Érdekes megvizsgálni a Liga 1-ben dolgozó edzők életkorát, a fene se gondolta volna, hogy egy hete még az 54 éves Toni Conceicao volt a román bajnokság második legidősebb szakvezetője. George Ciorceri vásárhelyi kinevezésével visszacsúszott ugyan a harmadik helyre, de még így is megdöbbentő, hogy az élvonal edzőinek fele maximum 45 éves.
A 60 fölötti generációból csak Florin Marin dolgozik Temesváron, bár a szezon közben rövidebb időszakokra Mircea Rădulescu (Voluntari, 1941 augusztus 31-én született), Gheorghe Mulţescu (Voluntari, 1951 november 13.), Mihai Stoichiţă (Petrolul, 1954 május 10.) és Dumitru Dumitriu (Steaua, 1945 november 19.) is kapott munkát – igaz utóbbi csak a nevét adta Mirel Rădoi áldásos tevékenységéhez.
Florin Marin ACS Poli 1953 május 19.
George Ciorceri ASA 1955 szeptember 3.
Antonio Conceicao CFR 1961 december 6.
Nicolo Napoli CSMS Iaşi 1962 február 7.
Mircea Rednic Dinamo 1962 április 9.
Gheorghe Hagi Viitorul 1965 február 5.
Cristian Pustai Botoşani 1967 október 12.
Marius Şumudică Astra 1971 március 4.
Adrian Falub Chiajna 1971 július 8.
Ionel Gane Petrolul 1971 október 12.
Ionel Ganea Voluntari 1973 augusztus 10.
Victor Naicu Craiova 1973 október 29.
Laurenţiu Reghecampf Steaua 1975 szeptember 19.
Eduard Iordănescu Pandurii 1978 június 16.
Értem én, hogy fiatalos lendület, modernség meg minden, de azért azt a fránya rutint nem kéne ennyire lebecsülni. A nagy öregek közül sem itthon, sem külföldön nincs csapata Viorel Hizónak (1947), Marian Bondreának (1950) vagy éppen Sorin Cârţunak (1955), de az éppen ma 56. születésnapját ünneplő Ioan Andonének sem – akit Isten éltessen sokáig!
Conceicao amúgy vasárnap Temesváron feljött a Pászkány-korszak edzőinek negyedik helyére, ez volt a 46. meccse a CFR kispadján. Aurel Şundát (45) előzte meg, már csak Andone (77), Ciorceri (56) és Dorinel Munteanu (49) van előtte.
38 hozzászólás @ Nem bíznak az öreg edzőkben
Pingback: Nem bíznak az öreg edzőkben | Zongoracipelő
Persze, első megközelítésre azt mondaná az ember, hogy mindegy, egy edző hány éves! De nem így van! Ma már annyit változik a futball, az életkörülmények is, hogy a rutinnak már nincs meghatározó szerepe! Ma már nem lehet rutinból levezényelni, eredményesen, egy futballmeccset! Így, szerintem a rutinnál sokkal nagyobb szerepe van, az edzők működésében például a munkabírásnak, egyéb teherbíróképességeknek, a lelki kiegyensúlyozottságnak stb. Ezért lehetséges az, hogy az edzők többsége 35 és 55 év közötti. (Persze, a kivételek, mint pl. Wenger csak erősítik a szabályt!)
ellentmondok, mert egy csapat vezetése elsősorban pedagógiai feladat, abban pedig nagyon is kell a rutin. A részfeladatokat ki lehet osztani, erre van a specializálódott másodedzők, erőnléti edzők, orvosi stáb, stb., de a közösség összekovácsolása- és tartásában nagyon is számít a rutin. A Premier League-ben a 64 éves Ranieri által vezetett Leicester áll az első helyen…
A legjobb megoldás egy nyitott gondolkodású tapasztalt edző, aki nem ragadt az előző évezredben taktikailag, technikailag, stb.
Kedves Bmiky! Az edzői munka egy nagyon sokrétű feladat! Nem csak a pedagógia és a rutin a meghatárózóak benne. Hanem jónéhány egyéb képesség és jellemvonás! És a szellemi és a fizikai teherbírás! Ezért fiatalodott az edzők átlagéletkora! Mert az ifjabbak és a jók teherbíróbbak! Nem kiragadva egy-egy személyt, hanem a nagy átlagot figyelembe véve!
De ugyanilyen sokrétű feladat az edzői szakma körülírása és, hogy ne mondjam eléggé hosszantartó is lenne, ha pedánsak akarnánk lenni…
Annyit hozzátennék, hogy -bár én mindig kedveltem Claudiót- a szurkolók többsége nagy lúzernek tarja Ranierit (legalább is 63 éves koráig… :-)). Lsd. Roma elbukott bajnoki címe az utolsó fordulóban egy otthoni Samp elleni meccsen.
Az, ami vele most történik (vagy a csapatával), az maga a világ 8. csodája.
Még egy észrevétel.
Egyetértek abban, hogy a pedagógia (és az általa megteremtett kohézió a csapatban) az fontos, egy fontos faktora egy csapat sikerének, sőt, mondhatni nélkülözhetetlen része, ha nincs, a legjobb szakember is megbukik.
Viszont az elmúlt 20 évben a labdarúgás teljesen megváltozott, taktikai és fizikális téren egyaránt. Én nem gondolom, hogy egy most 60+ éves (hangsúlyozottan kelet-európai közegben szocializálódott) edző 100%-ban érti ezt az egészet (sőt, még nyugaton sem, az olasz foci is azért zuhant meg, mert az 50 alatti korosztály nehezen talál utat magának, egy-két kivételtől eltekintve pl. Di Francesco-Sassuolo). Nálunk a „szerethető” (lsd. egységesek a fiúk!) csapat ideája Egervárival végleg letűnt, csak… nincs helyette senki itthon.
Vezér(ek) kell(enek) ide, akik értik és tudják ezt a mostani új világot. Szerintem Romániában is kevesen (többen, mint nálunk!) vannak, de ők legalább az elmúlt 20 évben a nyugati profiskodás éviben azért szívhattak magukba némi tudást.
Nem tudom mi történt velem, lehet, hogy kevés kávét ittam, vagy csak egyszerűen meszesedik az agyam, de ez az a pillanat mikor jórészt egyetértek Hzoli-val (alant a Rudolffal kapcsolatos véleményével is)!
Azok a tényezők, amiket Bmiky és Hzoli is felsorolt együttes hatása tesz egy edzőt ilyenné vagy olyanná. De én úgy vettem észre, az utóbbi évtizedben főként, hogy a futball felső szintjén azért következhetett be általánosan a fiatalodás, mert a szakmai felkészülés, a szakmai tudás fejlesztése, vagy akár szinten tartása rengeteg energiát igényel. (Pl.: elemzések, analizálások a saját csapatnál, majd az ellenféllel kapcsolatban!) Majd nagyon komoly szervezőkészség (a szakmai személyzet, amiket Bmiky felsorolt, munkájának koordinálása, értékelése, stb.) Szőr Alkesz például, saját bevallása szerint, azért vonult vissza, mert már nem tudott nap mint nap reggel kilenctől este nyolcig az általa elvárt hőfokon dolgozni! (Megkérdezném: hány magyar edző dolgozik ilyen elhivatottsággal? Storck – és előbb Dárdai – azért tudták a fertőből kiemelni a válogatottat, mert nekik ilyen a munkamoráljuk!) Ezek a szűken vett szakmai szempontok! Erre rakódnak rá sportszakma olyan segédtudományai, mint például a pedagógia, a pszichológia, stb. Majd jönnek az edző jellembéli tulajdonságai (a hierarchia kezelése, egyenesség, következetesség, stb.) És ezután jön a soha ki nem iktatható szerencse faktor. Minden nagy és jó edzőnek így vagy úgy szerencséje is van. (Persze vannak olyan edzők is, akiknek általában csak szerencséjük van, mint pl. Ranieri, vagy Benítez, ezért nem tudnak folyamatosan magas szinten teljesíteni!)
Röviden összefoglalva ez a véleményem az edzőség mikéntjéről.
A szakmai felkeszules?
Na, persze! Ez az alféja az egésznek!
Úgy gondolom,hogy mit sem ér a rutin egy adag elhivatottság vagy elszántság nélkül.LVG örökös jegyzetelése és ülve vezénylése nélkül a Manchester jobb eredményeket érhetne el,talán a nyugodtságát ha össze lehetne gyúrni Andone idegbajságával akkor nem kéne számolnia a napokat az United kispadján.De mennyire más volt mikor dobott egy hátast,még a rutintalan Rashfordnak is jobban ment a játék.
Sumi sem egy nyugodt gyerek a kispadon,meg is látszik az Astra játékán,persze csak addig,amig nem szólnak bele felsőbb körökből.
Na,itt az alkalom,hogy Rodolfót,akarom mondani Rudolfot leigazoljuk.Nem tudom az okát(hacsak HZoli nem tud valami információval szolgálni,sértődöttsége ellenére),hogy még csak az nb2-es csapat edzéseit sem látogathatja! Magyarán,kib…ták,mint macskát sz@.ni! Több vót ebben a gyerekben (is). Valamit nagyon elbaltáznak ott Fehérváron.
Rudolf tehetségénél csak egy volt nagyobb falat 2012 óta a magyar csapatoknál (Diósgyőr, Győr, Videoton) a fizetése. Állítólag három és fél éve 9 millió forintot kért és kapott a Diósgyőrtől. Pedig a Nancynál Bölöni nagyon jókat mondott róla, aztán jött Debrecen, meg néhány olasz csapat és hazajött hintába ültetni az ostoba magyar csapatokat… A szokásos magyaros sánta hintaló karrier… A Fellegvár az Fellegvár, nem hintalógyár…
A 9 millió forint havonta értendő
Valóban,a Dióban már rá sem lehetett ismerni,a Vidiben pedig feltételezhetően 3,5 millióért gurigázott.Vajon mi történik a magyar tehetséges támadókkal Dzsudzsák,Rudolf,Szalai stb.hogy ennyire megtörik a karrierjük viszonylag rövid időn belül? Ilyen esetben nem csak a pénz játsza a főszerepet, gondolom.
Nem az a válasz, hogy csak eleve ennyi volt bennük, csak mi akartunk többet látni bennük? Hmm…
Dzsudzsák – jó játék a PSV-ben 2 évig, aztán tudjuk mi lett… Jeremy Lens szintén jól játszott ott, aztán hasonló pályát fut be, nem véletlenül. Túl nagy a hype.
Rudolf – van egy tv műsor. Kész átverés Show. Életében volt 5-10 jó meccse. Btw volt egy argentín hapsi, aki életében nem volt labdarúgó, de olyan jól helyezkedett és olyan jól kavarta a szálakat, hogy még görög élcsapathoz is leigazolt, aztán ott mindig sérültet jelentett… de onnantól kezdve mindig volt csapata, mert hát mégiscsak a Pana játékosa volt… valami hasonló sztori ez is.
Szalai – kell hozzá egy nagyon jó edző (Tuchel), egy adekvát csapat (Mainz), sok szerencse (…) és akkor akár összejöhet 6-8 gól a Bundásban. Ha ezek nem állnak össze, akkor nem kell a cserepadba fűtőszálat igényelni, mert azt melegíteni jó lesz az Ádi. Soha nem volt egy nagy tehetség, szorgos iparos (lehetne, ha több lenne a szorgalma…).
artex 17 és Hzoli! Lehet, hogy sokat várunk az idegenlégiósoktól. De szerintem, az a legfőbb probléma, hogy ezek a játékosok nincsenek megfelelő módon felkészítve, ezért törik szana-szét a karrierjük. Most megint idehozom Dárdait és Storckot. Ezek néhány hónap alatt újjávarázsolták azokat a játékosokat, akikben nem nagyon hittünk már. És képzeljük el, hogy egy német gyerek ilyen edzőfiguráktól (vagy még jobbaktól) tanul nap, mint nap 6-7 éves korától! Persze, hogy ezeknek a gyerekeknek a többsége, felnőve, profi karrierjük során, többé-kevésbé, mindenhol megállják a helyüket! És komoly eredményeket érnek el!
Az MB1-es gólmutatóját Mincă is hozni tudja, ha kétszezononként hagyják tizenegyest rúgni.
Nem vagyok sértődött.
Rudolfon ki baltázott el mit Fehérváron? 230 percet játszott ebben a bajnokságban, értékelhető momentum nélkül.
Greatest football bitch ever!!
Hiba volt idehozni havi 10 e euróért, 4 éve nem volt egy értékelhető momentuma, de a csoda tintás edzőnk Horváth Ferike a rutinban hisz (itt a példája annak, hogy alig 40+ évesen is lehet valaki dilettáns edző).
Remélem, csak viccnek szántad a leigazolását, nem lehetsz ekkora ellensége a csapatodnak.
Módosítok.
Természetesen igazad van, ha úgy értetted, hogy elbaltázták a leigazolását. Több, mint hiba volt.
Nem tudom,vagy ha tudnám sem foglalnék állást abban,hogy Horváth mennyire tintás vagy sem,de abban egyetértek,hogy semmi féle szükségszerűség nincs abban,hogy felkészületlen edzők sora tevékenykedjen a honi fociban.Ilyen felfogásban Egérbá jelenthetné az alsó határt,legalább az edzők tekintetében lehetnének igényesebbek a föntről szponzorizált magyar klubcsapatok,és nem csak.Olybá tűnik,hogy már kezd trendi lenni Szőr Alkesz mintájára felbukkant edzők hada a csapatok körül,de nem ártana ha tudással is párosulna,mint a skótnál.
Rudolfban még mindig bízok,meg Szalaiban is,mert amely csatár már egyszer bizonyított,az nem felejthet el focizni egyik napról a másikra,az idő vagy a körülmények azok valóban határt szabhatnak ennek.
Ha a Győr még mindig NB1-es lenne és Miriuta az edző,aki volt olyan bátor és már akkor kitette Rudit a csapatból a nem megfelelő hozzáállása miatt,de miután visszatért egész jól ment neki a játék.Igazából erre gondoltam,amikor rákérdeztem,hogy mi folyik ott a Vidinél,hiszen egy fejmosás is elég lehetett volna,hogy újra szárnyra kapjon!
http://www.stiridesport.ro/competitii/liga-1/ivan-santos-cfr-cluj-transfer-freamunde.html
Igen! Ez sokkal reményt keltőbb! Hogy jönnek a játékosok és lesz perspektívája a csapatnak!
egyelőre még nem írt alá
Portugál kettőben a csere cseréje???
A tippeléshez a rájátszás 3. fordulójának a műsora
Dinamo – Pandurii
Astra – Vásárhely
Viitorul – Steaua
CSU Craiova – Temesvár
FC Botoşani – Chiajna
KVSC – Petrolul
CSMS Iaşi – FC Voluntari
Dinamo – Pandurii 1-2
Astra – Vásárhely 1-0
Viitorul – Steaua 0-1
CSU Craiova – Temesvár 0-0
FC Botoşani – Chiajna 1-1
KVSC – Petrolul 2-0
CSMS Iaşi – FC Voluntari 1-0
Dinamo – Pandurii 1 1
Astra – Vásárhely 2 0
Viitorul – Steaua 1 3
CSU Craiova – Temesvár 2 0
FC Botoşani – Chiajna 2 1
KVSC – Petrolul 3 0
CSMS Iaşi – FC Voluntari 4 0
A tippverseny állása:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9166030&la=138554961
Dinamo – Pandurii 2-1
Astra – Vásárhely 1-0
Viitorul – Steaua 0-1
CSU Craiova – Temesvár 1-1
FC Botoşani – Chiajna 1-0
KVSC – Petrolul 1-0
CSMS Iaşi – FC Voluntari 2-1
Dinamo – Pandurii 2-1
Astra – Vásárhely elkestem
Viitorul – Steaua 0-1
CSU Craiova – Temesvár 1-0
FC Botoşani – Chiajna 2-0
KVSC – Petrolul 2-0
CSMS Iaşi – FC Voluntari elkestem
A kesesert pontlevonas jar.Kezdetnek 24 pont (itt esetleg meg perelhetsz sikerrel),a kovetkezokben pedig automatikusan 10 pont levonas.Kerem Zsolyikat a „fer plej” szellemeben intezkedni es levonni a pontokat.Tisztelettel Luis (FRF) 🙂 🙂 🙂
kerem intezkedni
Dinamo – Pandurii 2-2
Astra – Vásárhely elkestem
Viitorul – Steaua 0-1
CSU Craiova – Temesvár 1-1
FC Botoşani – Chiajna 2-1
KVSC – Petrolul 2-0
CSMS Iaşi – FC Voluntari elkestem :))
Sziasztok! Segitsegre lenne szuksegem.
Majd menni fogok a Roman – Spanyol meccsre. Autoval megyek negyed magammal. Attol felek, hogy nem talalok majd parkolo helyet. Merre keressek majd? Kb. a kezdes elott nem sokkal erek majd oda. Szerintetek talalok majd parkolot a kozelben?
A gond az, hogy egyaltalan nem ismerem Kolozsvart, a GPS-re bizom majd magam.
Az informaciot, velemenyt es segitseget elore koszonom!
próbálj meg legalább 1 órával a keudés előtt ideérni, mésképp a stadion 1 kilométeres körzetében nem kapsz helyet
Jol van, megpromalok majd minnel hamarabb ott lenni. Es amugy ilyen nagyobb meccseken biztosagvan van az auto, ugye? Vandaloktol nem kell tartanom?
Mi egy másik stadionban játszunk, nem tudjunk. Nem tévesztettél blogot? 🙂