lőtték a PL-t, és a Kormoránok ezüstérmet szereztek. Mi volt az említett szurkolók reakciója? Hogy Brendan Rodgers (a Pool edzője) bassza meg a létráját, mert nem nyertek bajnokságot.
Én ugyanezt érzem most a blogon. Mindenért mindig Petrescu a hibás, az elvárásaink pedig az egekben vannak.
Abba belegondoltunk már, hogy Petrescu NÉGYSZER küldte fel a csapatát olyan taktikával a juhok ellen, amivel vezetést szereztünk? Vajon csak és kizárólag az ő hibája, hogy mindig egyenlít a Sporting Berbécs? Nekem úgy tűnik, mintha pontvesztéskor elfelejtenénk, hogy a csapathoz tartoznak játékosok is. Ha nyerünk, akkor hála Deacnak, Tzukifiúnak, Cúliónak vagy bárkinek, de pontvesztéskor csak az edzőt vesszük elő.
Amikor az a fakezű Vâtcă 40 méterről kapott gólt és elvesztettük az első meccsünket a Temesvár ellen kint, akkor mindenki azt mondta, hogy ,,hát, nem jó, de előfordul az ilyen”. Ha Petrescu edzőként vétene ilyen hibát, bokáig tocsognánk az anyázásban. A februári meccsen vezettünk idegenben és Muresan (ki más?) összehozott egy 11-est a hazaiaknak, amivel 1-1 lett a vége, azért miért Petrescu a hibás? Kereshetnénk más, mecset befolyásoló egyéni hibát is, 2-3 biztos akadna, azokért miért Petrescu a hibás?
És végül de nem utolsósorban, nézzük csak meg a mostani egyenlítést és az edző felelősségét.
Gyakorlatilag arról van szó, hogy Petrescu kényszerűségből behozta Muresant, így 2 szélsővédő mellett volt 3 belső védő is a csapatban (az hogy Muresannak elvileg a védők előtt kellett volna játszania, nem változtat a lényegen). Egy oldalvonal melletti labdavesztés után alakult ki az ábrán látható helyzet, ahol:
– Manea hibázik, mert a mögötte nyíló területbe be tud futni Alibec.
– Muresan hibázik, mert ha Planics úgy dönt, hogy az üres területre fut be, akkor ez ugyanúgy gólhelyzet (nem mellesleg taktikai szempontból jobb döntés lett volna).
– Boli és Camora hibázik, még mindig nem értem, hogy tudott két védő között gólt szerezni Planics.
– Vinícius hibázik a legkisebbet, elvileg nem lett volna szabad engedni a ,,beadást”.
Szóval, kedves asztaltársak, miért is nincs felelőssége a gyerekes és amatőr hibákat vétő játékosoknak? Önbizalom-probléma nem lehet, Djokovic lövése kifejezetten a duzzadó önbizalomról szólt. Egyébként is, ha a vezetés megszerzéséhez van elég önbizalmuk, akkor a megtartásához is, a mentális felkészítéssel tehát nincs baj a KVSC-nél. Az összeszokottság lehet probléma, én konkrétan ennek a számlájára írom Boli és Camora meccsdöntő hibáját. (Igen, Boli ÉS CAMORA, a rekorder klublegenda gyerekes, és mérkőzést befolyásoló hibát vétett. Dolgozzuk ezt fel, előfordul. )
Mindent egybevéve, mi szurkolók tesszük saját magunknak nehézzé a szezont. A realitás helyett az álmainkból indulunk ki, emiatt óriási elvárásaink vannak (bocs, de a FCSB-t idegenben verni, az óriási elvárás) és így könnyen jutunk el a kudarcélményekig. Itt vagyunk dühösen és csalódottan, mert innen kisebbfajta csoda kellene ahhoz, hogy a FCSB kikapjon egyszer vagy ikszeljen kétszer, ahelyett hogy azt mondanánk, hogy tavaly csődvédelem alatt voltunk egy gyengébb kerettel a play-off alján, idén 2 hónap múlva minimum Európa Ligázunk csődvédelem nélkül, erősebb kerettel.
Fel a fejjel, Asztaltársak, nem jó a düh és nem kell csalódottnak sem lenni. Hogy klasszikust idézzek (egy tényleg rossz edzőtől 🙂 ,,Az előrelépés megkérdőjelezhetetlen”.
102 hozzászólás @ Különvélemény #1. Petrescu és a nyáj
Éppen fogorvosnál vagyok, néhány percen belül nekilátnak az agyamnak (május elseje alkalmából remélhetőleg nem sarlóval és kalapáccsal), és ha túlélem, hezzaszólok. Fel a fejjel, kedves Asztaltársak!
Kitartas!!!
Agyaramnak. 🙂
:))) Remélem nem fog fájni
Pingback: Különvélemény #1. Petrescu és a nyáj | Zongoracipelő
Majdnem mindenben egyetertek, fokent a kialakult hangulat es annak eletszeru(tlen)sege korul. Hogy en is egy kozhelyet puffogtassak: a szurkolo mar csak ilyen. Ha jo vagy mennyekbe emel, ha rossz a pokolba sullyeszt, ha egyszer a begyebe kerulsz, akkor nincs kegyelem es nem felejt…illetve dehogynem, hiszen mindig az kell, ami epp nincs.
Lacit szamtalanszor szidtak itt a blogon egysikusaga miatt, most megis ot latnak sokan ujra edzokent, pedig magam tovabbra is rem kozepszeru- EDZONEK, NEM EMBERNEK- tartom…
Amiben viszont vitatkoznek kicsit az egyreszt az utolso resz, a kapott gol felelossegenek megitelese. 1, Itt Manea nem hibazott, velemenyem szerint, ugyanis a csapat birtokolta a labdat kozeppalyan, az o oldalan, neki pedig feladata a labdas tamado (Deac) tamogatasa (ahogy Muresannak is egyebkent, hiszen ok ketten voltak Deac kozeleben). Tehat az, hogy lemaradt, az itt nem allja meg a helyet. Sokkal inkabb volt Cipri felelossege a labdavesztes, majd az elmaradt taktikai fault…hozzateszem, szerintem mar faultolni sem volt ereje. Innen jott a Manea mogotti ures teruletre belott labda.
2, Viniciusnak nem Manea hibaja miatt kellett kimenni szelre, hanem kotelessege volt, ugyanis Alibec az o embere volt, sajnos lassubb volt, mint a gurulo hordo…
3, A mogotte kialakult ures teruletet Muresannak kellett volna levedekeznie, aki a labdakihozatal miatt fentebb helyezkedett.
Ezt azert hangsulyozom ennyit (marmint a labdavesztest), ugyanis vannak szituaciok (es ezt a szerzo megerositheti, mert lathatoan van ralatasa a szakmai dolgokra) es azon belul helyek a palyan, ahol es amikor egyszeruen nem szabad elveszteni a labdat, mert a csapatmozgasok miatt nagyon nehez levedekezni az ebbol kialakult ellentamadast. Ha igen, akkor faultolni kell!!! Cipri van annyira jo jatekos, hogy egy gyenge napjan is tudja ezt es alkalmazza is.
4, Camora hibaztatasa megint csak kisse eroltetett, ugyanis a kepen jol latszik, hogy ott van Man, ugyancsak golveszelyes helyzetben, neki ot kellett fogni. Csak Boli hibaja utan lepett at Planic fele, hogy kisegitsen- immar keson.
5, vegul a ket „fobunos”. Arlauskis annyira felt Alivillanykorte bal labatol, illetve hogy ne kapjon golt a rovidre, hogy inkabb a vonalon maradt a rovid kapufat olelgetve, minthogy lepett volna egy lepest kifele, mintegy elore latva a beadast. A jatek folytatasa szempontjabol erre volt 99% esely adott helyzetben. Majd eldolt Planic ele, mint a ketajtos szekreny, ahelyett hogy allva maradt volna. Ettol fuggetlenul a bundas kapusainak atlaga folotti kapus szerintem.
Boli hihetetlenul rosszul helyezkedett (ha mar Pool hasonlat, a Romanak rugott egyik golnal Juan Jesus futott teljesen erthetetlen iranyba, Salahtol el…). Indokolt lett volna belepnie a Vinicius mogotti uresen maradt teruletre, hiszen Muresan hianyzott onnan, igy o segithetett volna ki, viszont embere volt, igy ebben a helyzetben a tamadon kellett volna vedekeznie. O el is lepett, meg nem is, hiszen a passzsavot nem tudta elallni.
Örülök, hogy pontokba szedted, könnyebb válaszolni.
1. 90. percben 1-0-s vezetésnél nincs olyan, hogy területet hagysz magad mögött szélsővédőként. Petrescu, ahogy a világ összes csapata más taktikát dolgoz ki előnyre, hátrányra és döntetlenre. Teljesen kizárt, hogy itt Maneának az lett volna a feladata, hogy támadást segítsen,
2. Igaz lenne, ha az első félidőben jártunk volna döntetlennél. Vinicius nem szélsővédő, nem a beadások akadályozása a fő erőssége, és csak azért ment ki szélre (és hagyott maga mögött óriási területet), mert Manea teljesen magára hagyta. Vinicius dicsérete, hogy kiért és Manea kritikája, hogy ki kellett érnie.
3. Muresant inkább hagyjuk, remélem jöcőre repül.
Persze, hogy vannak olyan helyzetek, amikor nem szabad labdát veszteni, de ez nem olyan helyzet volt. Azért vált kritikussá, mert Manea nem volt a helyén, hangsúlyozom, hogy a 91. percben egygólos vezetésnél.
4. Camora és Boli egymásra várt, ahelyett hogy valamelyikük kirúgta volna a labdát a fenébe. Azt hitték, hogy kimegy és eltelik az idő. Nincs olyan , hogy két védő között valaki beszalad és gól lő a hatosról. Ezt nem lehet menteni semmivel. Nem érdekel, hogy rekorder, és az sem érdekel, hogy klubikon. Ez egy brutális hiba volt mindkettőjüktől.
5. Arlauskis az egyetlen, aki nem hibázott semmit.
Ezt írod:
,, illetve hogy ne kapjon golt a rovidre, hogy inkabb a vonalon maradt a rovid kapufat olelgetve, minthogy lepett volna egy lepest kifele, mintegy elore latva a beadas”
Nagyon nem Arlauskis dolga megakadályozni a beadásokat. Az adott helyzetben Vinicius és a 2 középen levő embernek kell:
a. megakadályozni a beadást
b. tisztázni ha mégis középre megy.
Arlauskisnak csak és kizárólag az a dolga, hogy ha a labda elég közel repül az emberek FEJE felett a kapuhoz, akkor lehúzza. Ennyi, semmi több. Ilyesmit számonkérni rajta badarság.
,,Majd eldolt Planic ele, mint a ketajtos szekreny, ahelyett hogy allva maradt volna.”
Az a dolga, hogy eldőljön. Már az ifikapusoknak is azt tanítják, hogy ha fekvő helyzetben van a támadó, akkor a labda nem mehet magasra, következésképp fekvő helyzetet kell felvenni, hogy minél nagyobb felületen zárják el a labda lehetséges útját. Arlauskis pontosan azt csinálta, amit kellett. ha állva maradt volna, az kolosszális hiba.
A teljes védelem asszisztált ahhoz, hogy valaki kapuralőjön az ötös sarkáról. itt a kapusnak nincs felelőssége. Ha kivédi bravúr, ha nem védi, akkor a védők hibája. A védekezésnek a futballban nem az az alapja, hogy a kapus majd megfog mindent, hanem hogy ne engedjük az ellenfelet lőni.
1. A vedekezes egyik fontos eleme a meglevo labda megtartasa, hiszen, ha a labda nalunk van az ellenfel nem tud tamadni. Egy kozeprol jobbra mozgo tamadot a jobb oldali belso vedo (Muresan) es a jobb oldali szelso vedo (Manea) tud leginkabb tamogatni. Legyen ez a 96. perc is akar. Hozzateszem Manea embere mellette kocogott. Alibec nem az o embere volt.
2. Mint ahogy Alibec sem szelso tamado, nem elsodleges feladata beadni, sokkal inkabb befejezni. Ugyanakkor egy vedo feladata a tamado megakadalyozasa a labda megjatszasaban (legyen az loves, beadas vagy csel), illetve annak megszerzese. Sehol nincs leirva, hogy Vinicius csak kifejelheti a belott labdakat. Egyebkent tobbszor is sikeresen segitett ki szelre a meccs folyaman, ezuttal nem sikerult, nem is rottam fel neki hibat a kapott golban.
3. Bocs, de en ugy latom, hogy ez pont az a helyzet volt, amikor egy a tamadas iranyanak hattal/oldalt allo tamado nem veszithet labdat, ugyanis az egesz csapat kifele mozgott a vedovonal kaputol valo eltolasa erdekeben. Ilyenkor rettenetes konnyu a vedok moge jatszani a labdat, mint ahogy meg is tortent.
4. Planic nem Camora embere volt, hanem Bolie, ez jol latszik az altalad kiragadott kepen, megvannak a parok. Bravur kellett volna hogy odaerjen, hiszen Man mogotte volt, o volt az embere.
5. Itt az altalad irt b. pont all fenn tokeletesen, a beadott labdat kellett volna tisztaznia, nem a beadast megakadalyozni. Lehet rosszul ertetted, nem a csatarra kellett volna kilepnie, hanem a palya hosszanti tengelye menten az otos vonala fele. Ha egy lepessel kijebb all a laposan es nem tul nagy erovel keresztbe belott labdara siman rafekszik es felszedi. Sokkal jobban felt attol hogy Alibec cimbalomszogbol kilovi a rovidet es az igencsak az o sara lett volna. Nem mondom hogy nagy felelossege van a golban, de ha kicsit jobban olvassa a jatekot kozbeavatkozhatott volna.
A lovesnel igazad van az elvetodesben, de itt is tul koran dobta el magat erzesem szerint.
Az utolso mondatot nem kommentalom, mert erzesem szerint indulatbol lett irva, ezert par helyen pontositasra szorulna, ha finoman akarok fogalmazni…
1. Amit írsz az futballfilozófia nem futballstratégia.
2. Ebben nincs igazad. A szélsővédőknek megvan a maguk szerepe, a belsővédőknek meg a maguk szerepe. Ezért léteznek ,,szélsővédők” és ,,belsővédők”, nem csak ,,védők”. Egy belsővédőnek akkor kell ellátnia aszélsővédők feladatát, ha az nem látja el. mint most.
3. Ebben nem értünk egyet. Szerintem ez nem olyan helyzet volt, azért vált veszélyessé, mert 2 védőnk fegyelmezetlen volt.
4. Nincsenek meg a párok, csak úgy tűnik a kép alapján. Planic egy belsővédő, garantálom, hogy Petrescu nem tette rá az egyik belsővédőjét a meccs előtt az ellenfél belsővédőjére. Mindkét védőnknek van 2 méter előnye innen kerültek hátrányba. Szerinted ez elfogadható, szerintem nem. Ebben sem értünk egyet.
5. Pontosan értettem amit írtál, azért is mondom hogy óriási tévedés. Nem kellett volna kilépnie sehova. Pont ugyanúgy és ugyanolyan okokból tévedsz, mint a vetődés esetében.
,,Nem mondom hogy nagy felelossege van a golban,”. De, mondtad. Idézem: ,,vegul a ket “fobunos””
,,Az utolso mondatot nem kommentalom”. Pedig pont azt kellene kommentálni 🙂 Nem indulatból írtam, ez a valóság. A realitás az, hogy minden csapat úgy védekezik, hogy nem akarja engedni az ellenfelet lőni, és nem úgy, hogy majd a kapusa megfogja.
1. Nevezheted aminek akarod. Vezetesnel a labda megtartasa letfontossagu, azert is hogy a vedelem pihenhessen, fokent ha nyomas alatt van. Az egy strategia es nem filozofia. Futballfilozofia az, hogy egy meccs folyaman leheto legtobbet legyen nalunk a labda, ezaltal keves lehetoseget adni az ellenfelnek a tamadasra (lasd Batcelona). Meccsen belul egy konkret helyzetben alkalmazni azt (esetunkben) strategia.
2. A vedoszerepek definialasa sokkal osszetettebb, minthogy a szelsovedo szelen jatszik, a belso vedo belul. Ezt tulsagosan leegyszerusited. Alapfelallasban igaz, amit irsz, de egyes jatekhelyzetekben mas szerepet is fel kell vallalni a jatekosnak, ahogy pl. Manea is rengeteg fejparbajt nyer, pedig nem ez az elsodleges feladata.
Egyebkent visszaneztem tobbszor a gol esetet, es Manea egyertelmuen jo helyen volt, Fl. Tanase mellett, aki az embere volt. Planicot Dica feltolta csatarnak, igy lenyegeben egy 4-2-4-et jatszottak a juhok, ket centerrel. Ezert lehetett mindenkinek embere. Sajnos igy visszanezve Muresan es Djoko egymast kisergettek, Muresannak hatrebb kellett volna kicsit helyezkednie es leallni a passzsavot vagy besegiteni Vinicius moge.
3. Szerintem meg de, de van ilyen. A vedelmi hiba okozat. Deac labdaeladasa ok.
4. Ezt mar cafoltam is fennebb. Az edzok mar reg nem nevekre, hanem poziciokra alakitjak a strategiat. Marpedig Planic itt mar centert jatszott, a center pedig Boli/Vinicius embere. Jelen esetben 2 center volt, igy Planic egyertelmuen Boli embere volt.
Ha egy belso vedot feltolnak centerbe (mint jelen esetben) azt nem kell fogni, mert nem kene ott legyen elvileg??…es o amugy is belso vedo!!!? Mar megbocsass, de ez vicces.
Nem mondtam hogy elfogadhato, sot Boli eseteben ordas hiba. Camora viszont az emberevel ment, Boli hibaja utan probalt besegiteni, nem ert oda. Ez elfogadhato. Ugyanolyan bravur lett volna reszerol, mint Arlauskisnak fogni a kapuralovest.
5. Szerintem nem tevedek. Nem jol helyezkedett. Visszanezve Alibec az alapvonaltol ot-hat meterre rugja keresztbe a labdat. Onnan nem lehet golt loni (0,1% esely), tehat a kapusnak beadasra kell szamitani.
A fobunos esetben igazad van, ezt Bolira kellett volna ertsem, bar a helyezkedes egy kapus eseteben sulyos hiba, ettol meg valoban nem kellett volna golt kapni. A kapusra irt ket kritikat is kulon kellett volna szednem, a helyezkedesnel tovabbra is tartom, hogy hibazott, mig a lovesnel heluesbitsek ugy, hogy „tobbet is tehetett volna”, illetve tartom, hogy tul koran fekudt el.
Az utolso mondat egy ordas kozhely, ami inkabb futballfilozofia, mint strategia, amit nem lehet egy adott helyzetre ertelmezni. A kapusnak ugyanugy feladata es kotelessege a tarsak hibait megprobalni korrigalni, jelen esetben egy jobb helyezkedessel lehetosege lett volna ra.
1. Vezetésnél nem létfontosságú a labda megtartása. Nézd meg Mourinhot. Naugye.
2. Ne na. Erre már válaszoltam, erre leírod másképp. Ha többször mondod el, attól nem lesz igaz.
3. Nem. Deac nyugodtan eladhatna annyi labdát, mit az Adidas, ha mindenki a helyén lenne, kétsoros 5-4-1-es védekezésben.
4. Ha feltol egy védőt, ha nem, akkor is azt kell megakadályozni hogy hozzá jusson a labda, nem pedig embertfogni. 21. századi futball, az emberfogás ritka mint a fehérholló, ajánlom figyelmedbe a zónavédekezést. Persze azt csak úgy lehet, ha mindenki a helyén van, de már ezt is leírtam.
5. Szerintem tévedsz és elég nagyot, pont mint a vetődésnél, meg a főbűnösnél, úgyhogy részemről be is fejeztem ezt a teljesen meddő és parttalan vitát.
Dan Petrescu a király! Ő kell nekünk! Számomra szerethetőbb volt a Laci csapat a 6-ik helyen pl, mint ez a csapat az első vagy második helyen!
Komolyan mondod, Sándor, hogy vasárnap este Arlanak a gólnál nem volt semmi hibája????? Ezt nem hiszem el! Miért kellet lefeküdnie, ezt nem teszik a kapusok???? De azelőtt ki is jöhetett volna, mert gyakran kijön, most miért nem tette? Mit nyilatkozott, hogyan történt az elesése?….
Igen, komolyan mondom.
Azért kellett vetődnie, mert a fekvő támadó csak lapos labdát lőhet, és a kapus testfelülete drasztikusan csökkenti a labda lehetséges útjait.
Szerintem túlzottan véded Petrescu-t. Vegyük sorba:
1. Ki tette oda hogy kibassza a 4.-k helyen vegző komplett csapatot, hogy nulláról kelljen építkezni? Ezt sose hanyagolja előhozni, de azt elfelejti hozzátenni, hogy Mara kedvéért volt az egész cécó, hogy puszipajtása kaszáljon az ügynoki szerepből. Arról még csak nem is beszélek, hogy fiatal, fejlődőképes játékosok voltak elküldve, és öregotthonból lettek pótólva. (Juan Carlos, Nascimento, Gomelt, Horj)
2. Kinek kérésére érkezett Baldé, egy valag pénzért? Szenzációs perc/gólátlaga mellett, még időhúzó csere szerep se jár neki.
3. Ez igazából a 2.-hoz is kapcsolódik, hogy a pék faszába állítassz össze úgy kispadot, hogy nincs középcsatár cseréd? Miért eröltetnél egy alapvetően masszív és körülményes játékost szélsőben (Omrani), mikor 3 db. különböző tulajdonságokkal rendelkező szélsőt rohasztassz a padon (Ionita, Costache, Mailat) – kettőt meg kereten kívól (Paun, Nouvier)?
4. Azt a 3 szélsőt aki a padon rohad, vajon kinek a kérésére igazoltuk le? A Borznak nem volt ebbe beleszólása?
5. A FCSB-nek rugott négy gól minden volt, csak taktika nem, Sorrendben: kapushiba, kapushiba, tizenegyes bedobásból, kapáslövés nemkidolgozott helyzetből.
Úgyhogy nem gyengébb, hanem tökösebb edzővel – Edi Iordanescu, Bergodi, Mandorlini, Conceicao – igenis lehoztuk volna ezt a bajnokságot, ahol a mi vétkünk az hogy nem vertünk rájuk több pontot és gólarányt akkor amikor az EL-ben pepecseltek. Azzal fosnánk oda a cseresznyét a torta tetejére, ha gólarányon buknánk el, egyből felrémlene az a sok 2-0, 2-1 amikor 60. percbe már javában be volt húzva a kézifék – na ez meg kinek az érdeme?.
1. ,,Ezt sose hanyagolja előhozni, de azt elfelejti hozzátenni, hogy Mara kedvéért volt az egész cécó, hogy puszipajtása kaszáljon az ügynoki szerepből” Ez feltételezés, vagy van bizonyítékod is?
,,Arról még csak nem is beszélek, hogy fiatal, fejlődőképes játékosok voltak elküldve, és öregotthonból lettek pótólva. (Juan Carlos, Nascimento, Gomelt, Horj)” FIatalokkal nem fogsz bajnokságot nyerni. kérdezd meg Bmikyt, hogy ő kit játszatna egy azonos tudású fiatal és öreg közül?
Végül, de nem utolsósorban: Mikor nem olyan eredményeket ér el Petrescu, amilyeneket kellene, akkor az van, hogy ,,minek kellett elküldeni a jó játékosokat”, amikor meg nyeri a meccsket akkor meg ,,jó de mindenkit megkapott akit akart”. Ez a klasszikus ,,nyuszika van sapkád, nincs sapkád” esete
2. Ez igaz, de erről nem tudunk semmit. A fáma arról szól, hogy nem akar edzeni és lusta. Ha ez igaz nincs mit keressen a csapatban.
3. Omrani és az említett játékosok nem egy poszton vannak. Papíron szélső volt, de valójában nem azt játszik. Paun és Nouvier-ről nem tudok nyilatkozni, biztos infóm nincs, feltételezésekbe nem akarok bocsátkozni, de az biztos, hogy Costache és Mailat fejbe nem bírna 90 percet ezen a szitnen.
4. Szerintem nem. Nem tudom bizonyítani, de szerintem a keret egy részét a jövőre igazolta a klub, és abban egyáltalán nem lehettek biztosak hogy D.P. marad. Ebbe szerintem nem volt beleszólása.
5. Értem, Te úgy akarod látni, hogy véletlenül szereztünk egymásután négyszer vezetést a FCSB ellen, 😀 Oké, ezt nem kommentálnám.
Mi lenne kinek az érdeme? 😀 Petrescu érdeme, hogy a 2. helyre futott be a 2. kerettel? Igen. 😀
Természetesen ha a gólarányon buknánk el a bajnokságot, túl azon hogy a 60%-ot nyerő edzőt hibáztatjuk, talán meg kellene kérdezni mondjuk Camorát, a hétvégi pontvesztésről, vagy Muresant a februári tizenegyesről 🙂 :D. Vagy netalán Maneát a hibáiról 🙂
ui: Mandorlinivel amúgy egyetértek, de ő egy Serie A szinten is jó edző, nem biztos, hogy vele kellene összehasonlítani bárkit. Sokkal jobb edző, mint bárki a Liga1-ből. Ennyi erővel azt is mondhatnánk, hogy Bielsaval vagy Jardimmal bajnokok lennénk. Vagy Di Francescoval.
Az 1.-hoz még csak annyit, hogy megvolt egy gerinc amibe ugyanolyan jól illett volna Hoban és Vinicius, és kevesebb összeszokottságbeli bajok lettek volna. Nem törvényszéken vagyunk, hogy bizonyítékokat hozzunk, de tény hogy Balic, Pelayo akiket nem Mara hozott kipróbálás nélkül kiszóródtak. És Nacimento, Gomelt, Ruiz már nem voltak annyira fiatalok, hanem volt hátuk mögött két viszonylag sikeres Liga 1 szezon. Szerintem elhamarkodott és buta döntés volt a keret ilyen szintű kicserélése, főleg, hogy egyfolytába azt hangoztatják hogy nem volt kimondott cél a bajnokság az első szezonban.
Hát pedig, ha vitázni akarsz, akkor bizonyítékok kellenek, a viták már csak ilyenek.
@ Balde. Hogy idezzelek: „Ez feltételezés, vagy van bizonyítékod is?”.
ha igaz: nme neztek meg mit vesznek. Ha meg csak itt lustult el, akkor az edzo is saros valamiben (peldaul nem tudja motivalni).
Egyebkent, ugy altalaban, van egy olyan erzesem, hogy nem tursz ellenvelemenyt!
Ahhoz mit szolsz, amit ma mondott a Borz: nem hozta be Ionitat, mert golt lottunk. Pedig varhato lett volna a nyaj kinyilasa es kontrabol, 2-0 nal mar annyi lett volna nekik. De o behozott egy plusz vedot es ismet csak kicsuszott a sajt a szankbol. Ezert kene egy tokos edzo, aki be meri vallalni, hogy vezetesnel tovabb tamad. Foleg egy olyan csapatnal, amelyiknek nem epp beton a vedelme, meg ha hazai szinten keves golt is kaptunk eddig.
Leírtam, hogy feltételezés. Ugyanúgy, ahogy az ellenkezője is. Egyedül az nem feltételezés, hogy ,,nme neztek meg mit vesznek”. Ez ugyanis egyértelmű butaság, már elnézést. Petrescu edzette Baldét Krasnodarban, pontosan tudta, hogy kit vesz.
Azt pedig, hogy nem tűrök ellenvéleményt mindig azok nyilatkozzák, akik valamilyen alapinformációval nincsenek tisztában. Pl. lefőbünösözik a kapust, de nem tudják hogy milyen helyzetben kell vetődni és hibának értékelnek valamit, ami nem az. Vagy azt mondják egy játékosra, hogy ismeretlenül jött, miközben volt edzője. Vagy kijelentik, hogy márpedig ők nem hisznek semmilyen statisztikának, ne is jöjjek ilyenekkel. Bocs de ezekkel nem tudok mit kezdeni.
Engem meg lehet győzni, mindig is meg lehetett, de érvek kellenek hozzá és nem handabandázás meg személyeskedés.
Épp, hogy nem edzette Baldé-t, nézz utána, ez is alapinformáció. Az ő kérésére érkezett az Osasunaból, de mire odakerült Petrescunak már kiadták az útját.
😀 😀 Andor, látod ez megint ugyanaz ami mindig. Erősen, agresszívan nekemjössz, aztán meg kiderül hogy tévedsz, és akkor megint én vagyok akivel nem lehet vitázni
Petrescu edzette a Kuban Krasnodart 2016 Juni 14-től 2016 Október 4ig.
5 meccsen vethette volna be Petrescu, ami azt jelenti, hogy minimum 5 hétig EDZETTE Baldét. Az 5 meccs sorrendben Spartak Nalchik(i), Luch Energia, Spartak 2 (i), Tosno, Tambov (i).
A transfermarkt a barátod, lehet szűrni játékosra és edzőre egyszerre, meglepődnél, hogy mi mindent tud. Érdemes használni, és akkor ez nem fordul elő mégegyszer 😀 😀 😀 😀
Nem tudtam hogy a Bolcsek Kove orzojenek mertem ellent mondani…tovabbi jo l’art pour l’art blogozast…???
Tisztelt Asztaltársak! Az agyaram röpke 64 perc alatt már kint is volt az alsó állkapcsomból, úgy tűnik ragaszkodott hozzá, mint a székely a bicskájához. Műtét lett belőle, most ágyban ülve lábadozom, s óbégatás helyett focitémával próbálom elterelni a saját figyelmemet. A fenti poszt egyes tételeire ugyanolyan sorszámmal hivatkozom. És akkor már jön is alább:
1. Állóképesség. Bmiky egyik korábbi észrevétele szerint nem maga az erőnlét hiánya, hanem az erő beosztása körül vannak gondok. Ha a fizikai állóképességhez hozzáveszem a lelki állóképességet, talán nem vagyok messze a kérdés magvától, ugyanis, ha jól számolom, hosszabbítások nélkül legalább egyszer, sőt talán kétszer is legyőzhettük volna a juhnyájat. De ez a legkisebb gond. Az, hogy Ancelotti könyvét olvassák Romániában is, számomra sem kérdés. Viszont az, hogy ezt mennyire alkalmazzák / milyen jól tanulták meg, afelől hadd legyen némi kételyem. 22 éve vagyok egyetemi tanár, ugyanazt az egyetemi jegyzetet, bibliográfiát, olvasnivalót hagyom fel mindenkinek. És még soha nem történt meg, hogy ugyanabból az anyagból minden diák jelesre vizsgázott volna. Pedig tényleg nem rajtam múlik. Én megírtam/feladtam az olvasnivalót. Mindenkinek ugyanazt. 🙂
🙂 És melyik diák keres százezer euró felett ha rendesen megtanulják az anyagot? 😀
Nem hiszem, hogy az egyetemi közeget és egy futballklubot össze lehetne hasonlítani motiváció vagy mentális erőnlét szempontjából.
Van, aki annál többet is keres (majd), de nem az én szakmámban. Ld. pl. a gazdasági, pénzügyi és egyéb versenyszféra végzettjeit.:)
2. „Gyengébb edzővel bajnokok lennénk.” Gyengébbel nem. Olcsóbbal viszont igen. Laci helyett most hadd említsem pl. Andonét, aki Bragában meccshőst csinált pl. abból a Bastosból, akit már lassan mindenki elküldött volna a fenébe (pedig sokkal kevesebbet mutatott, mint pl. Nouvier). Andone a jó példa arra, hogyan kell mindenkinek megtalálni a helyét a csapatban, és akkor léptetni pályára, amikor az idő/ellenfél/felkészültség szempontjából a legmegfelelőbb.
2. Megértem, hogy Petrescu drága, de 60%-ban nyeri a meccseit. Szerintem ezt a szezont az exedzőink közül egyedül Mandorlini nyerné meg. Tudom, hogy Andone kétszer lett bajnok de akkor is Mandorlinire szavazok. Mandorlininek a román bajnokságnál összehasonlíthatatlanul erősebb Serie A-ban is letette a névjegyét, szerintem Petrescut nem fair összehasonlítani vele.
Arról se feledkezzünk meg – és ez minden méltányos összehasonlítást eleve lehetetlenné tesz -, hogy a Főlegvár újkori történetében gyakorlatiag Petrescu az egyetlen, akinek ilyen mértékű beleszólása volt a játékosok beszerzésébe. A többiek edzők voltak, DP kvázi menedzser szerepet töltött be. Az elődei – egy-két kozmetikázás-szintű játékoscserét leszámítva – „az ügyfél anyagából” dolgozó úriszabók voltak. DP konkrétan kicserélhette az egész csapatot. Valóban nem fair őt senkivel sem összehasonlítani, mert mindenkinél szabadabb kezet (és szájat) kapott.
A 2., 3., 4., 5. pontban leírt véleményeddel kapcsolatban még a kötőszavakkal is egyetértek!
Az 1. pontban az erőnléttel kapcsolatban csak nagy vonalakban vázoltad fel az erőnléti képzés
fontosabb elemeit, a tervezést Ancelotti kapcsán!
„A sportoló szervezetének erőnlétét olyan állapotban kell hozni és olyan szinten kell tartani az egész versenyidőszak folyamán, hogy emiatt nem szenvedhet kárt a sportoló gondolkodása, taktikai, technikai képzettsége, kreatív rögtönző képessége.” Ezt meg egy Emil Constantini nevű francia kézilabda edző írta (aki lerakta a minőségi francia kézilabdázás alapjait) és ez vonatkoztatható minden sportágra! Összességében azt mondhatom, ha az erőnléti képzés nincs megfelelően megtervezve (és ehhez nem biztos, hogy elegendő Ancelotti könyvének és más elméleti műveknek egyszeri, kétszeri elolvasása, mert az ezekben leírt tanokat á-tól z-tig magadévá kell tenni) és nem terjed ki minden apró részletre (amiben ugye, az ördög lakozik általában) és az elmélet nincs kellőképpen átültetve a gyakorlatba, akkor a sportoló összteljesítménye akár egy versenyen (meccsen) belül is ingadozhat. Ezt a kérdéskört én nem akarom most bővebben kifejteni, mert már így sokan unhatják a bő lére eresztett gondolataimat.
Örülök, hogy beraktad ide ezt a rajzos vázlatot, mert ebből még jobban kiviláglik Deac felelőssége. Az vesse rá az első követ Maneára, aki előre mozog (ezt általában így is tanítják!) mikor Deac-nál van a labda és elől nincs épkézláb támadómozgás. Deacnak látnia kellett volna Maneát, mi több Muresánt is, és bármelyiküknek passzolhatott volna, a labdavesztés helyett! De őneki már jottányi ereje sem maradt arra sem (amit az 1- ponttal kapcsolatban leírtam!!!), hogy legalább faultoljon! Vagyis azt akarom mondani, mikor Deac-nál volt a labda a félvonalnál Manea, Muresan, Vinicius, Boli és Camora a labda megtartását elővételezte, vagyis testhelyzete arccal Deac felé fordult! Miután Deac-ról Albec felé szállt a labda Vinicius reagált, félfordulatot kellett végrehajtania és a szélsőt megtámadta, de a fordulattal ütemet és időt (ha csak nagyon keveset is) vesztett. Ugyanez vonatkozik hatványozottabban Bolira és Camorára, akiknek 180 fokos fordulatot kellett végrehajtaniuk. Itt is az ütem- és idővesztés járult hozzá ahhoz, hogy nem tudták kellőképpen felvenni a térben Planicsot, ráadásul immár háttal Planics-nak) és Mant! Erre írtam én az előző blogban, hogy Deac labdavesztése volt a kulcs az egyenlítéskor, a védők nem megfelelő munkája pedig csak következmény.
Sándor gondolataival is nagy részt egyetértek!
,,Ezt meg egy Emil Constantini nevű francia kézilabda edző írta (aki lerakta a minőségi francia kézilabdázás alapjait) és ez vonatkoztatható minden sportágra!”
Erre bizonyítékot kérek, a józan paraszti eszem nem hiszi el.
A kézilabdát 2×30 percig játszák, a labdarúgást 2×45 percig.
Kézilabdában az átlagpálya mérete 48*32, azaz 1536 négyzetméter, a futballban 110×60 méter, azaz 6600 négyzetméter.
Négyszer akkora területen játszanak, másfélszer annyit ráadásul többen és csere is csak 3 van a futballban. Kizártnak tartom, hogy ugyanolyan erőnlétre legyen szükség a két sportban.
Hacsak nem kapok valamilyen szakirodalmat, hiteles forrást, akkor részemről ezt nem tudom elfogadni.
Csaba! Azért nem tudod felfogni amit idéztem a franciától, mert félreértelmezted az általam írtakat! Amit a francia mondott az az erőnléti képzés általános edzéselméleti alapvetése és ennek mindenfajta sportolónak meg kell felelnie! Nem tévesztendő össze a sportágspecifikus erőnléti felkészítéssel! Bizonyos alapokon túlmenően (általános edzéselmélet) nyilvánvaló, hogy másfajta erőnléti felkészítést igényel egy jégkorongozó, egy labdarúgó, egy kézilabdás, egy röplabdás, egy vízilabdázó, egy birkózó stb. Gondolom, így most már érthető!!
Igen, így már igen. Ezt a részt szerintem abszolválta az edzői stáb.
Úgy, ahogy abszolválta! Ha felhívnál 100 edzőt a világ minden táján és megkérnéd őket, hogy mindenféle körülírás nélkül válaszoljanak röviden erre a felvetésre: a rájátszás 7 fordulójában 6 gólt kaptunk, mindegyiket a meccsek harmadik harmadában, ebből 5-öt pedig az utolsó 10 percben. Mi erről a véleményük? 95 azt felelné, hogy valószínűleg erőnléti problémák lehetnek…
Egyébként hála Istennek, kiesett a München…
3. Miriutza Laci jobb edző, mint Petrescu. Ez a megállapítás szerintem sem helytálló, viszont jobban körvonalazni kellene azt, hogy mit jelent „edzőnek” lenni. A posztban kizárólag a stratégiai és taktikai kvalitások kerülnek említésre. De vajon tényleg ennyi „az edző”? Egyéb kvalitás nem is kell? Elfogadnám, ha a játékosok nem emberek, hanem emberszabású robotok volnának. Betáplálom a gépbe a megfelelő algoritmust, megnyomom az Enter gombot, a számítógép (ergo a focista) pedig elvégzi a műveletet. Véd, támad, lő, gól. Megvan a három pont, mehetünk haza. Na de tényleg így van ez a valóságban? Bizony nem. Deac tényleg nagyokat hibázott az első félidőben, a képernyőn át sütött, hogy „kint van a vizeiből”. Szünetben két dolgot lehetett volna cselekedni: helyretenni őt lelkileg, vagy lecserélni. DP egyiket sem tette. Azért nem, mert konkrétan az egész csapata ideggóc volt. Nem utolsósorban az ő hisztis kitörései, a csapat és a klub jövőjét, terveit bizonytalanná tevő nyilatkozatai miatt. Márpedig az edző is olyan, mint a tanár, a doki, a pszichológus, vagy éppen a pap. Ha bízol benne (mert bizalmat ébreszt), akkor nyugodtan követed a tanácsait (tehát meg tudod tanulni a leckét, meggyógyulsz a kezeléstől, talpra állsz lelkileg), ha viszont nem, akkor folyamatosan megkérdőjelezed azt, amit mond. A fenti kategóriákból kettőt intenzíven űzök, és újfent 22 éves tapasztalatból mondom: ha órán ideges vagyok, magyarázhatok akármilyen alaposan, a felét sem fogják érteni. Ha viszont nyugodt, kiegyensúlyozott hangulatban beszélek (és nem magamra erőltetem, hanem tényleg megnyugszom), mindenki többet ért és jegyez meg a hallottakból. És ettől arrafelé világos a képlet. A tanár/doki/pszichológus szerepkörben a Főlegvár újkori edzői közül DP majdnem sereghajtó. Legfennebb Rednic múlta alul. Lehet, hogy Deac számára elég lett volna, ha a szünetben két bátorító mondatot hall, vagy az edző megszorítja a kezét: menni fog, fiú! Ha pedig nem, akkor lecseréli. Egyiket sem tette. Ez pedig edzői hiba. Lacit és Andonét elégszer volt alkalmam edzőmeccseken is látni. Ők teljesen más kapcsolatot alakítottak ki a játékosokkal. Meg is volt az eredménye.
Valamiért a kommentmotor nem szereti, ha a ,,Válasz” gombra klikkelek, úgyhogy ide jön a 2. és 3. pont is.
2. ,,Arról se feledkezzünk meg – és ez minden méltányos összehasonlítást eleve lehetetlenné tesz -, hogy a Főlegvár újkori történetében gyakorlatiag Petrescu az egyetlen, akinek ilyen mértékű beleszólása volt a játékosok beszerzésébe.”
Ezt nem tudhatjuk biztosan. Ahogy azt már fent is leírtam nem hiszem, hogy Petrescunak volt beleszólása néhány ügyletbe. Egyszerűen nem logikus. Szerintem van minimum 3 játékos, akit nem ő akart a klubhoz.
,,A többiek edzők voltak, DP kvázi menedzser szerepet töltött be. Az elődei – egy-két kozmetikázás-szintű játékoscserét leszámítva – “az ügyfél anyagából” dolgozó úriszabók voltak. DP konkrétan kicserélhette az egész csapatot. Valóban nem fair őt senkivel sem összehasonlítani, mert mindenkinél szabadabb kezet (és szájat) kapott.”
Dan Petrescu nem a jegyárakkal, a reklámokkal, a szurkolókkal való kapcsolattartással, a beszerzéssel, a szponzorokkal vagy a csapatkörüli szervzésekkel foglalkozik, nem menedzseri teendőket lát el, hanem edzéstervet készít, csapatstratégiát és taktikát dolgoz ki, edzést vezényel stb. Ő edző. Hogy a motivátor, vagy a stratéga típusú edzők közé tartozik, arról lehet vitatkozni, de hogy edzői minőségben tevékenykedik arról szerintem nem érdemes.
Ide kívánkozik az is, hogy nem véletlen, hogy a klub télen fejezte be a vásárlást. A csődvédelem alól frissen kijött csapatokhoz nem jönnek könnyen minőségi játékosok, nem elég vonzó számukra. 1-2-nél meg leeht kicsit erősebben nyomni a ceruzát, de azért mindenkinek nem lehet havi 5-10000 euróval többet adni.
3. Jogos felvetés az edzői minőség körvonalazása. Szerintem az az edző, aki felkészíti a csapatot, aki megmondja, hogy mit csináljanak a pályán, végül de elsősorban (hoy némi képzavarral éljek), az az edző, aki a felelősséget vállalja az eredményekért. Ebben az olvasatban Dan Petrescu edző.
,,Véd, támad, lő, gól. Megvan a három pont, mehetünk haza. Na de tényleg így van ez a valóságban? Bizony nem. Deac tényleg nagyokat hibázott az első félidőben, a képernyőn át sütött, hogy “kint van a vizeiből”. Szünetben két dolgot lehetett volna cselekedni: helyretenni őt lelkileg, vagy lecserélni. DP egyiket sem tette. Azért nem, mert konkrétan az egész csapata ideggóc volt. Nem utolsósorban az ő hisztis kitörései, a csapat és a klub jövőjét, terveit bizonytalanná tevő nyilatkozatai miatt. Márpedig az edző is olyan, mint a tanár, a doki, a pszichológus, vagy éppen a pap. ”
A valóságban egyetlen egy menedzsernél nem úgy van, hogy ,,véd, támad, lő, gól”, és az Arésen Wenger. A mostani elitfutball topszintjén szinte csak diktátor edzők vannak, de régen sem volt ez másképp. Ferguson fejbedobta Beckhamet a saját cipőjével amikor rosszul játszott, Guardiola beleszólt és szól a játékosai életének legintimebb részébe, Mourinho azzal kezdte a Chelseanél, hogy senkik vagytok, Pochettino pedig nem áll szóba azokkal a játékosokkal akik szerinte edzésen (nem meccsen) gyengén teljesítenek. Én tudom, hogy nem szimpatikus ez a része a futballnak, de ez egy teljesítményorientált iparág, itt ezek a dolgok így működnek. Nem mondom, hogy jó, nem mondom azt sem hogy rossz. Csak annyit mondok, hogy ez ma így van.
Pontosan ezért az edzői pálya nem olyan, mint a tanár, a doki, a pszichológus vagy a pap. Ott ha akarja betarja az ember a tanácsokat, ha nem akkor nem. Itt viszont a játékosnak kutya kötelessége betartani az edzői utasítást, mert ha nem repül a csapatból. és ez így is van rendjén, mert a játékos rengeteg pénzért vállalja azt, hogy be fogja tartani é aláír egy szerződést.
Minden tiszteletem a Tiéd, de a tanári vagy a papi hivatásból kiindulva szerintem nem lehet jó következtetéseket levonni a futballt illetően.
,,Lehet, hogy Deac számára elég lett volna, ha a szünetben két bátorító mondatot hall, vagy az edző megszorítja a kezét: menni fog, fiú! Ha pedig nem, akkor lecseréli. Egyiket sem tette.”
Honnan tudjuk, hogy nem tette és nem volt elég? Tulajdonképpen az égvilágon semmi de semmi biztosat nemt tudunk arról, hogy Petrescu a négy fal között hogyan kommunikál a játékosaival.
Egyébként súlyos edzői hiba lett volna szerintem Deacot lecserélni, még csak mutatóban sincs a keretben (de a Liga1ben sem nagyon) olyan játékos, aki tudná azt amit ő.
,,Lacit és Andonét elégszer volt alkalmam edzőmeccseken is látni. Ők teljesen más kapcsolatot alakítottak ki a játékosokkal. Meg is volt az eredménye.”
Bennem is él nosztalgia irántuk, de a helyzet az, hogy Andonénak az utolsó bajnoki szezonjában volt 34 meccsen 71 pontja volt. Petrescunak 33 meccsen van 70. Nem lehet azt mondani, hogy annyival eredményesebb lenne Andone, pedagógia ide vagy oda.
Egy valamit kifelejtettem. Ezt írod: „az az edző, aki a felelősséget vállalja az eredményekért. Ebben az olvasatban Dan Petrescu edző.”
Szerintem pedig pontosan ebben az olvasatban nem az. Megállás és kivétel nélkül, folyamatosan másra hárítja a felelősséget: szurkolókra, bírókra, játékosokra. Miközben őt „nem becsülik meg”, „ő még ilyet sehol nem látott”, „ez egyszerűen elképzelhetetlen” (pl. a bíráskodás, a román focivilág állapota kapcsán) és így tovább. Pontosan ez az az alapvető edzői kvalitás, ami teljesen hiányzik belőle, és döntő mértékben pontosan ezért éri őt annyi bírálat, illetve lehurrogás. Ahogy József Attila mondaná: „Ha férfi vagy, légy férfi. A fű kinő utánad.” Hát DP nem ez a fickó.
4. „Jobbak vagyunk, mint a FCSB, meg kellett volna verni őket”. Ez így túl összetett állítás. Helyesen: jobbak lehetnénk, mint a FCSB, és ez – hosszú idő óta először – hatalmas arányban az új edzőn múlt. A korábbi klubvezetés pl. egyetlen edzőnek sem nézte volna el, hogy kidob(at) egy halom pénzt pl. Baldéra, s utána a keretbe se nevezze. Tehát a szabad edzői kéz DP esetében egyszerűen vitán felül áll. Azt küldött el (ld. Urko Vera!) és azt hozott, akit éppen akart. Ráadásul annyi pénzből, amennyiért simán bajnokcsapatot lehet összeállítani. Érdemes megnézni, milyen kezdeti értékű csapattal dolgozott Andone 2011-12-ben (nem azt, hogy utána pl. Sougou mennyiért kelt el!).
5. „Petrescu hibája minden”. Nem minden az ő hibája, de jelenleg őt sokkal nagyobb felelősség terheli a Főlegvár összes korábbi edzőjéhez képest. Pontosan a gyakorlatilag korlátlan „szabadkeze” miatt. A diktatúra előnye, hogy lehet mást hibáztatni („a klub nem akarta elhozni X játékost, pedig kértem”), a szabadság hátránya, hogy nagyobb felelősséggel jár. Ez van. Ha DP még ennyi pénzből sem képes bajnokcsapatot összeállítani (illetve integrálni azokat, akiket kéne), akkor ő személyesen és konkrétan szakmailag is megbukott. Pontosan azzal, hogy príma kerettel, teljes szabad kézzel és szájjal, évek óta nem látott hatalmas pénzügyi hátszéllel sikerült oda juttatnia a csapatot, hogy 3 fordulóval a vége előtt nemcsak a magunk eredményei számítanak. Mert az a helyzet (és ez nem nyavalygás vagy elégedetlenkedés, hanem tény), hogy a következő 3 meccsből összegyűjtött maximális, azaz 9 pont sem garantálja a bajnoki címet. Mi ez, ha nem szakmai bukás? Ismétlem: még az is megbocsátható, hogy négyből négyszer nem vertük meg a juhokat, ha ki sem kaptunk. Pontosan oda kellett volna eljutni (és ez már kőkemény edzői stratégia kérdése, tehát nagyon is a szakmához tartozik!), hogy ettől függetlenül meglegyen a bajnoki cím. Egy szavam se lenne, ha a negyedik KVSC-FCSB döntetlen után mi vezetnénk két ponttal. Vagy akár eggyel is. Vagy legalább gólarány dolgában. A foci ugyebár a versenyszféra része. Tehát az eredmény számít, nem a jóindulat. Az utóbbi úgysem tengett túl DP-ban. Azt már elmagyarázták, és lassan el kellett fogadni, hogy esztétika nem lesz, de kárpótol majd az eredmény, mert úgyis az a döntő. Ld. Dárdai Palit a magyar válogatott élén: őt sem a látványfociért szerették és szeretik. Visszasírják azóta is. Akkor mosmá az eredmény se számít? Ez nekem sehogy se kerek.
4. ,, Ez így túl összetett állítás. Helyesen: jobbak lehetnénk, mint a FCSB, és ez – hosszú idő óta először – hatalmas arányban az új edzőn múlt.”
És azon, hogy a FCSB jobb kerete milyen szezont fut.
,,A korábbi klubvezetés pl. egyetlen edzőnek sem nézte volna el, hogy kidob(at) egy halom pénzt pl. Baldéra, s utána a keretbe se nevezze. Tehát a szabad edzői kéz DP esetében egyszerűen vitán felül áll Azt küldött el (ld. Urko Vera!) és azt hozott, akit éppen akart.”
Feltéve, hogy Baldé az ő ötlete volt. Szerintem nem. Írtam fent, hogy van a keretben 3 játékos akit szerintem nem Petrescu akart. Baldé az egyik.
,,Ráadásul annyi pénzből, amennyiért simán bajnokcsapatot lehet összeállítani. Érdemes megnézni, milyen kezdeti értékű csapattal dolgozott Andone 2011-12-ben (nem azt, hogy utána pl. Sougou mennyiért kelt el!).”
7-8 éve kevesebbe került minden. Azóta rettenetesen felment minden játékos ára. Az arab sejkek teljesen esztelen valóságtól nagyon elrugaszkodott költekezése nem csak a topfutball árait változtatta meg alapjaiban, hanem az NBI-től felfele minden szintét.
5. De igen, az eredmény számít és értem az érvrendszert (egyet is értek vele), de nem tartom reálisnak az elvárást. A Liga1 nem egy magas szintű liga, de azért annyira nem alacsony, hogy bárki bármikor bajnok lehessen, feltéve hogy belever 12 millió eurót. Nincs nagyobb költségvetésünk mint a nyájnak és sokkal nagyobb kellett volna, ha jobb keretet akartunk vásárolni.
Abból, amit írsz, nekem úgy tűnik, hogy azt mondod, hogy több pénzünk van, mint a juhoknak. Nincs több pénzünk. Hogy príma a keret? Az. De a juhoké is az. Ráadásul így a szezon vége fele az is kiderül, hogy bmiky és én is brutálisan alulértékeltük Dicát. Egyáltalán nem olyan kétbites hülyegyerek, mint ahogy gondoltuk.
Örülök, hogy felhoztad a magyar futballt példának, én nem mertem. Ez pontosan az a szitu, mint Storck utolsó éve. Akkor az MLSZ lenyilatkozta, hogy a Svájc-Portugália csoportból tovább kell jutni a VB-re. A probléma ott van, hogy ez nem reális elvárás. Sem Svájc, sem Portugália nem rosszabb nálunk. Svájc jobb, Portugália pedig kategóriákkal jobb. nem volt semmilyen realitása az elvárásnak. Kerek-perec kimondva: SEMMILYEN esélye nem volt a Válogatott VB-szereplésének.
A KVSC bajnoki címében volt realitás. Lehettünk volna bajnokok, ha a juhok több pontot buktak volna el az Európa-Liga alatt, vagy ha egyszer sikerül őket megverni és pontelőnyünk lenne, és miénk a helyosztó. A juhok okosan rotáltak egész szezonban, nem hagyták hogy megnyomja őket az EL, megverték akit meg kellett.
,,Mi ez, ha nem szakmai bukás? Ismétlem: még az is megbocsátható, hogy négyből négyszer nem vertük meg a juhokat, ha ki sem kaptunk”
A szakmai bukás az lett volna, ha hatodikok vagyunk. A papírforma alapján négyből legalább egyszer ki kellett volna kapnunk a juhoktól és egyszer sem nyerni. Papírforma alapján a 4 döntetlen jó eredmény.
,,Egy szavam se lenne, ha a negyedik KVSC-FCSB döntetlen után mi vezetnénk két ponttal. Vagy akár eggyel is. Vagy legalább gólarány dolgában. A foci ugyebár a versenyszféra része”
Tehát, hogy bukás vagy nem a szezonunk, azt az dönti el, hogy Boli/Camora tisztáz-e vagy nem tegnapelőtt?
Baldé bizony a DP ötlete volt, a Kuban Krasznodarhoz is ő vitte
A Kuban Krasnodarnál is teljhatalma volt? Honnan lehet tudni, hogy az ő igazolása, és nem az ottani sportigazgatóé?
Kedves Csaba, ha Piszkos Fred feltűnik egy kikötőben, utána pedig eltűnik a Balmoral, majd feltűnik másutt, ahol éppen süllyed egy hajó, majd az általa kimentett utasok észreveszik, hogy minden értéktárgyuk eltűnt, az nem arra enged következtetni, hogy a Róla elnevezett Kapitány alkalmasint kisebb-nagyobb értékeket szokott elcsenni, és ezt nem más állandó jellegű tettestársa (mert ilyen nincs is) követi el a földteke különböző pontjain, hanem ő maga? Mert az öreg Freddel még soha nem fordult elő, hogy feltörjön egy széfet, és hozzátegyen a pénzhez. Az Occam borotvája-elv gondolom ismerős: ha egy eseménynek több magyarázata is lehetséges, akkor első körben mindig a legegyszerűbbet kell valószínűsíteni. Andris fiam szobatisztasági küzdelmei során elhangzott az a védekezés is, hogy „Zsófi (a nénje) pisilt bele a nadrágomba”. Nyilván ennek is van valószínűsége, de szülői praxisomból kifolyólag be kell vallanom: eléggé kevés. DP idehozta néhány korábbi kedvencét (pl. Arlauskist), köztük – mit ad Isten – azt a Baldét is, aki azidőtájt került a Krasznodarhoz, amikor véletlenül DP volt a csapat edzője (gondolom azért, mert éppen ráért). Szóval lehet ragozni a dolgokat, de kár. Néha a legegyszerűbb magyarázatok a legvalószínűbbek. Nem minden felderítésre váró dolog kíván Arthur Conan Doyle-féle nyakatekert megoldást. 🙂
Kedves Bmiky kartárs, köszönöm az infót. Számomra a szezon eleje óta egyértelmű, hogy a Főlegváron kik húzogatják a szálakat. Továbbá a történet olyannyira kísértetiesen hasonlít a Csalános históriájához, hogy nem is értem, miért merülhet fel egyáltalán a más szcenárió kérdése. Lacit konkrétan Petrescu kedvéért kellett meneszteni, neki pedig akkora egója van (mint már n-szer tapasztaltuk), hogy csakis a lehető legnagyobb szabadság (meg pénz) ígérete mellett vállalta el az egészet. Erre kár szót vesztegetni: DP élet-halál ura az öltözőben (és azon kívül).
Az Andrisos sztorin nagyot nevettem 😀 😀
Szerintem mint minden az életben ez a kérdés is jóval árnyaltabb annál, aminek tűnik, de tényleg ne ragozzuk, nemsokára kezdődik a BL. 🙂
Sorba veszem a dolgokat. 🙂
„Abból, amit írsz, nekem úgy tűnik, hogy azt mondod, hogy több pénzünk van, mint a juhoknak. Nincs több pénzünk.”
Ezt nem állítottam. De azt vélelmezem (kőkemény üzleti szempontok szerint), hogy padra, sőt: padon kívülre nem igazolunk milliós nagyságrendben. Elfogadom, hogy több pénzünk nem volt, mint a juhoknak, de akkor a meglévőt nem költöttük (nem osztottuk be) ésszerűen. Ha Baldé nem vált be, minek kellett elengedni Urko Verát?
A magyar fociról – mivel csak illusztráció – röviden szólok. A realitásérzékkel rendelkező szurkolók (beleértve magamat is) nem várták volna el a VB-re való kijutást Dárdai Palitól sem. Ott voltam köztük minden hazai meccsen: nem ez a baj. Svájc és Portugália jelenleg sokkal jobbak, mint mi: ezt senki nem vonta kétségbe. Minden bizonnyal Dárdaival is ugyanazon a harmadik helyen végzett volna a magyar válogatott, de közben valószínűleg nem kapunk ki pl. Andorrától. De nem folytatom, mert az illusztráció lényege a követlkező volt: Dárdai Palit nem a látványos fociért szerettük/szeretjük, hanem pl. az egyenes beszédéért. Amit mond, azt cselekszi, és nem néz le mindenkit maga körül. Megmondta, hogy ettől a csapattól mire lehet számítani, és azt kihozta belőlük. Nem tudom, hogyan, milyen módszerrel, de kihozta. Lehet, hogy leüvöltötte a fejüket az öltözőben stb., de amikor a pályára álltak, mindenki a helyén volt. Fejben is. Dárdaival veszíteni is könnyebb.
„Lehettünk volna bajnokok, ha a juhok több pontot buktak volna el az Európa-Liga alatt, vagy ha egyszer sikerül őket megverni és pontelőnyünk lenne, és miénk a helyosztó […] A szakmai bukás az lett volna, ha hatodikok vagyunk. A papírforma alapján négyből legalább egyszer ki kellett volna kapnunk a juhoktól és egyszer sem nyerni. Papírforma alapján a 4 döntetlen jó eredmény. ”
Bajnokesélyesek volnánk, ha a juhok ugyanannyi pontot buknak el, mint amennyit elbuktak, mi pedig megverjük itthon az Astrát (az 1:1 helyett), vagy azt a Jászvásárt (szintén 1:1 helyett), akit eddig mindenki végigvert a rájátszásban (az első fordulóban még mi is). Ha e két meccs közül, amelyek sablonja iszonyúan hasonlít a csapat FCSB elleni meccseire is (azaz vezetünk, képtelenek vagyunk megtartani az egygólos előnyt, egyenlítenek, erre képtelenek vagyunk még egy gólt lőni) csak az egyiket húztuk volna be (pl. az Astra elleni hazait), máris nekünk áll a zászló. Maximálisan eEgyetértek veled: papírforma alapján a 4 döntetlen a juhok ellen tényleg jó eredmény.
„Tehát, hogy bukás vagy nem a szezonunk, azt az dönti el, hogy Boli/Camora tisztáz-e vagy nem tegnapelőtt?” – kérded.
Nem. Olvasd vissza, amit írtam. Ha a juhok jobbak, akkor nem a direkt meccsen kell győzni, hanem azon kívül kell lekörözni őket. Tehát, hogy bukás vagy nem a szezonunk, azt nem Boli/Camora FCSB elleni egyszeri tisztázása vagy hibája dönti el, hanem pl. az a két, Astra és Jászvásár elleni döntetlen, amelyek közül ha az egyik győzelemmel végződik, teljes lazasággal mehettünk volna neki a FSCB elleni utolsó direkt összecsapásnak.
„És azon (is múlt), hogy a FCSB jobb kerete milyen szezont fut.”
Nem. Hanem pl. azon múlt, hogy mi hányadszorra kapunk egyenlítő gólt nálunk jóval gyengébb csapattól, úgy, hogy képtelenek vagyunk még egyszer betalálni. A statisztika nem kenyerem. De az ismétlődő statisztika (sablon) már megint szakmai ügy. Következésképpen bukás. Ettől nem fogom kevésbé szeretni a KVSC-t. Dan Petrescut viszont igen. Most pedig megnézem az öngyilkos bajorok madridi ámokfutását. 🙂
Csaba,gratulalok a cikkhez.Szerintem 100%-ban igazad van.Pedig en nem mindig ertek egyet veled,ha nem is irom le,de most semmi kifogasolnivalot nem talaltam.
He,he Zsolt stilusban irtam 🙂 🙂
😀 Te vagy az első, aki nem vitázik. Meglepődtem. 🙂
És köszi a gratulát 🙂
🙂 Megtanultam 25 ev hazassag utan,Hogy ne legyen vita,mindenben egyetertek az asszonyal.Ezt a taktikat alkalmaztam veled is,de felesegul nem veszlek el,nem vagy az estetem 🙂 🙂 🙂
Megbeszéltük 😀 😀
Egy nagy tanulsaga van a cikknek.
Klasszikus. Ket lehetoseg van:
a, a szerzonek igaza van
b, minden mas esetben automatikusan az a, pont lep eletbe!!!
Vagy lehetne az is a tanulság, hogy
1. meggyőző érvek kellenek a meggyőzésez.
2. ha nincsenek, akkor rögtön az első pont lép érvénybe
a, ?
Nagyon nagy szazalekban igazatok van, szerintem mind szeretitek- szeretjuk a csapatunkat,erte vitatkozunk-aggodunk es nem ellene.
Az edzonk sajnos pedagogiailag nem elegge felkeszult erre a szintre, igy en a kovetkezo szcenariokakat latom:
1.Jon egy jobb,alkalmasabb edzo nyaron, nagy eselyel bajnokok leszunk vele, vagy
2.Jon egy nem jobb, de elvezetesebb focit jatszo edzo( Laci,Edi,Ando…..),akivel valoszinuleg nem leszunk bajnokok,de legalabb nezheto lesz a jatekunk, vagy
3.Marad DP, marad az idegolo foci, a bajnoksag pedig tobb mint kerdeses.
Szamomra mindharom valtozat elfogadhato, de szivem szerint az elsore szavaznek.
Bajnoksághoz nem érdemes vérmes reményeket fűzni jövőre, attól függetlenül ki lessz az edző. Alapkövetelmény hogy a csapat bejusson az EL csoportkörben, hogy valamennyi pénz jöjjön vissza. Eddig amikor Európában menetelt a csapat meg volt a böjtje a bajnokságban, 4., 7., 10. hely formájában. Nincsenek hozzászokva a kettős terheléshez, és soha nem volt ilyen öreg keretünk. Hatványozottan ki fognak jönni az erőnléti problémák. És arról nem is beszéltünk, hogy ez a csapat köszönő viszonyban sincs pl. az első Champions League-s kerettel.
Na és az a fantasztikus szakvélemény,amire Csaba úr hivatkozik,kitér arra is,hogy az esetleges labdakezelési hibákból adódó plusz fizikai terhelés mennyire viseli meg a futballisták szervezetét?Mert szerintem egyesek abba fáradnak el pszihésen és fizikálisan pillanatok alatt,hogy nem tudják megszelidíteni a labdát.Micsoda plusz teher lehet rajtuk,amin már nehezen tudnak javítani,ezért is eshet vissza annyira látványosan a teljesítményük,és ezért tűnhetnek erőnlétileg gyengének,majdhogynem az egész csapatra vonatkoztatható!
Sajnos nincs időm pontról pontra válaszolni, de már az alapvetés hibás szerintem. Petrescunak nem most rontott neki a közvélemény, és még csak nem is a rájátszásban, amikor elvesztettük a vezetést, sőt, még az első hullámvölgy előtt is voltak baljós árnyak. Ennek ellenére megkapta az esélyt szezon elején.
A Lacival való elbánás valóban közrejátszott abban, hogy Állatmenhely urat az első meccs előtt a fenébe küldtük sokan, ami nem túl szerencsés indítás, valljuk be. Ettől függetlenül a szurkolók nagy része örömmel fogadta, főleg a román közeg. Végig látszott rajta, hogy esze ágában sincs hosszú távon itt lenni, elvállalt egy bajnoki címet, és megy az első kínai géppel. Lehet ettől függetlenül sincs mentálisan rendben nála valami, de ez is biztosan közrejátszott abban, ahogy az 1. helyen álló csapatát sikeresen megfosztja a nyugalomtól a folyamatos kirohanásaival akár a szurkolók, akár a saját játékosai, akár mások felé. Sokkal ellenszenvesebb edzők sokkal rosszabb teljesítménnyel sem kapták meg azt a bókot, hogy kifütyülje őket a közönség, ezt DP sikeresen megkapta úgy, hogy még az első helyen volt a csapat. Az, hogy ettől még inkább habzani kezdett a szája, és még inkább megmutatta a minden valamirevaló professzionális edzőkhöz fogható nyugalmát már más tál tészta. A fizikális felkészültség mellett ez a legfontosabb meccseket eldöntő tulajdonság egy játékos számára, ez dönti el, hogy belövi-e a ziccert a csatár, vagy szerel-e tisztán a tizenhatoson belül a védő, és ezt az edző befolyásolja leginkább, DP fokozódó idegbaja egyre inkább kiütött a játékosokon is, a vak is láthatja, hogy valami fokozatosan romlott el ilyen téren a fiúkban, és a legutóbbi meccsen csúnyán ki is csúcsosodott. Ha fejben az egész csapatnál nincs rendben valami, akkor rendelkezhetnek bármilyen technikai tudással és erőnléttel. Míg Laciért több havi fizetés elmaradásával együtt hajtottak a játékosok, addig most Petrescu idegproblémát látjuk viszont a játékosokon.
Az pedig, hogy most 2. helyen állunk csődeljárás nélkül, miközben milyen rossz volt eddig nem tükrözi semmilyen mértékben az edzői kvalitásokat. Míg Laci kukázott, akit tudott, DP szisztematikusan szerezhetett be minden tapasztalt, vén rókát, akihez kedve volt, akár nagy összegekért is. A két keret pedig messze nem említhető egy kalap alatt, Laci abból főzött, ami volt, míg Petrescu két-három vásárolt játékosa nagyobb piaci értékkel rendelkezik, mint szinte a teljes kezdő előtte. A padot is érdemes ideszámítani, teljes szezonokat nézve azért nem mindegy, hogy a rájátszásra olyan vérfrissítést hozol be a padról, mint Ionita, Mailat, vagy Costache, vagy Petrus, Parv, Roman szintű gigászok ülnek a padodon. Sok mindent elmond az is, hogy a tavalyi kezdőből a legjobbak közül Camora, Deac és Omrani maradt állandó kezdő, míg Paun, Muresan, Nouvier és társaik örülnek ha pályára léphetnek néhanapján, mert jobbak vannak előttük a rangsorban.
Ott a pont!
És ki fütyülte ki Petrescut? A közönség magyar vagy román része? Szerintem túl sokan előítéletesen állunk Petrescu megítéléséhez! Ebből a szempontból üdítően józan és reális, tényeken alapuló értékelést adott Csaba!
A futtynek nincs nyelve. Amikor a galeri futyul, mindenki futyul nemre, vallasra stb. fuggetlenul.
Nem a galeri fütyülte ki, hanem a többség, a nézők.
Tisztelt Asztaltársak! Hirtelen elkészítettem a rájátszásban tapasztaltak sajátos statisztikáját. Az gondolom mindenki számára világos, hogy a playoff tulajdonképpen tíz, egymást követő DÖNTŐ. Ezt nálunk okosabbak n-szer elmondták már. Tehát mind a tízre, mint DÖNTŐRE kell felkészülni. Agyilag is. Namármost: a tíz döntőből eddig lezavartunk hetet. Ez tehát a playoff 70%-a. Ebből a hétből megnyertünk kettőt, és DÖNTETLENnel fejeztünk be ötöt. Magyarán: a HÉT DÖNTŐBŐL ÖT DÖNTETLENre sikerült. De a döntő éppen azért döntő, mert EL KELL DÖNTENI. Márpedig mi a döntőinknek csupán a 28,57%-át döntöttük el a magunk javára, 71,43%-át pedig NEM TUDTUK ELDÖNTENI. Magyarán: az esetek jóval több, mint kétharmadában (csaknem háromnegyedében) DÖNTÉSKÉPTELENEK vagyunk. Akkor, amikor igenis DÖNTENI KELL. Tovább megyek: az öt döntetlen döntő közül csupán egy volt gólnélküli: a krajovai. A másik négyet pedig ugyanarra a kaptafára lehet húzni: megszerezzük a vezetést (kétszer otthon, kétszer idegenben), aztán az ellenfél a játék második felében (általában a végén) egyenlít, mi pedig nem tudunk még egy gólt szerezni (pedig az addig mindenki által elpáholt Jászvásár ellen minimum 25 percünk volt rá). Az így döntetlenre „jutott” döntők száma eléri az 57,14%-ot. A bajnokság véghajrájában tehát nemcsak, hogy nem vagyunk képesek győzni, noha megszereztük a vezetést, hanem az esetek 57,14%-ban ijesztően hasonló sorminta szerint „fejünk gyepre”. Megjegyzendő, hogy ezt a statisztikát a FCSB annyival „élesíti”, hogy nekik tényleg a legutolsó percekben sikerül „becserkészni” bennünket. De a náluk sokkal gyengébb ellenfelekkel szemben is tehetetleneknek bizonyultunk az egyenlítő góljuk után, pedig volt még időnk. Ez szerintem túl szembeötlő ahhoz, hogy elhessegessük a gondolatot: AKI NEM TUD DÖNTENI, AZ GYŐZNI SEM TUD. Vagy nem mer. Egyremegy. A bajnok egyik fő kvalitása az, hogy éppen akkor képes bevinni a döntő csapást, amikor bajban van (ezért „baj-nok”, illetve „baj-vívó”). Ezt a döntésképtelenséget írom DP számlájára. Ha a döntetleneket keményebben próbáltuk volna dűlőre vinni (azaz ELDÖNTENI), akkor az öt közül valószínűleg egyet elveszítettünk volna. De legalább egyet meg is nyerünk (én akár a Jászvásár, akár az Astra elleni döntetlent ilyennek láttam). És akkor mi van? Az öt playoff-döntetlenből marad három döntetlen, egy vereség és egy győzelem. Azaz KETTŐ darab plusz pont a jelenlegi 41 mellé. Az ugyebár 43. És hol volnánk annak a 43 pontnak a birtokában? Cakkra a juhok mellett. Ha elveszítjük ezt a bajnokságot, akkor azt NEM Deac, Boli vagy Camora egyszeri és EGYÉNI HIBÁJÁNAK köszönhetjük, hanem Dan Petrescu évad eleje óta tartó, a rájátszásban pedig görcsössé merevedett GYÁVASÁGÁNAK, aki a DÖNTŐ előtt álló csapatát képtelen A DÖNTŐRE felkészíteni. Ugyanez a döntésképtelenség nyilvánul meg DP nyilatkozataiban is: egyik nap szerződést hosszabbít, mert ő hosszú távra tervez. Aztán nemsokára bejelenti, hogy elmegy, mert ő ezt a méltánytalanságot nem tűri tovább. Aztán mégis marad. Majd kiderül, hogy már kvázi aláírt a kínaiaknak. Ne haragudjon senki, de ezek után Dan Petrescutól, az ő szavára, ígéretére támaszkodva merne valaki közülünk használt autót venni tőle? És ha nem, akkor miből gondoljuk, hogy az élet más területén (pl. a fociban) nyugodtabban támaszkodhatunk rá?
Átmentem a szomszéd faluba és vettem 10 dkg gittet. Azt rágcsálom:
1. Bmiky kiszámolta, hogy mindenki legnagyobb döbbenetére, az abcúg, bunkó, bugris Petrescu lehet a klub történetének 2. (nem 13-ik!!!) legjobb edzője, aki egy szezonon belül elérheti a 60%-os teljesítményt!
2. Csaba érzékletesen kifejtette, hogy a nyáj összességében miért jobb csapat nálunk! (Amit én már régóta mondok, a látott meccsek alapján)!
Ami alapvető hibája Petrescunak:
A/ Petrescu alapvetően hibás, mert a csapat erőnléti felkészítése nem megfelelő! (Ezt a tételt nem fogadja el tőlem senki. Holott legelső hozzászólásomban idecitáltam egy szakvéleményt, miszerint a nem megfelelő erőnlét kihat a játékosok gondolkodására, hogy ne mondjam, koncentrációjára.) Azokat a tételeket amik arra vonatkoznak, hogy Petrescu a vezetés után visszafogja a csapatot, valamint nem kellő a csapat erőbeosztása – a tényekkel köszönő viszonyban sem levő ideáknak tartom – mert ilyenek szerintem nincsenek! Ha mégis lennének, akkor az edző menthetetlenül hülye, ami szöges ellentéte (mármint, hogy hülye) a 60%-nak! A kettő dolog egyidejűleg nem megy!
B/ Abban igazad van, hogy az edző magatartása kihat a játékosokra. Ha ideges, idegbolond, a csapat is előbb-utóbb azzá válik.
De minden edzőt alapvetően az elért teljesítménye határoz meg: ilyetén formán a 60% szembe állítható a 2., az A/, és a B/ pontokkal. És szerintem a 60% minden egyebet felülmúl!!!
Erről az ismétlődő sormintáról (négyszer vezetünk, négyszer egyenlítenek, négyszer döntetlen – és ez csak a rájátszásban!) eszembe jutott az egyszeri börtönviselt templombajáró története, hogyaszongya:
Emberünk éppen nyolcadszor szabadul a sittről, épp Nagypénteken. Gondol egyet, s hálatelt szívvel elmegy a templomba. A pap éppen arról prédikál, hogy Jézus felment imádkozni az olajfák hegyére, de a főpapok által odaküldött katonák megfogták, a főtanács elé hurcolták, és elítélték. Hazamegy a jámbor, és magában tűnődve nagyon sajnálja szegény Jézust.
Telik-múlik az idő, nemsokára újra lecsukják a mi emberünket, és éppen úgy esik, hogy megint Nagypénteken szabadul. Hát újfent elmegy a templomba. Erre a paptól megint azt hallja, hogy Jézus felment az olajfák hegyére imádkozni, amikor a katonák elfogták. Nem bírja tovább, és hangosan belekiabál a prédikációba:
– Már megbocsásson, tiszteletes úr, de Jézus minek ment oda? A tavaly es pont ott fogták el!
Szóval kedves Asztaltársak, lehet, hogy én is úgy értek a focihoz, mint a fenti jóemberünk az evangyéliomhoz, de nekem akkor is sok ez a 4 x 1:1, sőt. Már a másodiknál nagyon nagy kedvem volt békiáltani:
– Valamit csinálj másképp, Borzaska, mert a múlt héten es pont így jártál!
De hányszor kell kiabáljon – no nem én, hanem az eredmény! – ahhoz, hogy Borzaska is felismerje a káros sormintát?
Startbol megmondta, hogy nem cel a bajnokszag megnyerese. Frissiben, meg hogy nem muszaj nyerni a juhok ellen. Oszt ugy hozta a helyzet, meg a konjunktura, hogy hosszasan vezettuk a tabellat. Csak nem maradhatott hazugsagban.
Petrescu stílus szempontjából beragadt a kínai-arab liga szintjébe. Ugyebár a kínai még nemrég, míg az arab most is félprofi bajnokságok, vagyis igazolhatsz 2-3 minőségi idegenlégióst, a többi játékosod zöme meg munka mellett látogatja az edzéseket. Ez rányomta a bélyegét a Borz játékfelfogására is, mert ez köszönt vissza a CFR-nél: kőkemény védekezés 7 mezőnyjátékossal, az előretolt három meg oldja meg valahogy. Csak ugyebár nem mindegy hogy azt a hármat úgy hívják hogy Alex Teixeira, Ramires, Keita, vagy Omrani, Tucudean, Deac, az utóbbiak meg ráadásul nem taxisöförökkel vagy postásokkal kerülnek szembe, mint neves szaktársaik. Ezért mondott csődöt DP tudománya.
Nem tudom, minek a nagy sírás, mikor a bajnokságot illetően nincs eldőlve semmi. Ami a FCSB elleni meccset illeti, aki futbalozott az tudja, hogy nagy veszély van akkor, amikor egy nyomás után felszabadulva a védők éppen elindulnak a pálya közepe felé. Ilyenkor nem szabad elveszteni a labdát, még az is jobb ha oldalvonalra kirúgják. Sajnos, Deac nem ezt tette, s ebből az ugyancsak visszafelé jővő juhosok ellentámadást indíthattak egy meglepett védelem ellen. Mire felébredtek, a védekezés már csak utolsó kapálózások voltak, már a hálóban volt a labda. Én a hibár abban látom, hogy ez már a negyedik mérkőzés, amikor az utolsó percekben, másodpercekben kapott góllal egyenlít ki az ellenfél. Tehát ott a bibi. S mivel a legjobb védekezés a támadás, hát támadni kell, nem a kapu elé behúzódni. Petrescu jó edző, de makacs is. Hátha ezt kinővi. Van ehhez tudása és játékosanyaga.
A 2. és a 7. forduló értékelése:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9166030&la=147379992
8. forduló (május 4-7.):
Iaşi – FCSB
CFR – Craiova
Viitorul – Astra
Juventus – Botoşani
Gaz Metan – Dinamo
Sepsi OSK – Chiajna
Temesvár – Voluntari
8. forduló (május 4-7.):
Iaşi – FCSB 2-1
CFR – Craiova 2-0
Viitorul – Astra 3-0
Juventus – Botoşani 0-1
Gaz Metan – Dinamo 2-0
Sepsi OSK – Chiajna 2-0
Temesvár – Voluntari 1-1
legalabb a Szeenggyorgy siritti
?????????
😀 😀 Ez ottvan
Hogy en milyen hulye vagyok.Vegul is ,igaza van az asszonynak 🙂 🙂
Iaşi – FCSB 1-1
CFR – Craiova 1-0
Viitorul – Astra 2-0
Juventus – Botoşani 1-2
Gaz Metan – Dinamo 1-0
Sepsi OSK – Chiajna 2-0
Temesvár – Voluntari 2-0
CFR – Craiova 3-0
Viitorul – Astra 1-1
Juventus – Botoşani 2-1
Gaz Metan – Dinamo 0-0
Sepsi OSK – Chiajna 2-1
Temesvár – Voluntari 1-0
Iaşi – FCSB 1-0
Kedves Győző!
Már kiismertem annyira az értelmes nyájtulajdonost, hogy tudjam: sajnos nem fog kockáztatni. A hátralévő három meccset nem bízza a véletlenre. Ne legyen igazam, de így vagy úgy a fécsészébé hozza majd a kötelezőt.
Hát majd meglátjuk, ki fog hallgatni a jövő héten —
Iaşi – FCSB 1-3
CFR – Craiova 2-0
Viitorul – Astra 4-2
Juventus – Botoşani 2-1
Gaz Metan – Dinamo 2-2
Sepsi OSK – Chiajna 2-0
Temesvár – Voluntari 1-1
Az jutott még eszembe, hogy a rájátszás kezdetén őszintén örültünk, hogy a Botosani helyett a Jászvásár jutott be a felsőházba, azaz kint maradt a mumus. Erre a Jászvásár lett némileg mumus (mármint sereghajtó szerepe ellenére nem tudtuk behajtani rajta mind a 6 pontot).
Attól tartok, hogy ha a juhok megverik Jászvásárt (ami egyébként teljesen reális elvárás), a klubunk retorikája a „bezzeg” szóval lesz jellemezhető. Konkrétan van rá egy ezresem, hogy bárkit ver is meg a fcsb a hátralevő meccseken, a Főlegvárról azt fogják szajkózni, hogy bezzeg ellenünk kihajtották a belüket, a juhoknak pedig lefeküdtek. És már előre szégyellem magam, ha beválik a jóslatom.
„klubunk retorikája” – ez hogy értendő. Ha a vezetők, meg az edző nyilvánul meg ilyen formán, akkor azt hiszem, menthetetlenül tévúton járnak! A szurkoló pedig azt mond amit akar, ez a szurkoló szabadsága! Ezt nem lehet korlátozni!!
Nyilván a hivatalos retorikára gondoltam, pontosan amiatt, mert ez a lemez idén már legalább kétszer előkerült jobbára indokolatlanul.
82 hozzaszolas, ez kemeny 🙂
Lehet, hogy ez rekord is a hozzászólásokat tekintve! Némi torzsalkodással fűszerezve! Sándor például, ahogy kivettem, jól meg is sértődött!!! Pedig csak örülhetünk annak, hogy a szerkesztők (jelen esetben Csaba) ilyen témákat elénk tárnak! De Csaba vitatkozásának alapja tulajdonképpen az volt, hogy ő jobban körbejárta a dolgokat, a dolgok nagy részének utána olvasott és megkísérelte értelmezni azokat! Mi meg szurkolók vagyunk és nem hinném, hogy az ideírt szavaink hitelességének különösebben utánanéztünk, erre komolyabb időt fordítottunk, még is meg tudunk sértődni olyanokért, ha valaki alaposan igyekszik megcáfolni álláspontunkat!
Én tulajdonképpen hálás vagyok a sorsnak, hogy rátaláltam erre a blogra, mert magyar nyelven a ritka intelligens blogok közé tartozik, kivéve természetesen a szakmai-tudományos blogokat! Úgyhogy köszönöm újfent, szerkesztő urak és köszi Csaba!
Még mcpasztori uram is szépen gyógyul, ahogy észrevettem!
😀 Nem sértődtem meg. Miért tettem volna?
És köszönöm az elismerést. 🙂
Hoppá! Te nekem Csaba vagy! Sándor10-re értettem a sértődöttséget, nem Rád!
Áh, elnézést, félreértettem. 😀
Szeretem ezt az oldalt 🙂
1) erőnlétet el lehet szabni, a jó edzőnek szezon végén is éles a csapata, a rossznak meredeken elindul lefele a csapata a szezon közepétől (hogy nemzetközi példát mondjak, Rudy Garcia a Romával mindig belevágott a lecsóba, aztán egyre harmatosabb teljesítményt nyújtottak és sohasem nyertek és ez bizony az erőnlét miatt volt). Attól még, hogy Ancelotti tudja, nem jelenti azt, hogy Petrescu jól csinálja (jól rotálta-e a csapatát, az idősek mennyi és milyen terhelést kaptak).
2) gyengébb edzővel sem lennétek előrébb, szerintem jobb edzővel sem, egyszerűen (nem sokkal) jobb csapatnak tűnik az Efcesbmécséhá, vagy hogy hívják. Jobb matéria.
3) Petrescu jobb edző, mint Láci. Nem kevéssel. A Láci az egy átlagosnál jobb motivátor beszűkült taktikai képességekkel. Az, hogy a mostanában divatos 4-2-3-1-et erőlteti, nem hibáztatom érte, nálánál jobb edzők is esnek ugyanebbe a hibába (mellesleg nem véletlenül ez a formáció a napjaink egyik legáltalánosabb felállása, eléggé látványos is tudd lenni és értelemszerűen sokkal könnyebb hozzá játékost találni a piacon), az meg hogy egy edző váltogatja a felállásokat, az sem egészen biztos, hogy pozitív, sőt. Egészen biztos vagyok abban, hogy a román játékosok zöme sem fejlett annyira taktikailag és felkészültség szempontjából, hogy mindent azonos szinten tudjon játszani. A 4-3-3 a legjobb felállás, abból szinte levezethető az összes (talán a 4-4-2 kivételével). A belgák pl. ezt a felállást fejlesztik az utánpótlásban, és lám, kitűnő játékosok tömege tud magasabb szinten is helytállni.
A gólról röviden:
egy tökéletesen, precízen kivitelezett kontra volt, ilyenekből jobb bajnokságban is esik sok. Egyértelműen Deac volt a fasz, Manea nem tudom, mit tehetett volna, Vinicius talán felrúghatta volna Alibecet még a tizenhatoson kívül, azt eddig is tudni lehetett, hogy nem egy Usain Bolt, Bolinak esélye sem volt jobban helyezkedni, talán ha hátul lett volna szeme, akkor az nagy segítségére lett volna 🙂 Camora pedig gyakorlatilag két embert figyelt, Planicot -szerintem- csak szabálytalanul tudta volna szerelni, annyival jobb pozícióban volt. Arlauskis -talán- ha nem kigyó testtartásban közlekedik, hanem figyel arra is, hogy felette se lehessen átemelni a labdát (mert ezt is tanítják, hogy minél nagyobb felületet kell takarni), akkor talán…
Ez egy minőségi kivitelezés volt, nem mondom, hogy levédhetetlen, de Deacon kívül nem sok mindenki hibáztatható.
Maga átmén hónap Feldzsutra szurkolni a Vigyeotonnak? Inkább nézze a KVSC-Krajova meccset, ha már szabad javasolnom egy jó kis sportprogramot!
Vidi-Fradi? Kihagyhatatlan, én élből ki nem állhatom a Franzstadtot, az nálam nem is ember, aki valamilyen érzelmi kapcsolatban van velük, de legalább tisztelem őket, utálni csak a Honvédet. A múltja miatt is, a jelenét pedig az idióta tulaja miatt. Meg más miatt is, de nem írok sértőt az itt időnként díszvendégként kezelt CSAK bloggerre.
Életem egyik legszebb élménye, amikor 4-0-ra vertük őket nem akármilyen játékkal, ott ültem a főlelátón körülöttem megfáradt nyugdíjasokkal és külvárosi jampec-utánzatokkal.
De hogy írjak fájdalmasat is, a tavalyi pedig életem legszarabb élménye volt, de azt nagyon megérdemelték.
önnek talán narancs-ültetvénye van ,hogy zsigerből utálja a Honvédot? CSAK elárulom a jelenleg létező legőszintébb klub az NB 1_ben,a tulajjal nem kell foglalkozni,ennyit tudnak és punktum.De a hátszéllel rendelkező csapatokról mikor lehet ezt elmondani végre? További jó szórakozást,de azt azért mégsem hiszem,hogy a gólokat kizárólag felvételről nézi,már ami a KVSC-t illeti.Hajrá Kolozsvár és Honvéd,Istenem, Puskás csapatát így lemondani,na ezért tart itt a magyar labdarúgás!!!
Végre megtudtuk, hogy miért tart itt a magyar labdarúgás. :-)))
öcsi,lehet gúnyolódni,de nem érdemes,amíg ilyen egyének jelzőkkel illetik Puskás csapatát.Te csak figyelj és koncentrálj arra,hogy mikor kezdődhet el a magyar foci felemelkedése holmi bugyuta fradi és videoton szimpatizánsok körében.Kitartást!
Valamikor a 80-as evek vegefele 87-88 -ban Honved szurkolokent elmentem egy Fradi-Honved merkozesre.Es milyen a paraszt,akkor szoktem ki az orszagbol a zoldhataron at,addig csak a teveben lattam Fradit,Honvedot,Vasast etc,tudta a tokom hogy sok az agyalagyult a FRSADi szurkolok kozott.Zilahon nem vertek meg senkit mert goloromot nyilvanitott..Na de hogy folytassam,veszem a jegyemet,ulok a helyemen elvezem a merkozest es orulok a honved golnak.A baj csak az volt hogy a tobbiek melletem ,nem orultek neki,leven FTC szimpatizansok.Szerencsemre jo formaban voltam akkoriban es rekord ido alatt futottam vegig az uloi uton,a kedves FTC szurkolokkal a nyomomban.Azota nem eppen a szivem csucske a Fradi.
🙂
Hát, akkor én valamilyen földönkívüli lehetek.
Azért Pácél Józsika gólja nem semmi volt, a Fiola nevű buta képű focista-utánzat szerintem ma is forog még a tengelye körül.
A tulajának pedig a főnöke az igazi nagy szemét, legalábbis szerintem, de tudom ebben megoszlanak a vélemények ( javára írom, hogy a focit legalább szereti).
Személy szerint nagyon dühít, amikor egy időben van két kedvenc csapatom meccse, szerintem a csúti lesz nézhetőbb, de reménykedem a két győzelemben.
Hajrá CFR, hajrá Fradi!
Viitorul – Astra 2-1
8. forduló (május 4-7.):
Iaşi – FCSB 0-1
CFR – Craiova 2-1
Viitorul – Astra 2-1
Juventus – Botoşani 0-0
Gaz Metan – Dinamo 1-3
Sepsi OSK – Chiajna 2-1
Temesvár – Voluntari
Igazad van Csaba!
Ahol voltunk egy évvel ezelőtt, ahoz képest most a mennyekben járunk enyhe túlzással.
Van az emberbe nemi elégtelenség,hogy a bajnokság 80%-at kb végigvezettük de a juhok a nyakunkba voltak végig. Ilyen a futball. Ez a play off elég gyatrára sikeredett . De bízunk a vésőkig!
Ui: hozzászóltam,csak hogy legyen meg a 100 hozzászólás ?
Na, Uraim, egy fél délutánom ráment, hogy elolvassak s megértsek mindent 😀 , szerre mindenkinek igaza van… MI mindnyájan szeressük a csapatot, a játékosokat s egymást is. Nekünk egy emberrel van bajunk aki olyan, mint a gyenge vihar: Állandóan dörög s nem villámlik… Ez a probléma azért van, mert nem vagyunk ehhez a szubkultúrához szokva. Vágjuk haza regátba s jöjjön egy olyan amelyik csendben csinálja dolgát.,..