Mikivel azon gondolkodtunk, hogy ha a fizetésre szánt összeget és az aláírási pénzt egy titokzatos amerikai nagybácsi (vagy éppen egy kínai sejk) állná, melyik lejáró szerződésű topligás játékost látnánk szívesen a KVSC-ben? A megvitatott lista a teljesség igénye nélkül: Blind, Fellaini, Mata, Ander Herrera, Yaya Touré, Mertesäcker, Cazorla, Caballero, Buffon, Chiellini, Barzagli, Lichsteiner, Pepe Reina, Maggio, Robben, Ribery, Fernando Torres, Thiago Motta. Számomra a választás egyértelmű: Juan Manuel Mata García.
Mondhatjuk, hogy a KVSC tele van rutinos játékosokkal, de azt is mondhatnánk, hogy Deac, Culio és Hoban együtt 101 éves, ez pedig ritkán jelent hosszú távú együttműködést. Egyértelmű, hogy a középpályánk dominanciája fogja hozni a bajnoki címeket, így az is világos, hogy a legégetőbb probléma ezt továbbra is biztosítani. A fenti játékosok játéktudása és fizikai képességei valószínűleg bármelyik csapat bármelyik posztjára elegek lennének a Liga 1-ben (leszámítva a kapust), viszont tekintünk most el ettől és vizsgáljuk meg a kérdést: miért pont Juan Mata?
Nyilvánvalók
Vannak nála jobban védekező játékosok a fenti listában, viszont ezek nagyrészt védők, a passzképességük gyengébb, általában lassabbak is, ennélfogva előre haszontalanok. A kivétel talán Ander Herrera, Thiago Motta és Yaya Touré, előbbi viszont a védekezést leszámítva mindenben rosszabb, mint Mata (ráadásul fejben sem elég stabil), utóbbi kettő pedig túl öreg ahhoz, hogy hosszútávon alkalmazható legyen.
Most a bejegyzések ,,forgatókönyve” szerint annak kellene következnie, hogy ,,nyilvánvalóan vannak nála jobb támadók”, csak ez egyáltalán nincs így. Santi Cazorla egészségesen és csúcsformában valószínűleg a világ legjobb kétlábas játékosa lehetett volna, de ha virágszirmos bokácskáját véletlenül megfújja a busongó észak-londoni szellő, akkor lesérül 4-6 hónapra: Vele már futballpályán komolyan számolni nem lehet.
Robben és Ribery kiváló játékosok, akik a bal- és jobbszélen még mindig képesek világklasszishoz méltóan játszani. A hátrányuk Juannal szemben, hogy csak a széleken. Belső középpályán, vagy csatár mögött nem tudnak magas szinten eredményesen játszani, fő fegyvererük lévén a sebesség-cselkészség-első érintés, azaz minden szélső szentháromsága. És itt jön a képbe az, ami a világbajnok spanyolt minden és mindenki fölé helyezi a fenti listán.
Juan Mata, a jelenlegi elitfutball legsokoldalúbb támadója
Azokat a játékosokat, akiknek nem igazán van gyenge pont a játékában, előbb-utóbb az élet és a kísérletező edzők kipróbálják más posztokon is. Emiatt találkozhattunk Milnerrel jobbszélsőként és baloldali védőként is, ezért lehetett karrierje alkonyára a csodacsatár Rooney-ból védekező középpályás, és még sorolhatnánk néhány példát Thiago Silvától kezdve Philipp Lahmig, de most nem ezért vagyunk itt.
Ez a jelenség sokszorosan érinti a spanyolt, lévén neki nem igazán van komoly gyengesége, ezzel szemben kiemelkedő az első érintése, a passzkészsége (úgy a hosszú, mint a rövid), a lövőereje, a helyezkedése, a technikája és a játékintelligenciája. Matát – írd és mondd – 7 poszton játszatták eddig az edzői. Volt belső középpályás (CM), baloldali középpályás (LM), támadó középpályás (AM), jobb- és balszélső (RW, LW), visszavont csatár (SS), sőt még ék is (ST, CF). Igazán impozáns lista, nemde? Ő az a labdarúgó, akivel kapcsolatban Király kartárssal általában a következő beszélgetés szokott lezajlani:
– És Matát hol játszatnád?
– Melyik játékrendszerben?
Elképesztő dolog, hogy a mai, egyre élesedő topfutballban valakinek több ,,első számú” posztja legyen.
https://www.youtube.com/watch?v=GBFgLFyy1tA
Mata és Mourinho eléggé nem kedvelik egymást, ez a helyzet igazán a Chelseaben csúcsosodott ki, amikor a portugál dühében eladta 44,73 millió euróért a spanyolt a Unitednek, nagyon sokkal a piaci ára alatt. Mata képességeit jól mutatja, hogy a katasztrofálisan rossz igazoláspolitikát űző José revideálta a róla alkotott nézeteit, és a Vörös Ördögöknél rendszeresen játszatja. Idén 35 meccsen szerepelt a jó Juan a Manchesterben, de messze van még a szezon vége, ez a szám simán lehet még 45 is. Nem szabad elfelejteni, hogy a leszállóágban levő portugálnál manapság nem lehet ellébecolni a védekezést, ilyenformán Mata offenzív mutatói még többet érnek. A három leggyakoribb posztjáról szól az alábbi táblázat:
Juan Mata összesen 491 meccset játszott klubszínekben, ezalatt 35000 percet töltött a pályán, 118 gólt lőtt és 142 gólpasszt adott, meccsenként pedig 1.86 pontot szerzett (ha ezt a számot fel akarja tornászni, bármikor szívesen látjuk :D).
Az a baj a valósággal, hogy nincsen hozzá háttérzene…
Juan Mata április 28-án lesz 30 éves. Poétikusan ifjú kornak már Rejtő sem nevezné, viszont az az 500 meccs, ami a lábában van nem olyan sok, 2-3 jó éve is lehet még. Az biztos, hogy karrierje utolsó nagy szerződését fogja megkötni nyáron, a várható fizetése a jelenlegi piaci árak mellett nagyjából heti 200 ezer euró/font környékére tehető, bónuszok nélkül. Emellé jön még természetesen az aláírási pénz, ami alsóhangon 10 millió euró, azaz nagyjából a CFR jelenlegi egyéves költségvetése. Első évben, adókkal együtt minimum 30 millióba fáj a jó Juan, ami kissé borsos ár, figyelembe véve, hogy ennyi pénzből röhögve lehet román bajnokságot nyerni BL-csoportkörrel, tokkal-vonóval együtt.
Ha a KVSC nyerne a lottón, nyilván akkor sem lenne semennyi esélye ennek az igazolásnak, hiszen bármelyik elitjátékos szívesebben küzd a komoly trófeákért, mint egy kiscsapatért, de jó volt eljátszani a gondolattal. És persze a főjuhász arcát is jó lenne látni, miután kapna egy ötöst Bukarestben. Tuti úgy szólítaná a jó Juant, hogy ,,mötá”. 😀
16 hozzászólás @ Hétközi komolytalankodás #1: Mata
Pingback: Hétközi komolytalankodás #1: Mata | Zongoracipelő
Szimpatikus fiú ez Mata, bár én nem szívesen igazolnék Mordorból. Igaz nem lenne példátlan elvégre volt egyszer, hol nem volt egy Petrucci. 🙂
Uram, Atyám! Hogy a jó Juan a Fellegváron? A legcsodásabb választás, még ha képzelgünk is egy kicsit! Juan a legintelligensebb játékosa a United-nek és egy igazi keresztény figura! Szégyenlősen jegyezte meg egy évvel ezelőtt egyik interjújában, hogy nagyon visszatetszőnek érzi, hogy ennyi pénzt keres! Tehát, valószínűleg lehet vele alkudozni, pláne, ha Gyula bá Camorát ráereszti és ő elmondja Juan-nak, hogy Kolozsvár egy csoda szép hely és itt missziós küldetésének is eleget tehet!:) És aztán, meg bő 5-6 év benne van! Bal oldali középpályásnak nagyon jó lenne, Deac mehetne a jobb oldalra!
Azt azért költői túlzásnak tartom, hogy Műringyó leszállóágban van!
Tisztelt Uraim! Most ehhez írjam oda megint, hogy „Renant vissza, mindent vissza?” Vagy követeljem a fekete párducot? Esetleg az ülve szaladó, iszonyú sebességű Ivo Pintót? Már oda is írtam. 🙂
Pittbult vissza, vagy legalább olyan mentalitású játékosokat a csapatba!
Minden elismerésem Mataé,de valahogy nem tartom egy nagyon jó képességű játékosnak,és az sem igaz,hogy egy bajnoki címet csak egy jól muzsikáló középpálya határozna meg.A legtöbb bajnoki címet mindenkor csak és kizárólag a legtöbb gólt szerző és ezzel együtt legtöbb pontot gyűjtő csapat zsebeli be.Nem a szívem csücske a Bayern,de ha lehetne választani akkor Robben,aki minden helyzetben lényegretörő a feladatát illetően.
Most szól Bogrács Huba, hogy a legszívesebben reaktiválná Steven Gerrardot, a mioritikus pontvadászatban így is tanár lenne, az ellenfelek már attól be lennének szarva, ha 30 méterre sikerül a kaput a csapatnak megközelítenie. 🙂
Két hét után eltiltanák egész szezonra bíró-fenyegetés, bundázás, sportfogadás, rasszizmus, vagy valami hasonló miatt ebben a bajnokságban. 😀
Ugyan már, legfeljebb közölné a sporttárssal, hogy kapcsolja ki a fákat. (Fák: off. 🙂 )
Scouserül esetleg a fűtést kapcsoltatná ki (fok: off) :D. Amúgy nem is arra gondoltam, hogy feltétlenül tenne is a büntetésért. 🙂
@artex: a Liga 1 legutóbbi 13 szezonjából 7-szer a legjobb védelem nyert, nem a legtöbb gólt szerző csapat, lásd a podcast posztban közzétett a statisztikát
Amúgy is lehetetlen ilyen szinten különválasztani a védelmet, középpályát és csatársort. Hogy hasonlíthatnánk a támadókat pl. a középpályássorhoz, amikor utóbbiak is jelentős százalékban kiveszik a részüket a góloktól és gólpasszokon át a teljes támadásépítésig? Emellett a stílus is nagyban közrejátszik a végeredményben.
3. forduló (március 30 – április 2.):
FCSB – Iaşi 2-0
Craiova – CFR 1-1
Astra – Viitorul 2-1
Dinamo – Juventus 2-0
Chiajna – Botoşani 1-0
Voluntari – Gaz Metan 2-1
Temesvár – Sepsi OSK 1-1
FCSB – Iaşi 1-1
Craiova – CFR 1-2
Astra – Viitorul 2-2
Dinamo – Juventus 2-0
Chiajna – Botoşani 0-1
Voluntari – Gaz Metan 2-1
Temesvár – Sepsi OSK 1-1
Ha mar van egy vegetelen mely bukszank, akkor feltorekvo tehetseges fiatalokba kene fektetni, akiket majd a BL megnyerese utan jo penzert el lehetne adni, es venni ujakat (nem kimenekiteni a penzt!!!), mert mi van ha a nagybacsi elhunyik, vagy csak meggondolja magat. A nagy oregek nyugdijazasi bulijara sem lesz penzunk akkor.
FCSB – Iaşi 3-1
Craiova – CFR 1-2
Astra – Viitorul 3-2
Dinamo – Juventus 3-0
Chiajna – Botoşani 2-1
Voluntari – Gaz Metan 2-2
Temesvár – Sepsi OSK 0-1