„Mert deákul adtam azt ki, hogy mindenek ne értsék” – írja Misztótfalusi Kis Miklós az 1698-ban kiadott magyar nyelvű Mentségében, arra a latin nyelvű Apológiájára hivatkozva, amellyel a 17. század végi nyomdászművészet csúcsán álló Aranyas Bibliáját védelmezte. A deák nyelvű Apologia után magyarul írt, mégsem akarták érteni. Mink most magyarul írunk a nem magyar ajkú Deákrul, hátha megértik a deákul nem tudók is.
Mit kellene megérteni? Hát azt, hogy kedves középpályásunk/szélsőnk, Ciprian Deac miért távozik a csapattól. A jelen helyzetben ezt nem nehéz felfogni. Pálcát sem kell törnünk fölötte, hiszen becsülettel kitöltötte a vállalt idejét. Ha nem is mindig volt sikeres, a hozzáállására, küzdeni akarására általában nem lehetett panaszunk. A nyilatkozataiban is igyekezett visszafogottan és a csapat szellemét építően szólni, még akkor is, ha a vezetőség nem mindig szolgált rá a feltétlen bizalomra. Mintha Fülig Jimmy alapelvét követte volna, aki némileg hasonló élethelyzetben így fogalmazott: „Én a gaszdámat nem bántom, mer meggyőződés nélkül senkit sem tudok igaszán szájonvágni.” Szóval Deac az utolsó időszakban is pozitív hozzáállást tanúsított, és sérülése ellenére a közösség egyik összetartó elemének bizonyult. Benne így nemcsak kreatív és küzdeni akaró szélsőt, hanem jó csapatembert is veszítünk. Szerződésének lejárta pedig „szabadonbocsátást képezett” a klubtól.
A dési születésű játékos KVSC-hez kötődő pályafutása mindkét felvonásában alkotott maradandót. Az első időszak (2006–2010, ezalatt 2008 tavaszán kölcsönben Galacon) legemlékezetesebb pillanata valószínűleg a 2010 július 18-án a Főlegváron játszott KVSC–Urziceni Szuperkupa-döntő volt, amelyen a rendes játékidőben mindkét gólt Kivuvu szerezte, és mégis 1–1 volt az eredmény. (Ugyan ki siratja a kedves, de falábú holland-angolai fiút? Egyáltalán emlékszik valaki az arcberendezésére?) Erre jött a hosszabbításban Marinescu gólja, és úgy tűnt, a csalánfalviak viszik el a kupát. Végül a hosszabbítás első félidejének hosszabbításában Deac egy méterről bepöccintett góljával jutott el a meccs a szétlövésig, ahol Piccolo és Emil Dică találataival végül megszereztük a trófeát. Deac viszont nem talált be, sőt Muri is hibázott a büntető elvégzésénél, a csanálosiak közül azonban senkinek sem sikerült legyőznie Nuno Clarót. A meccs embere végül Deac lett, noha a kapusunk sem volt semmi.
Következett a Schalkéhoz történő átigazolás (2010), ahol egy félidő erejéig belekóstolhatott a BL-meccsek ízébe az Olympique Lyon ellen. A 2011–2012-es Rapid-kölcsönepizód után, melynek keretében az áprilisi vasutas-rangadón az ötből ő is bevarrt egyet Beto kapujába, Deac 2012 május 30-án újabb három évre írt alá a Főlegváron. Az irányában megmutatkozó szurkolói elvárás viszont akkor emelkedett igazán magasra, amikor fekete párducunkat, a távozó Sougout kellett pótolnia. Nyilván nem alakíthatott olyan vonalszélsőt, mint elődje: nem is kimondottan az a profilja, és noha úgymond a „helyén” játszott, mégsem ugyanazt a szerepet töltötte be. Az Ivo Pinto–Sougou kettős szédületes támadóiramához szokott KVSC-szurkolók más típusú focit láthattak a Deac és a mögötte működő Panin, Maftei és mások részéről. Cipri csapatmunkája és együttműködésre való hajlama valóban nem hagyott kívánnivalót maga után. Focistaként és emberként is messze jobb volt a szólásbéli deákné vásznánál.
Ő volt azon kevés fiatalok egyike, akiknek a karrierjét a KVSC viszonylag jól felépítette: kölcsön is adták, hogy minél több tapasztalatot szerezzen, a csapatba beépítve válogatott játékosot faragtak belőle, majd miután mérsékelt sikerrel megjárta a jóval keményebb Bundesligát, ismét visszatérhetett, hogy a közelmúlt csapatának alapembere lehessen. Most pénzért, de emelt fővel megy el Kazahsztánba: vállalását befejezte, a csapat iránti hűségéhez még az ínséges időkben sem férhetett kétség. Ahogy Fülig Jimmy mondaná: „Azóta neki elutaszni is szabad. Lábrahelyezték.”
Edzőink közül Laci nagyon jól tudta vele megtalálni a hangot. Tavaly nyáron a Magyar Napok alkalmával említette, hogy Cipri véznaságát látva, rászólt: hagyja a zöldséget a fenébe, és térjen rá a húsra meg a kolbászra, mert izmot kell magára pakolnia. Úgyannyira, hogy végül Deacra is érvényes lett az a megállapítás, amit Fülig Jimmy a félszemű, vörös Vaszicsra alkalmazott, miszerint „rém sovány fijú, de esz csak látszat, mert egyszer vele Delhiben felpofosztunk ketten egy hindu sport klubot átutazóba.” Deac majd a kazah kluboknak szerez meglepetést, talán nem teljesen átutazóban. Szép volt, Cipri! Köszönjük!
19 hozzászólás @ Deacról, de nem deákul
Bravó! Jo poszt!
Nos fog hiányozni. Cipri egyszerűen az a fajta kreatív, de azért a védekezésben is sokat dolgozó szélső, amely nekem pont a kedvenc játékos típusom. Ha pocsék napja is van elől, akkor is kihajtja magát hátul. Ha pedig villan az briliáns, mint az a sarok passz Tadénak az Astra ellen. Félúton a tudatosság és az ösztönösség között.
Nagyon nagy veszteség. Nem tudom mire lesz képes ez a csapat jövőre… Remélem azért a top10 meglesz
Jovore a top 10 nagyon keves
Szív+lélek+tudás=Deac. Az ilyen játékosok miatt csodálatos a KVSC!
Ha ez a Vitor Bruno tenyleg olyan harcias, mint a nyilatkozatokban, akkor összejöhetnek playoff 🙂
Összejöhet*
Ne felejtsük el, hogy -6-ról indulunk! Ha Carp és Muniru pótlását megfelelően meg tudja oldani Feri, akkor meg lesz az előző szezonbeli teljesítmény! A többi pozíciókban szerintem nem lesz gond!
Mentálisan akárcsak Dzsudzsi,könnyen provokálható; játéktudásban hasonlót tudnak alkotni,bár a debrecenit nem láttuk még a középpályán,hogy mire is képes.Szerintem sok a hasonlóság a játékukban,kár,hogy Deac sokat volt sérült.
A dési pálya egy kuriózum volt a csau rendszerben,abban a régióban vetekedett az „u” pályával,élmény volt ott játszani.
Deacnak sem lehetett gondja azzal,hogy megpattant volna előtte a labda egy vokondtúráson.Igaz az Unirea mindig felsőbb osztályokban játszott,nem tudom most…Visszavárjuk!
hát a dési pálya egészen tűrhető volt a gyéresihez vagy a tordaihoz képest 😀
Csak azért játszottunk ott,mert a dési CFR pálya használhatatlan volt (impracticabil)-ha jól emlékszem a román megfelelőjére.Úgyhogy Désen is voltak gondok egy kis esőzés után 🙂
azért játszott ott 2006üban pár meccset a csapat mert a Fellegvéron akkor cserélték ki gyepet és építették az öntöző- és fűtőberendezést
Na ja, a Csipri meg Dzsudzsi két született tehetség a különbség csak az hogy Csipriböl nem lett futballista:)
Dzsudzsi meg bebakssza 30-ról:)
Itt most arról szól a fáma, hogy Deac mit tett le a KVSC asztalára! Amit letett, azért tiszteljük és szeretjük.
A két játékos abban hasonlít egymásra, hogy ballábasok, másban nemigen. Dzsudzsák nagyobb ívű pályát fut, ez tagadhatatlan, és ritkán játszatnak vele „tükörszélsőt”, például!
Azt se feledjük,hogy Dzsudzsáknak nincs megfelelő konkurense magyar oldalon (akárcsak Kemenesnek a Honvédban 🙂 ),ami Deacról nem mondható el román oldalról.Hogy valaki jobban van menedzselve(egy olyan csapatnál ahova a kurányik levezetni járnak) az még nem egyenesen arányos azzal,hogy Dzsudzsi tehetségesebb lenne Deacnál,még ha mindkettő ballábas is.Kiváncsi vagyok,hogy Moszkvából mikor fog egy nagy nevű európai csapathoz szerződni,na majd akkor talán többre értékelem Deacnál!
😀 XS
Sorsoltak az europia kupakban (nelkulunk….)
„Hej! ha en is, en is koztetek mehetnék”
Eddig a D3-nak szurkoltam a K3-bol inspiralodva, de mivel eluszott, az iden kettot josolok: N3 (Negrut) es C3 (Carter). Hajra!!!
Az 1. fordulóban Viitorul-KVSC