Háromszoros gólkirályt gyászol a kolozsvári futball, pénteken 75 éves korában elhunyt Mihai Adam, aki az U és a CFR történelmének is legeredményesebb csatára volt a román bajnokság első osztályában. Jelenleg is a kilencedik helyen áll a Liga 1 örökranglistáján.
Az aranyosgyéresi születésű Adam 1962 és 1972 között 226 mérkőzésen 107 gólt szerzett az U színeiben, majd 1972 és 1976 között 114 meccsen 47-et a CFR játékosaként. 1965-ben, 1968-ban és 1974-ben is az A osztály gólkirálya lett, az 1973/1974-es szezonban egymaga 23-at lőtt a CFR 40 bajnoki góljából. Visszavonulásakor a román bajnokság legtöbb gólt szerző csatára volt, az azóta eltelt négy évtizedben is csak nyolcan tudták megelőzni.
Ő volt egyébként az egyetlen focista, aki a kolozsvári derbyn mindkét csapat számára gólt szerzett, és 5 góljával (1 az U, 4 a CFR színeiben) egyben az első osztályban játszott városi rangadók gólkirálya is. Jellemző a korszakra, hogy egyszer sem volt válogatott. Játékos-pályafutása lezárása után előbb játékvezetőként, majd szövetségi megfigyelőként is tevékenykedett.
A román bajnokság történelmének legtöbb gólt szerző játékosai:
1. Dudu Georgescu (1970–1986, Progresul, Resica, Dinamo, Bákó, Buzău, Moreni) 252 gól
2. Ionel Dănciulescu (1993–2013, Electroputere Craiova, Dinamo, Steaua) 214
3. Rodion Cămătaru (1974–1989, U Craiova, Dinamo) 198
4. Marin Radu (1974–1989, FC Argeş, FC Olt, Steaua, Nagyszebeni Inter) 190
5-6. Florea Dumitrache (1966–1983, Dinamo, Jiul, Corvinul) és Ion Oblemenco (1964–1976, Rapid, U Craiova) 170
7. Mircea Sandu (1970–1987, Progresul, Sportul Studenţesc) 167
8. Victor Pițurcă (1975–1989, FC Olt, Steaua) 166
9. MIHAI ADAM (1962–1976, U, Aradi Vagonul, CFR) 160
10. Titus Ozon (1947–1964, Unirea Tricolor, Dinamo, Brassó, Progresul, Rapid) 157.
34 hozzászólás @ Elhunyt Kolozsvár gólkirálya
Isten nyugtassa! 65-ben tagja volt a kupagyőztes csapatnak is talán ezt is megkell említeni.
Orokke ezzel az egyszem kupagyozelemmel jossz! Meg 200 ev mulva is ezt fogjatok meselni a szepunokaitoknak?
Persze, miért ne? Azt az 1-et de azt becsületesen nyertük.
Amúgy meg Adam emlékéről van szó. Nyilván a 3 gólkirályi cím mellett egy kupagyőzelem is a nevéhez fűződik. Lehet most az egyszer fékezhetted volna az U ellenes frusztrációidat.
Isten nyugtassa a legendát!
Nyugodjek bekeben!
En Dudu Georgescu valamennyi goljat elvennem, teljesen mestersegesen nyomtak a golkiralyi cim fele.
Off topic: ez a Bode gyerek ugyesen jatszik, jo lenne nalunk latni.
Jó vicc. Látjuk, hogy a magyar bajnokság legutóbbi gólkirálya hogy teszi zsebre a nem gyenge Lengyelországot, és Böde is megmutatta erős válogatottak ellen is, hogy mire képes. Még ha pénzünk lenne, sem jönne ide, de nincs. Amúgy megnézném persze, ahogy az ébredő erő földhöz vágja a teljes wcsb-védelmet – egyszerre.
Bocsi, elirtam (A Fradi fele huz a kezem…). Bolere, Jaszvasarbol gondoltam, olyan gyonyoru es okos golpaszt adott az este….
Meg egyszer bocsant.
Es tovabbra is kerdem, miert nem javithatok, szerkeszthetok a mar elkuldott kommentek?
Ja, úgy más. Amúgy ilyen a rendszer szerintem, a disquson pl. lehet módosítani bármikor.
Megneznem az ebredo ero Bodet, hogy vagja Becalit a foldhoz :-).
Böde 32 000 EU/hónap keres a Fradinál! Ennyit seholsem kapna! Bölét szívesen látnám a magyar válogatottban is (szerintem megfelelő alternatívája lehetne Dzsuzsáknak), de Jászvásár messze van Budapesttől, lehet, hogy Storckék nem is látnak el addig!
És, Isten nyugosztalja Adam-t.
hát Bőle mostanában inkább jobbszélső, és szerintem nem jobb mint Lovrencsics v Stieber. Egy kontracsapat leggyorsabb embere, de attól még tucatjátékos.
Rendben! De Dárdai és Storck nagyszerű edzői képességét az bizonyítja a legjobban, hogy tucatjátékosokból faragtak nyertes (nem egyértelműen jó) csapatot! Dárdai a Hertha-nál ugyanezt tette!
Ezt a 32000 euró/hót honnan lehet tudni?
Mondta itt melletünk, Madocsán a focis haverjainak forintban: 10 millió 150 ezer forint. Ha nem mondott igazat, akkor én is hazudok! Ha nem ennyit mondott és hozzáköltöttek valamennyit, vagy elvettek(?) belőle, akkor rosszak az információim! Hogy mennyi az utána fizetett munkáltatói járulék és a munkavállalói járulékok azt nem tudom (ebből ki lehetne számolni, bár, az is lehet, hogy nem személyi bér az egész összeg), mert nem vagyok adórevizor!
Magyarországon sincs hivatalos és nyilvános bér- és juttatási lista, mert állítlag személyiségi jogokat sért. Rooney, például, az vagy nem személy, vagy nincsenek rávonatkozó személyiségi jogai, mert a bérpapírját (hogy milyen juttatásokbl áll össze a heti 250 ezer font) bármikor meg lehet találni az interneten!
Nyugodjon bekeben! A hivatalos honlap miert igy bucsuzik tole: „mulțumește băiatului din Sîncrai”?
Hmm, elég furcsa, hogy a felsorolt tíz név között igazából alig van ismerős 🙁
viszont tele van mesterségesen felturbózott Aranycipősökkel 😛
Ilyen nyíltan azért nem vonnám kétségbe a legtöbb gólt elérő játékosok tehetségét.Elsőként azért mert a helyzeteket be kell lőni,és ők belőtték,amint a számok mutatják.Másod sorban közülük csak Cami-t láttam Kolozsváron,aki mindig letűrt zoknival és sípcsontvédő nélkül kergette a labdát és a védőket az őrületbe.A tévén keresztül addig soha nem jött át,hogy mennyire technikás és gólérzékeny támadó.
Cãmãtaru?
Igen,de azt ne kérdezd,hogy hányban,mert nem most volt 🙂
nem feltétlenül rá gondoltam, bár a 87-es gólkirályi címe erősen gyanús volt, 44 gólból 20 az utolsó 6 fordulóban…
Jól van ! Még egy neocéeferes aki U meccsekre járt, mert gondolom nem CMC pályán láttad Camatarut letolt zoknival.
Amúgy egy kemény csatár volt. Az angolok is emlékezhetnek rá.
Válogatott meccseket is rendeztek a Moinaban,és ez pont az volt. Mivel a CMC-t emlegetted,a legszebb gólomat ellenük rúgtam.
A Municipal volt még akkor.
Az olimpiai válogatott játszott Kolozsváron és ja jól tudom Camataru nem volt tagja. A Krajova vagy Dinamo színeiben láthattad szerintem..
Az olimpiai válogatott a németekkel játszott, Balint góljával nyertek.Cami,azon a bizonyos barátságos bolgárok elleni meccsen volt a keretben(Hagi és Mateut lőtték a gólokat),amelyen még Bölöni is játszott.
Erről egyszer már szó esett,de sajnos ezt a mérkőzést Bmiky sem találta meg az arhívumban akkor sem.
Bocsass meg nekik, mert nem tudja, mit beszel…. Csak azt kepzeli, hogy mindenki fekete-feherben latja a vilagot, csak ok becsuletesek, es igazi szurkolok.
Egy kicsit mar unalmas es foleg szanalmas.
Ja, emlékszem. Én is utánakérdeztem akkor de erre a meccsre senki se emlékszik:)
@szilárd: ami nem volt, azt nem is lehet megtalálni 🙂
Nem akarom forszírozni tovább,de ami biztos,hogy megrendezték ezt az összecsapást,oly régen volt,hogy szinte akkor debütált Hagi és az apró termetű Mateut,akiket az utolsó húsz percre küldtek be. Előfordulhat az is,hogy nem Bulgária volt az ellenfél,hanem valamely más európai ország liga válogatottja.Szerintem azóta sem rendeztek sok válogatott mérkőzést azon a helyszínen,főleg nem annyi néző előtt.
Kolozsváron eddig csak egyszer játszott a román felnőtt válogatott: 2008-ban Litvánia ellen, a Fellegváron, 0-3 volt az eredmény. 85-ben terveztek egy barátságos meccset Csehszlovákia ellen, de aztán lefújták.
Hagi 1983-ban, Norvégia ellen, idegenben debütált a román válogatottban, Mateut 84-ben Algéria ellen. 2-0-ás román győzelem, Hagi és Mateut góljaival 85-ben volt Finnország ellen, Temesváron.
Rezultatele echipei naționale de fotbal a României (1980-1999)
Hiába gugliztam rá,az oldal szerkesztés alatt,pedig a 80-as évek eleje lenne érdekes ebből a szempontból. :/
itt van évekre lebontva az összes román válogatott meccs, szólj ha megtaláltad 🙂
http://www.romaniansoccer.ro/national_team/national_team.shtml
Dinamo meccs lehetett. Camataru, Mateut is volt dinamos. Csak Hagi nem stimmel, szerintem akkor még a Sportunál nyomhatta.
Pingback: Kolozsvári Vasutas – A hétszázát!