Érdekes ötletekkel állt elő a Profi Liga a klubok igazoláspolitikájának és a hazai játékosok védelmének szempontjából. A fix 25-ös keretek 2016-os bevezetése egyértelműen az UEFA-módszertan koppintása, a nem európai játékosok korlátozási kísérlete viszont komoly kérdéseket vet fel.
Az európai kupákban is látott nevezési létszámkorlátozást, bár az UEFA a tagországok ligáinak is folyamatosan javasolja, eddig csak a Premier League-ben vezették be. Az előzetes nevezési kényszer és korlátozás (25 fős felnőtt keret, ebből minimum 4 saját nevelés és további 4 az országban nevelkedett játékos) azonban elsősorban nem a légiósok számát vetné vissza, hanem átgondoltabbá tenné a klub igazolás-politikáját. Így ugyanis már nem lehetne egy rossz rajt után menet közben tucatnyi játékost cserélgetni, gyakorlatilag a bajnoki rajt pillanatára a keretnek is véglegesnek kell lennie. Kérdéses persze, hogy hány változást engedélyeznének egy szezonban (az UEFA például három cserére ad lehetőséget a téli szünetben), és hogy létezne-e B lista a saját nevelésű, még ifikorú játékosok számára. Utóbbi szinte biztos hogy igen, ez a LPF érdeke is.
Bár az kommentárok szerint ez az új szabály a CFR-t is érzékenyen érintené, az ördög nem ennyire fekete. Egyrészt mára felnőtt az első teljesen saját nevelésű generáció, amelynek tagjai közül többen is játszottak már a felnőtt csapatban: Negruţ, Păun, Veres, Ene, de ide lehet sorolható Began, Pop és egy év múlva Carter is. És román focista is akad bőven a keretben, jelen állás szerint Mincă, Vâtcă, Larie, Deac, Costea és Stana található az “országban nevelkedett” kategóriában.
A másik ötletet is alighanem a Premier League adta, eszerint nem európai játékost csak abban az esetben igazolhat le román klub, ha az illetőt az előző szezonban legalább háromszor meghívták hazája válogatottjába. Az esélyegyenlőségi és munkajogi kérdéseken túl is aggályos a dolog, mert mi van ha például a játékos már vagy 40-szeres válogatott, de az elmúlt évben éppen sérült volt vagy összeveszett az aktuális szövetségi kapitánnyal? Utóbbi azért nem ritka eset sem Afrikában, sem Dél-Amerikában. Vagy ha éppen ő maga mondta le a válogatottságot? Ez alapján egy román csapat most nem igazolhatná le Tevezt vagy Ronaldinhót? 😀
Ez a szabály szinte teljesen bezárná a Liga 1 előtt a brazil piacot, és megnehezítené az olcsó, fiatal afrikai játékosok megszerzését. Persze feltételezhető, hogy egy ügyes menedszer és egy okos törzsfőnök percek alatt lezsírozza, hogy a kiszemelt fiú azonnal meghívót kapjon az Arany Banánfa Kupa mérkőzéseire, de mindannyian tudjuk, hogy sem Romániában, sem Afrikában nincsenek ilyen korrupt futballvezérek. 😛
Ha ez a szabály tíz évvel ezelőtt is létezett volna, nem lehetett volna a CFR játékosa az uruguay-i Alváro Pereira, a brazil Didi, Galliasi, Alcantara, Weldon, Bastos, Edimar, Leo Veloso, Lionn és Ronny, vagy az elefántcsontparti Emanuel Koné, Viera és Traoré. Válogatott focistaként csak Mojica, Yssouf Koné, Kivuvu, Sougou és Obiora szerződött ebben az időszakban a Fellegvárra, az argentinoknak pedig mind volt európai (többnyire olasz) útlevele is. De például kettős állampolgárként jött Bakary Saré, Nei, Dario Flores, Kivuvu, Aguirregaray, Cabrera, Gabionetta, Luis Alberto, Sougou, Renan és Maah is.
A jelenlegi keretből csak Munirut érintette volna a dolog, Doré ugyanis válogatott, más Európán kívüli focista pedig nincs a keretben. Viszont itt egy lista a többi csapat érintett játékosairól.
ASA: Amauri, Martins (brazilok), Feussi (kameruni).
Astra: Yahaya (ghánai), Takajuki (japán), Fatai (nigériai), Junior Morais, De Amorim (brazilok).
Chiajna: Olderdam, Wellington (brazilok).
Craiova: Acka (ghánai), Madson (brazil), Brandán (argentin).
Dinamo: Henrique (brazil).
Galac: Davies (ausztrál-üzbég).
Iaşi: Onduku (nigériai), Wesley (brazil).
Medgyes: Vitinho (brazil).
Pandurii: Erico és Elton da Silva (brazilok).
Petrolul: Pecanha (brazil).
U: Gil Bahía (brazil), Mengolo (kameruni).
Viitorul: Bonilla (salvadori).
44 hozzászólás @ Egy jó és egy rossz ötlet
Elobb az utanpotlas nevelest kene magas szinvonalra hozni, es aztan csak bevezetni a korlatozasokat.
Ezzel meg jobban meggyengitik a hazai csapatokat es meg messzebb leszunk az europai elvonaltol.
A mai modern világban ilyen intézkedéseket hozni baromság. Nem korlátozhatod így le a piacot.
ez egy nagyon jo otlet mert igy tobb lehetoseg jutt a hazai focistak szamara s lehet h kezdetben nehez lesz de ez egy hosszutavu nagyon jo otlet
s ez egy hulyeseg h nincs utanpotlas neveles mert lenne jatekosunk aki mar kepes lenne jatszani ilyen pl Veres vagy Paun es ilyen volt Bus aki most golkiraly a bulgar bajnoksagba. nemetorszaga mar egy 20 eves jatekosnak van 100 mecs a lababa ithon 25 evesen meg nagy tehetseg s elotte all meg a jovo
Azt nem vették számításba a derék döntnökök, hogy egy-egy országban nem csak annyi jó, sőt kiváló labdarúgó van ahány befér hazája válogatottjába. Ez történik mindig, amikor a pöttyös nyakkendős hivatalnokokat nem zavarja a valóság a szabályalkotásban. És lássuk be némi igazuk is van, az a rohadt szemét valóság nekünk is hányszor köti gúzsba szárnyaló fantáziánkat? (Vigyázat emberek a szarkazmus fertőző!)
Mi kis egykori Edimarunk, összeakaszkodott a hétvégén CéRoncsival 😀 Ehhez mit szóltok? Mégis csak itt pallérozodott 😀
A valaha volt egyik legjobb KVSC-játékos volt, számtalan zseniális megmozdulása jut eszembe mindig. Elment egy semmilyen színvonalú biszem-b@szom ligába, és valami népi cserépedény állítja meg szabálytalanul, aljas módon, nehogy érvényesülhessen a zsenialitása.
Hehe, látom téged is elkapott a fertőzés, hová jutunk így mi mindnyájan… 🙂 Engedelmeddel ezt a népi cserépedényt egyszer még kölcsön veszem valami posztba. Mellesleg én is pont ennyire rajongok Céért. 🙂
Nyugodtan, amúgy sem saját szerzemény, hanem Trollfoci 😀 Talán posztot szeretnél szentelni a királykisasszonynak? 😀
Azért mindennek van határa, nagyobb a valószínűsége annak, hogy a trójai faló nyeri az epsomi derbit, minthogy én posztot írjak a portugál primadonnáról. Jelen állás szerint a nekrológját se vagyok hajlanadó megírni. A népi cserépedény viszont teljesen használható kifejezés lehet más szövegkörnyezetben is, vagy ha úgy jobban tetszik: kontextusban.
Szerintem az olyan csapatok mint mi,megisszak a levet ennek az uj sszabalyozasnak.Mi azert nyertunk bajnoksagokat mert az idegen jatekosok ,magasrol leszartak a juhokat,kutyakat,ciganyokat.Na marmost,egy roman jatekosnak mindig ott lessz a fejeben,hogy hat a galaktikus juhokkal jatszunk,hat ezeket nem lehet bantani (meg aztan ezeket lehet befolyasolni).A masik dolog az hogy kurva dragak lessznek (plane nekunk),es vajon hova iranyitjak majd a javat?Harmat talalhattok.Es majd meglatjatok hogy menyiert adjak majd a kissebb csapatok a juhoknak a jatekosokat,es menyiert nekunk.Igy soha tobbe nem nyerunk semmit (nem mintha most olyan jol alnank hogy nyerjunk)De addig ameddig nem jelent meg a CFR egy mas politikaval,addig csak a bukarestiek nyertek bajnoksagokat felvaltva.Ezzekkel a szabalyokkal visszaterunk oda ahonnan elindultunk.Es meg valami ,a vallogatott sem lessz jobb(az igazsag az hogy a vallogatottat le se szarom)Bocsanat hogy igy irtam de irital ez a helyzet.
Hat epp ez a lenyeg, ezt akarjak (es nem csak a fociban)… Amig nem utlevellel megyunk ez is lesz mindig.
En nem akarok odamenni se utlevellel se nelkule,de ha lehetne ,nem bannam ha szukseguk lenne utlevelre ha erdelybe jonnek.:-))
Érdekességképpen a pingvinek nagy bánatára,lehet,hogy a nyár folyamán mégiscsak meg kell tanulniuk repülni,ugyanis a liga1 marad a 14-es létszámmal,az eredeti tervekhez igazodva.Úgyhogy jó repülést az első ligából a másodikba.:-)
A baj az hogy mi is rosszul allunk.Ok meg hozzaszoktak a repuleshez.Naluk ez olyan mint a vandormadaraknal a koltozes.:-))Kulomben erdekes faj,tudomasom szerint az eggyetlen repulofajta pingvin,szerencsere kihalofelben.
Meg van egy fajta repulo pingvin, Koperecki ornitologus ur tette fel a mult heten a linket.
Szerintem inkabb a torpe pingvinre hosonlitanak, vagy meg inkabb a frusztralt vallfajukra (Sphenisciformes Frustratus…. vade ad B).
Es egy vicc az allandoan hangoztatott regisegukrol:
– Melyik a legősibb állat a világon?
– ???
– A pingvin, mert az még fekete-fehér.
Vajon, ha az igazi kolozsvári egyetemistacsapatok, a KEAC és a KKAS ötvöződésének hivatalos jogutódjai lennének, amivel korábbiak lennének, mint a KVSC, annak örülnének, vagy inkább nem is beszélnének soha róla az igazi „n” szurkolók?
Hú mekkora hozzászólás volt ez!
Induljunk el onnan , hogy „ti” csak a Paszkány cfr vagytok. Még a hagyományos cfr színeket se tartották meg nektek.
Éb már többször említettem itt is hogy Kolozsvár legrégebbi csapata egyetemi csapat volt és erőltetett lenne azt mondani hogy mi a KEAC jogutódja vagyunk még akkor is ha ugyancsak egyetemi csapat vagyunk és a KEAC bázisára alapozták az U-t.
De legalább ugyanolyan érőltetett azt mondani hogy a KVSC a Céefer jogutodja. Mert a Kvsc megszűnt ugyanúgy mint a Keac!
@ Koperecki
„a KVSC a Céefer jogutodja”….nem forditva?
Vagy meg visszaternak a KVSC-s idok?
Az lenne a megszűnés, amikor 1911-ben nevet váltott KTC-re, de ugyanaz a csapat maradt, sőt, az 1. világháború után még nyert is hirtelen két helyi bajnoki címet, hogy aztán már CFR-ként játsszon tovább a román bajnokságban? Az „n”-t frissen alapították 19-ben, semmi köze a többi egyetemi csapathoz és azok hagyományaihoz.
De gondolom ilyen megdönthetetlen egyetemi érvek mellet a mú nem is az eredeti mú jogutódja, mer’ há ezernyóccászhetcenkilenctő’ sárga-zöldben játszottak, lehet a Vaslui a jogutódjuk.
A lényeg kimaradt:
http://en.wikipedia.org/wiki/Manchester_United_F.C.#Kit_evolution
Miert, az eredeti CFR szín mi vlt, hombre?
Na pont ez a névváltoztatás teszi picit zavarossá ezt az egész 100 éves történetet.
Mert szerintem volt egy kis kihagyás is a Kvsc megszűnése és a KTC „névváltoztatás ” között.
Szívesen olvasok erről többet, ha van egy linked tedd csak fel.
Van egy könyvem, azt feltenni nem tudom, de van egy cikksorozat is a kolozsvári focitörténetről, ami talán a szabadságon jelent meg, meg lehet keresni. Nem nehéz dolog, röviden annyi a történet, hogy 1907-ben megalapították a KVSC-t, ami a vasutasok csapata volt, azonban ahogyan fejlődött és népszerűsödött a sport, a műhelyből, egész nap dolgozó emberekkel már nem lehetett felvenni a versenyt a már szinte profikkal, így megváltoztatták KVSC-ről KTC-re (Kolozsvári Torna Club) a nevet, amely által a klub szabályzatát is megváltoztatták, így már nemcsak a helyi vasutasok léphettek pályára a klubnak. Nemsokára meg is lett az első helyi bajnoki cím. Nem volt sem összeolvadás, sem megszűnés, sem semmi ilyesmi, egyszerűen megváltoztatták a klub nevét és szabályzatát.
Kilyéni írt a kolozsvári futball fejlődéséről. A könyvek fent vannak a mek.oszk.hu -n ahonnan le lehet tölteni. A könyvekből tisztán kiderül a csapat történetet 1907-től kezdődően. Ottan mindenre fény derül és a kétkedők is elolvashatják (már persze ha tudnak magyarul olvasni 🙂 ) csapatunk igazi történetét.
Kösz az infót , utána fogok olvasni.
Ottan????? Te úgy tudom újságban is írsz. Mert ez kicsit durci akkor..:)
Egyszer az eletben egyet kell veled ertenem. Eleg ha ragondolok,hogy mennyi hibat, rosszul hasznalt kifejezest lehet a Szabadsag sportoldalan (es nemcsak ott) olvasni. Mintha rendszeresen szednek a Hofi-fele fogalmazasgatlokat.
Azert megjegyeznem, hogy szerintem te se hasznalod helyesen a „durci” kifejezest. „Szep” magyar szoval mondhatnad,hogy zsenans.
Könyv címe és szerzője?
Bocs de akkor is ez a történet sántít.
1911-ben beszélhetünk profi sportolokról? Furcsa ez a névváltoztatás.
Ami a színeket illeti, ÁP szüleménye volt ez de most hogy ő már letette a fegyvert vissza lehet térni a gyökerekhez..
Egyáltalán nem zavaros.
„A fejlődés hamarosan megkívánt egy magasabb szintet, így 1910 őszén már kolozsváriak is részt vehettek a Magyar Kupa sorozatában. A KKASK és a Vasutas Sportklub közötti novemberi kupamérkőzést kiemelt fontosságúnak és nehéznek tartotta az MLSZ, emiatt az akkori legjobb magyar bírót, Herceg Edét bízta meg a játék vezetésével. Az azelőtti években az akadémia fölényes győzelmeket aratott a vasutasok felett. Ezúttal a KKASK csupán 3–2-re győzött, a szoros végeredmény pedig a város futballjának a kiegyensúlyozottságáról és a kiegyenlített erőviszonyokról árulkodott.117 A Vasas (amely az 1910/11-es szezontól Kolozsvári Torna Club néven szerepelt) kétszer hódította el az erdélyi bajnoki címet: 1910/11-ben, illetve 1912/13-ban.118
http://phd.semmelweis.hu/mwp/phd_live/vedes/export/killyeniandras.d.pdf
128-129 oldal, a doktori értekezés hiteles forrásokkal talán eléggé hiteles. Mielőtt belekötnél, csak hiba miatt ír másodjára Vasast, mert azt is megnézheted ugyanebben az értekezésben, hogy ki nyerte meg azokban az években az erdélyi bajnoki címet, amelyekről szó van. De bátran előveheted a korabeli sajtót is.
Itt igazat köll hogy adjak neked elolvasva a te forrásodat ( hiteles forrásokkal nyilván csupán az mosolyogtatott meg hogy Cantor Zoltán képes könyve is a bibliográfiában szerepel) de az ” Agora U” első kötete is megemlíti a KTC -t mint a Kvsc utódját.
Amivel valszin összetévesztettem az a későbbi Dermatával való egyesülése a klubotoknak. Ott van a bibi.
Abban igazad van, hogy elég sok a kérdőjel még, mondjuk nem ezzel kapcsolatban, de konkrétan arról sincs sokkal több infó annál, hogy mi történt és miért. Ha arra járok a kicsit távolabbi jövőben és túl sok szabadidőm lesz, akkor megpróbálok körülnézni az akkori sajtóban. Az „n” ehhez képest annyival fiatalabb, hogy már az online újságokban kell keresni a megalapítással és első évekkel kapcsolatos infókat 😀
Dermata,Clujana,de nektek ott volt a Stiinta 49-től 67-ig,ami azt jelenti,hogy az egyetlen trófea amit megnyertetek azt nem az Universitatea néven tettétek.”Sajnálom” 😛
A Stiinta elnevezést a kommunisták miatt kellett felvenni de ez egyáltalán nem ragadt ránk ellentétben a Krajovával.
De akárhogy is volt, köszönöm az Istennek hogy minket sose neveztek „steaua”-nak 😉
Titeket már igen?
Az is meger egy miset,hogy mikepp lettek a tudosokbol szemetesek…
Panzer: lila-fehér
Na meg az hianyozna, hogy Dozsasok legyunk!
Arról szó sincs, de ha akarnak az újpestiek felőlem lehetnek vasutasok. 🙂
Meggypiros és a bordó közötti árnyalatok valamelyike volt az,dehát ti pingvinek a rajtatok kívüliként még csak három színt ismertek a világon,lehet még mindig azt a himnuszt dúdolod.:D (trei culori cunosc pe lume).
„Sunt culori de-un vechi renume
Amintind de-un brav popor.”
Visszatérve BMIKY Uram jegyzetéhez, én úgy tudom, hogy Angliában a 25 fős keretek a szezon közben bármikor és bármennyi 21 év alatti játékossal kiegészíthetők. Szerintem ez egy az egyben átvehető, és akkor nem lenne szükség a B listára sem.
A másik angol dologgal (az Európán kívüli játékosok leigazolását csak akkor teszi lehetővé, ha az előző szezonban legalább háromszor szerepelt hazája válogatottjában) kapcsolatban, ezt a szabályozást bárhol bevezetni Anglián kívül, teljes hülyeségnek tartom (annyira brit-specifikáció az egésznek az alapja). Nem is nagyon foglalkoznak vele sehol sem Európában. És romániai bevezetése csak ártalmakat (szakmai és anyagi téren egyaránt) okozna a román klubfutballnak.
Ez mar megint olyan, mint mikor atvesznek egy az egyben egyes unios rendelkezeseket, figyelmen kivul hagyva, hogy nalunk az eletszinvonal (es vele parhuzamosan a fotbal szinvonala) nem azonos a nemetorszagival, de meg az angliaival sem.
http://timesnewroman.ro/sport/risca-sa-nu-poata-relua-campionatul-cfr-cluj-mai-are-in-lot-doar-6-arbitri-din-care-2-de-rezerva