Az értelmező szótár szerint a zsoldos pénzfizetés (zsold) ellenében katonai szolgálatot vállaló harcos. A zsoldosok előnye, hogy a hosszú ideig szolgálatot teljesítő harcosok magasabb képzettséggel rendelkeznek, hátrányuk a gyengébb erkölcsi érték. Szurkolói körökben mára divat lett erősen pejoratív értelemben használni olyan sportolókra, akiket csak a pénz motivál.
De könyörgöm, a profi sport korában mi a fene motiválja a versenyzőt, ha nem a pénz? A világ lassan 40 éve belátta, hogy komoly eredményt csak és kizárólag úgy lehet elérni, ha a sportoló hivatásszerűen sportol, egész életét ennek rendelve alá. A hobbiból versenyző amatőrnek se pénze, se ideje nincs arra, hogy felvegye vele a versenyt. A versenysport szakma lett, amelyben pénzzel honorolják a teljesítményt, az amatőrsport pedig megmaradt a civilek szabadidősportjának. Nincs ezzel semmi gond, erről szól a fejlődés.
Éppen ezért zavar, ha “lezsoldosozzák” az elvégzett munkájáért pénzét követelő sportolót vagy azt, aki továbbáll egy jobban fizető csapathoz. Mi magunk nem ugyanezt tesszük saját mesterségünben? A hidegburkoló, az esztergályos, az újságíró vagy a szállodaportás sosem vált munkahelyet, ha többet ígérnek nekik? Vegyük tudomásul, hogy a futball is csak egy szakma, ahol az alkalmazottat a képességei és a klub lehetőségei alapján fizetik meg. Ráadásul a sportkarrier időben jóval behatároltabb egy átlagos “civil” szakmánál, jó esetben 14-15 év alatt kell megkeresni egy életre elegendő pénzt. Csak a játékosok elényésző százaléka tud később is megmaradni edzőnek vagy klubvezetőnek. És a sportolók, főként akik idegenlégiósnak állnak, többnyire egyedüli családfenntartók, akiknek keresetéből párjuknak és gyerekeiknek is meg kell élniük.
Ezért nem vethetünk követ azokra, akik több pénzért tovább állnak. Főleg, ha a kedvenc klubunk még azt sem tudja megadni, ami jár nekik. Attól még, hogy elmennek, a csapathoz való lojalitásukat nem muszáj megkérdőjelezni. Aki a pályán megtette a kötelességét, arra nem lehet haragudni. Akkor se, ha Olténiából, Bukarestből, Portugáliából, Szerbiából vagy Olaszországból jött. Azok az idők is elmúltak már, amikor egy hóstáti gyerekre még évekig légiósként tekintettek a Fellegváron. A világ kitágult, ugyanolyan könnyű feltérképezni a brazil vagy ausztrál negyedosztály játékosait, mint a szomszéd falu csapatát.
Ezek a sorok egy “zsoldos” eligazolása kapcsán születtek meg. Négy év fél évet töltött Kolozsváron, játszott 106 meccsen 8881 percet, védő létére egyetlen kiállítással, közbe szerzett 6 gólt, ebből kettőt a Bajnokok Ligájában. Elviselte, amikor nála jobb játékosok tartalékja volt, de amikor a csapatba került, megmutatta, hogy maga is szakmája mestere. Kevesen tudják, de oltyánból állandó kolozsvári lakos lett. Egy szerény, tisztességes embert vesztett a CFR, és nyert a Bari. Kösz mindent, Ionuţ Rada!
11 hozzászólás @ Búcsú egy zsoldostól
„Ki volt az ősz legjobbja”c.blogbejegyzésben is rá szavaztam,és…most is.:-)
Bírom a cikkeidet. Tényleg nagyon jók!
Koperecki, nekem kellet volna megfogalmazni így a Radával kapcsolatos gondolataimat, akkor nem értetted volna félre.
Rada nagyon jó játékos, kár, hogy nem Mo-ra jött. De megértem.
Mit értettem félre? Hagyjál már, azt írtad hogy ilyen mentalitású játékosokért odaadnád szimbolikusan a fél karod.
Én meg biztos vagyok benne, hogy amikor hűségesküdt tett a cfr-nek már markában volt az új szerződés .
Azonkívül minden rendben , Rada majd ott is végzi a munkáját ugyanúgy mint otthon Krajován vagy a Rapidnál vagy a stelinél vagy a cfrnél.
Es a Te gondod ugyan mi? Ha romanul menne itt a szovegezes aakkor azt kerdeznem, hogy „ce te ….grija?” Sajnos magyarul nem lehet ilyen elegansan megfogalmazni.
A szemeteseknel kizarolag kolozsvari szuletesu sajat nevelesu jatekosok vannak (gondolom, a hozzaszolasod alapjan).
Nekem semmi gondom nincs senkivel. Te vagy az „Anti” :))
nem tudja valaki mikor van a kupadöntő? Időben szeretnék felkészülni rá! Finálé oh oh:))
Minden szava ül BMIKY uram írásának, ahogy általában és ahogy megszoktuk. Csak annyiban árnyalnám a képet, hogy vannak azért olyan „zsoldosok” is, akik pályafutásuk zenitjén!!!, feladják a szakmai presztízst és előmenetelt, s a nagyobb pénz kedvéért szerződnek oda, ahová (a magyar válogatottban is van ilyen játékos). És ez valóban visszatetsző lehet a szurkoló számára.
Tegnap RJA felsorolta azokat, akik mégis valószínű visszajönnek. Őket akkor minek lehetne nevezni? Hányan dolgoznánk mi olyan helyen, ahol hónapokig nem fizetnek a kellő módon és mégis felvesszük a munkát?
Vagy inkább van a KVSC-nek egy különleges varázsa, ami megfogta több száz kilométerről pl. HZOLI-t és a többieket, akik nem élnek a csapat körül, magamat is beleértve? Laci szerepe elvitathatatlan, de kötve hiszem, hogy e nélkül a varázs nélkül úgy játszott volna a csapat (Radával is az élen), ahogy játszott. Ritka dolog ez, mint a fehér holló.
En nem tegnaptol, sot meg tegnapelottol jarok szurkolni a KVSC-nek, de akkor sem hiszem, hogy kizarolag a KVSC varazsa tartja itt oket, vagy valamennyiuket (lasd Fradi sziv). Vagy nincs jobb lehetoseg, vagy remenykednek, hogy csak megkapjak a hatralek penzt valamikor, amit ha elmennek nehezebben tudnak kiharcolni, vagy ezutan mennek el (meg tart az atigazolasi szezon), vagy valami nagy meset beadtak nekik (noha nem ovodaskoruak).
Rada maradt volna. Tobbszor mondta, de elment, mert penzt kapott erte a klub. Nem menekult a baj elol, hanem kisegitette csapatat.
http://www.vidi.hu/2015/01/20/macedon-valogatott-csatart-igazoltunk.html
Bmiky kartárs már megint fején találta a szöget, de hát szokása neki ez. Ezneki… Részemről ildomos tehát megdicsérnem őt, különösen az irónjában Rejtőző iróniája miatt is. Egy szó mint száz: Rada elment, de Bmiky kartárs maradt. És ő aztán végképp nem zsoldos. De a szürkék hegedőse sem. És ettől már mindjárt jobban érezzük magunkat eme illusztris társaságban.