Az elmúlt két szezon végén mindig azon siránkozott Mureşan elnök, hogy 14-15 játékos vitte a hátán a csapatot, nem volt elég mély a CFR kerete. Hát most nagyon is az lett, a legtöbb poszton hárman is küzdenek a kezdőbe kerülésért és játékpercekért. Szokásos szezon előtti keretelemzésünk következik.
Bevezetőnek Pálfi Csaba-Sándor kolléga rövid értekezése Pet Rescue kedvenc játékrendszeréről
A 4-4-2 egy rendkívül stabil formáció, amelyet általában labdadomináns csapatok alkalmaznak. A két csatárból, két belső középpályásból és két belső védőből álló tengely egy nagyon erős, területeket uraló blokk, amelynek összehangolt mozgása óriási előnyt képes biztosítani a 4-4-2-vel operáló csapatnak. A rendszert Sir Alex Ferguson fejlesztette tökélyre, aki egészen brutális eredményeket hozott a Manchester United élén.
A 4-4-2-nek természetesen rengeteg válfaja létezik. A 2010-es években általában a 4-4-2 Double Six verziót játszatják, ami két védekező profilú játékost jelent a középpálya belső terülteien. A román ligában a 4-4-2 (akárcsak a 3-5-2 vagy az 5-4-1) teljesen működőképes lehet, ha jól alkalmazzák, mivel az átlagklub repertoárja szinte csak taktikai (és nem stratégiai) előnyök kialakítására törekszik. Alig van olyan csapat, amely ellen ne válna be egy relatív mélyen (kb. 27-30 méter) védekező 4-4-2. Kétsoros védekezés ellen a Romániában használt támadószekciók gyengén használhatók, ha ezt Pet Rescue meg tudja spékelni hatásos kontrajátékkal, akkor rengeteg meccset nyerhetünk.
Mi kell a hatásos támadójátékhoz? Elsősorban kiemelkedő passzkészség, másodsorban kreatív középpálya. Ha ez megvan, a kétcsatáros rendszer hirtelen gyilkos erővé válik, amely futószalagon dolgozza ki a helyzeteket, mivel hol egyik, hol másik csatár nyit területet a társának (ez a tavaly alkalmazott 4-2-3-1-nél erősebb formáció). A 4-4-2-ben sok múlik a középpályán, nem véletlen, hogy Szőr Alkesz is egy Beckham–Keane–Scholes–Giggs sorral ért fel a klubfutball csúcsára. Angliában vagy a világon (akkoriban) volt jobb csatársor vagy védelem, mint a övé, középpályában viszont ő volt a legjobb. Hogy a mi középpályánk mire lesz képes? Nos, ezt Miki jobban tudja.
Nem, Csaba, nem tudom. Egyelőre. Mert nem láttuk egyetlen edzőmeccsen sem játszani a csapatot, ezért csak a Szlovéniából szivárgó infókra alapozunk. Az biztos, hogy rengeteg variációs lehetőség van szinten minden poszton és minden sorban. Ami a 4-4-2-t illeti, a magam részéről szívesebben látnám a Milan-féle gyémántot, de legyünk realisták: Culio vagy Nistor messze nem egy Kaká.
Kapus. Az elején alighanem Mincă, de ha hibázik, akkor jöhet Duka. Olyan rotációra viszont nem számítsunk, mint amilyen az elmúlt két évben volt Mincă és Marc között, Pet Rescue csapatainál mindig egyértelmű volt, ki az első számú kapus. Vâtcă és Adrian Rus majd megküzd a harmadik helyért.
Jobbhátvéd. Manea az Aranygeneráció haveri kapcsolatrendszerének köszönhetően került ide, a szezon elején alighanem vele pipálja ki az U21-es szabályt. Ha nem válik be, ott van a tavaly megbízható iparosnak bizonyuló Peteleu vagy a védősor jolly-jokere, Luchin. Az biztos, hogy vissza fogjuk sírni Túlóra Lopest.
Belső védők. Öten vannak két helyre, de hárman közülük (Luchin, Balics, Mureşan) más poszton is tudnak játszani. Rengeteg a variációs lehetőség, ha az edzőmeccsekből indulunk ki, akkor a Vinicius–Horj duó kezdi a szezont. A brazilt a pontrúgásoknál mutatott gólerőssége helyezi a többiek elé, bár Pet Rescue csapataira sosem volt jellemző a kimagasló hatékonyság a rögzített játékhelyzeteknél. A hat felkészülési meccsen csak egyetlen védő (Camora) szerzett gólt, az is akció volt.
Balhátvéd. Hat kolozsvári szezon után Camora először kapott igazi konkurenciát, Vlad személyében, sőt, szükség esetén Balics vagy Luchin is bevethető ezen a poszton. A kapitánynak 13 meccs kell, hogy a klub történelmének legtöbb Liga 1-es meccset játszó futballistája legyen, és 39, hogy minden sorozatot beszámítva is megelőzze Cadút (254).
Jobb oldali középpályás. Normális körülmények között Deac, de hát itt most nincsenek normális körülmények. Az ifik közül Hamed és Sîrbu is itt játszik, közülük eddig az új fiú a meggyőzőbb. És ott van az utolsó pillanatban szerződtetett Moutinho is.
Belső középpályások. Rombolóban Hoban helye elég biztosnak tűnik, a másik ember alighanem az adott meccs taktikája alapján lesz kiválasztva. Ha két védekező középpályás kell, akkor Mureşan vagy Laurenţiu Rus, ha egy támadóbb, akkor Nistor, Pelayo vagy Culio jöhet. Jó játékosok fognak túl sokat kimaradni.
Bal oldali középpályás. Egyenlő esélyekkel indul Nouvier és Păun, de akár Culio is ide kerülhet. A francia mellett a futómennyiség, az argentin mellett a helyzet-előkészítő képesség, a saját nevelés mellett pedig a sebesség szól.
Csatárok. A felkészülési meccseken a legtöbbször Bokila és Omrani játszott együtt, Urko Verát viszont a két félidőn át kipróbált 4-2-3-1 ékjeként is tesztelte Pet Rescue. A három klasszikus centeralkatú támadó mellett ott van a kisebb, fürgébb Coman, aki az U21-es szabálynak köszönhetően akár egész komoly játékidőt kaphat.
Az biztos, hogy Maráék szemmel láthatóan túlvásárolták magukat, több játékos van a keretben, mint amennyire valóban szükség lehet. A felkészülési meccseken kipróbált saját nevelésű ifiket (Monea, Petruş, Adrian Pop) nem számolva is 28 focistából áll a profi keret, miközben a csapat nem indul európai kupában és idén már Ligakupa sincs. A play-offba jutással és kupadöntővel számolva maximum 43 mérkőzés vár a CFR-re , ehhez 23-24 profi szerződéssel rendelkező játékos bőven elég lenne.
A történetnek biztos lesznek vesztesei, nem lepődnénk meg, ha szeptember 4-ig lennének távozók, akár az új szerzemények közül is. Pet Rescuenak pedig egy rengeteg egóval és majd ebből fakadó sértődöttséggel teli öltözőt kell majd kontrollálnia, ami az agresszív stílusát ismerve előre kódolja a konfliktusokat.
15 hozzászólás @ Pet Rescue és a bőség zavara
Pingback: Pet Rescue és a bőség zavara | Zongoracipelő
Kár, hogy Petrescu nem tud magyarul, mert tanulhatna Tőletek, Miki és Csaba. Ez itten egy olyan dolgozat, amely a magyar régi (háború előtti) szak sportújságírás legszebb emlékeit idézi…
Takács Úr, maga már élt akkor?
Sajnos, én már a Lakat T. Károly-féle Karinthy Ferenc-féle humort a sport-újságírással összetévesztő hablatyon nőttem fel.
Olyannyira komoly szakma volt ez valamikor, hogy volt olyan, aki szakkönyvet is írt. (Pl. Feleki a WM-rendszerről, ami a 40-es évek elején ajánlott tananyag volt a TF-en.) De a maga kiskorában is voltak komoly entellektuellek (pl. Hoffer, Boskovics, Vándor.).
Köszönöm!
Köszönjük!
Én nem hiszek a 4-4-2-ben.
1) Alkoholesz korszaka jó 20 éves, rengeteget változott a világ, most egészen más játékformációk az uralkodóak.
2) Ezen a szinten mutasson valaki két belső középpályást, aki egyszerre biztos védő és kreatív támadó skillekkel rendelkezik. Ez a nem a Keane-k és Scholes-ok ligája. Ha csak az egyik nem hozza a szintet, az már komoly bajokat okozhat.
3) A csapat tele van relatíve öreg játékossal, még a középpálya közepe is. A Manchester sikeressége is fokozatosan csökkent a középpálya öregedésével.
Szerintem nevekből jól áll ez csapat, egy szezonra jók is lehetnek, de van kérdőjel bőven.
Nagyon jó a cikk. Több ilyet.
A futballban van egy rotáció. Területvédekezést és labdabirtoklást tolnak a csapatok, erre reakció a 4-3-3, erre reakció a 4-2-3-1 és erre reakció a 3-4-3 vagy 3-5-2. Ez zajlik most Angliában, ahol az elmúlt években mindenki mindenhol 4-2-3-1-et tolt (két kivétel volt a 20 csapatból). Conte elhozta a háromvédős rendszereket, idő kérdése mikor jelenik meg újra a 4-4-2.
A 4-4-2-es felállás nem rossz, ha jól játszák, akkor egy olyan gyenge taktikai felkészültségű ligában, mint a román, simán beválhat.
Hzoli aggodalmait némileg osztanom kell! Nekem nem elméleti oldalról van bajom a 4-4-2-vel és az is igaz, hogy a futball történetében az egyik, ha nem a legnagyobb hatású taktikai formáció (éppen továbbfejlesztési potenciálja miatt és az sem véletlen, hogy eleddig ez az egyetlen taktikai forma, amelyről szaklapot neveztek el).
Nekem sokkal inkább a gyakorlati oldalról vannak fenntartásaim, vagyis azzal, hogyan oldja meg Pet Rescue, a 4-4-2-öt 2 db védekező középpályással! Az sem áll módomban vitatni, hogy a román első osztály éretlen ennek a taktikának a lekövetésére.
DE! 6 inkább védekező és 4 inkább támadó beállítottságú játékossal a csapatban, csak akkor tud hatékony lenni a játék, akkor lehet egyensúly, ha rengeteg futással egyenlítik ki a játékosok a pozíciók egyensúlytalanságát! (Pláne, ha figyelembe vesszük, hogy csapatunk elég magas átlagéletkorú!) És ez az a terület, a fizikai képességek, ahol a többi csapat fel tudja venni a mi taktikai meglepetésünkkel, esetleg előnyünkkel a versenyt! Ezt egy valóságos veszélynek tartom!
És azt is, hogyan tudjuk lekövetni, vagyis változtatni a taktikán, ha ne adj isten, az ellenfél vezetést szerez? Egy sulykolt 4-4-2 után, tudunk-e formát váltani, mondjunk, 4-2-3-1-re, vagy 4-4-1-re és igen Miki, ha a nagy a vészhelyzet, kockáztatásul, kénytelen lesz Pet Rescue bevetni a 4-3-3-at, hogy mentse az eredményt…
szerintem nem fog 2 védekező középpályás játszani, legfeljebb csak akkor, ha tartani akarja az eredményt.
Hoban nem egy szimpla romboló, az előrejátéka is rendben van, közelebb áll egy box-to-box középpályáshoz. Mellette szerintem egy olyan támadó profilú játékos fog játszani, aki a labdaszerzéshez is ért, pl. Culio vagy Nistor. Ultradefenzív középpálya csak a Rus-Muresan párossal lenne.
Én nem hiszem, hogy Állatmenhely 4-4-2 DoubleSixet akarna játszatni. Túl jó a keret az ilyen óvatos futballhoz. Másrészt a 4-4-2 a legadaptívabb formáció ha cserélni kell, gyakorlatilag bármilyen felállásra fogunk tudni váltani egyetlen cserével (4-4-1-1 külön szép ebből a szempontból).
Tegyük fel, hogy hátrányban vagyunk és nem a csatárokkal van baj, hanem a kiszolgálással. Ellenfelünk egy Iasi típusú kontracsapat, amelyik nem birtokol labdát, mélyen védekezik és van egy (két?) gyors támadója. Ebben az esetben kétféleképpen érhetünk el létszámfölényt a középpályán/támadóharmadba:
1. cserélhetünk szélsővédőt középpályásra (ezért is jó hogy több kétposztos védőnk van) és átállunk 3-5-2-re. Mivel tudom, hogy Romániában idegenkednek (és okkal) a háromvédős rendszertől ezt a megoldást írtam előbb.
2. Az egyik csatárt lecserélhetjük egy támadóközéppályásra (vagy ha Omrani van fent, egyszerűen hátravonjuk) és lehet belőle egy 4-2-3-1.
Tegyük fel hogy előnyben vagyunk a Sporting Berbec ellen és tartani kellene az 1-0-t.
1.válthatunk sima 4-5-1-re, ehhez az kell, hogy az egyik csatár helyett belső középpályást hozzunk. Ez esetben vonal 4-5-1-re gondolok.
2. Túlbiztosíthatjuk a középpályát 4-1-4-1-el, úgy hogy belső középpályás helyett vkp.-t hozunk. És ennek még van egy csomó árnyalata.
A 4-4-2-t ráadásul játszhatjuk támadó középpályással is (gyémánt kp-val), 4-1-2-1-2-ben. Ennek én nem örülnék, mert szerintem ez rosszul működik, de van az a csapat aki ellen megy.
Szinte egyszerre, szinte ugyanazt…
Túlságosan is vékonyra sikeredett ennyi új játékoshoz képest a felkészülési „sorozat”,ha jól számoltam kemény négy meccsel.A fiatalok futómennyiségével nem lehetnek gondok,viszont az idősebbeknél a jó kondició létkérdés.Még jó,hogy van három csere lehetőség,amely ki is lesz használva maximálisan,és nem időhúzás céljából.Szerintem,a fiatalokat leszámítva,ez egy meglehetősen gyönge keret,hajtós lesz,de a technika hiányozni fog a játékból,amivel sok esetben el lehetne dönteni a három pont sorsát.
Egy papirra vetett szamkombinacio onmagaban nem egyenlo egy taktikai felallassal. A 4-4-2 ugyanugy rendkivul rugalmas tud lenni, mint barmelyik mas felallas. Ugyanugy atmehet 4-2-3-1-be mondjuk tamadasoknal- ez esetben akar ket vedekezo kozeppalyassal is jatszhato a 4-4-2, labdaszerzesnel az egyik belso vedo kezdi az epitkezest a ket szelso kozeppalyas azonnal feljebb lep, az egyik csatar visszalep „iranyito” szerepkorbe a vonalukba, a center meg megy a helyere…es mar kesz is az uj formacio. Olaszoknal jellemzo pl. a „regista” pozicio, a vedosorba visszalepo, tamadasepiteshez (is) jol erto, labdabiztos, jol passzolo kozeppalyas. O felel a labdakihozatalert. A ket belso vedo kihuzodik, o visszalep a vonalukba, a ket szelso vedo pedig follep a kozeppalyara…es maris kaptunk egy haromvedos rendszert, ami tamadasban biztosit nagy potencialt, hiszen ebbol akar 3-5-2 akar 3-4-3 rendszerre alakulassal biztositja az erofolenyt a kozeppalyan es/vagy a tamado harmadban. Labdavesztesnel pedig mindenki visszarendezodik, es vedekezesben visszaall a hatekony 4-4-2.
De onmagaban is alkalmas arra, hogy kilepjen a merev keretek kozul (lasd az Ancelotti altal meghonositott „gyemant” kozeppalyat).
Ami a teherbirast illeti abban epphogy jobbak az „idosodo” jatekosok (a maratonokat is inkabb a negyven korul legyeskedok nyerik, mint a huszonevesek), ezert a belso kozeppalyan robotolni teljesen jok a veteranok. Ebben az esetben a robbanekonysag- gyorsasag kombinacion esik csorba, ami elsosorban a szelso poziciokban elengedhetetlen kovetelmeny.
Summa summarum nem a rendszer fogja az eredmenyesseget meghatarozni, hanem hogy Petrescu mennyire tudja megtolteni tartalommal, es mennyire lesz kepes- akar merkozes kozben- megfelelo valtoztatasokkal valaszolni a felmerulo helyzetekre, mennyire mereven fog ragaszkodni a felrajzolt semahoz…
Ha azt nézzük, hogy a fcsb-nek 2 belső védője van, egyiket nagyon jól ismerjük; a Jövő csapata nem igazán erősödött; a Dinamó jó, csak nincs cseréjük; akkor azt kell mondjam, hogy nekünk minden posztra van 2 hasonló képességű játékosunk. Pet Rescue talán a legszerencsésebb edző a Liga 1-ben, pár hét múlva, mikor erönlétileg mindenki használható, akár teljesen más csapatot küldhet a pályára mérkőzésenként.
Három aranyszabály, amelyekkel nemcsak meccseket, hanem bajnokságokat, kupákat is lehet nyerni:
1. Sírjon az ő anyja.
2. Hátul a labda nem eshet le.
3. Egy góllal többet kell lőni, mint az ellenfél.
Szinte mindenik független a taktikai felállástól
Komolyra fordítva:
(nem vagyok hajandó
)